Πράσινο Σαπούνι Λέσβου

Απάντηση
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Eύγε νεαρέ. Γράψε και εδώ τη συνταγή σου εαν θες.
Άβαταρ μέλους
ΠΙΤΣΜΑΝ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 14:43
12
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 44

Καλησπερα κυριε Δημητρη!λοιπον εχουμε και λεμε
1 κιλο ελαιολαδο (ΠΡΟΣΟΧΗ οχι 1 λιτρο)
128 γραμμαρια καυστικη σοδα (Ο Χ Ι ποτασα οπως πολλοι λενε αλλιως θα μεινουμε χωρις δερμα)
128 γραμμαρια νερο
αιθερια ελαια της επιλογης μας ή
200 γραμμαρια μελι

Ριχνουμε την σοδα στο νερο.οχι το αντιστροφο γιατι θα κανει μπαμ.ανακατευουμε με πλαστικη κουταλα οχι μεταλλικη.θα παρατηρησετε πως ανεβαινει η θερμοκρασια του νερου.Ναι σωστα,θα ανεβει τοσο ωστε αν πεσει πανω μας θα καουμε ασχημα,προσωπικα φοραω γαντια και γυαλια οταν φτιαχνω.
αφου διαλυθει η σοδα αφηνουμε να κρυωσει σε θερμοκρασια χωρου οπως και το λαδι.να εχουν την ιδια θερμοκρασια δλδ.
μετα απο 2-3 ωρες που θα ειναι ετοιμα ριχνουμε σιγα σιγα το μειγμα σοδας νερου στο ελαιολαδο ανακατευοντας με πλαστικη κουταλα η αναδευτηρα χρωματων με το δραπανο (εγω αυτο κανω για καλυτερα αποτελεσματα και πιο γρηγορα).Το σκευος που θα τα αναμειξουμε πρεπει να ειναι πλαστικο και να αντεχει την ζεστη μοας και μολισ αναμειξουμε τα υλικα θα ζεσταθει παλι.Αφου τα χτυπησουμε για κανα 5λεπτο ριχνουμε τα αιθερια ελαια της επιλογης μας,αν βαλαμε μελι το διαλυουμε οσο ειναι ζεστο το νερο!Χτυπαμε συνολικα κανα 10λεπτο με το δραπανο η 30 λεπτα με την κουταλα!
βαζουμε σε πλαστικα καλουπια και την επομενη τα βγαζουμε και τα κοβουμε οπως επιθυμουμε!
Προσωπικα τα βαζω σε χοντρα πλαστικα ποτηρια μιας χρησης και τα κοβω στρογγυλα!
τα τοποθετουμε σε σκοτεινο και δροσερο μερος για νβα μην λιωσουν.
χρηση μετα απο 1 μηνα ωστε να εχει εξατμιστει η καυστικη σοδα!


Εγω ξεκινησα να πλενομαι με αυτο το σαπουνι εδω και 1 χρονο.Τα παιδια μου (4 και 2 χρονων) πλενονται επισης με αυτο.Δεν εχουμε παθει τιποτα απο θεμα δερματικο η ερεθισμου.ΠΡΟΣΟΧΗ να μεινει εναν μηνα ομως οπωσδηποτε για να εξατμιστει η σοδα!!!!!!
το δοκιμασα και στο ξυρισμα απλα βαζοντας μεσα λιγες σταγονες γλυκερινης.θελει ζεστο νερο για να αφρισει και μετα σου αφηνει μια απαλη μα συναμα στυπτικη αισθηση!θα βαλω μεσα στο πακετο για οποιον ενδιαφερεται να δοκιμασει καθως θα βαλω και κεραλοιφη επισης δικη μου για εγκαυματα η απλα για ενυδατωση σε σκασμενα χερια κλπ.θελει ελαχιστη ποσοτητα μιας και περιεχει παλι ελαιολαδο που ειναι πολυ ενυδατικο! :thnx
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΕΙ!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ@@@ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΠΕΙ!
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μπραβο και χαρα στο κουραγιο σου
Εμπαινε ΠΙΤΣΜΑΝ.

[marquee]Εικόνα[/marquee]
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Και για οπτικές οδηγίες εδώ. Είναι το 1ο video.

Το φθινόπωρο θα φτιάξω κι εγώ!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
ΠΙΤΣΜΑΝ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 14:43
12
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 44

Ε.να διορθωσω κατι που εγραψε ο Μιχαλης μου εδω.
το χτυπημα ειναι απο μιση ωρα εως και μια με το δραπανο που λεει σε μετρια ταχυτητα!
μπορει να μην το καταλαβε γιατι συνηθως το βαζει στην βαση και ασχολειται με κατι αλλο μεχρι να βαρεσει το ρολοι που βαζει για να το κλεισει.
δεν ξερω που το εμαθε,(νομιζω απο τον παππου του) αλλα εγω που ειχα και ενα προβλημα,με αυτο που κανει με μελι δεν εχω τιποτα πια.
και παλι συγνωμη που μπαινω στις συζητησεις σας αλλα μου αρεσει το ολο ζητημα.
Καληνυχτα σας. :megagrin
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΕΙ!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ@@@ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΠΕΙ!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μη ζητας συγνώμη μάλλον άφησε άξιο αντικαταστάτη ο Μιχάλης.
Άρης
Άβαταρ μέλους
ανδρεας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 13:59
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Με το πράσσινο Αρκάδι πλενόμουν πριν χρόνια και ήταν ένα εξαιρετικό σαπούνι. Μετά το χαλάσανε αρκετά, οχι οτι είχα ξηροδερμίες γιατί το δερμα είναι λιπαρό, αλλά άλαξε η αίσθηση που είχα. Επειδη Δορυφέρων το ανάφερες (το Αρκάδι) 2 δύο φορές στις απαντήσεις σου και επειδη παραπονιέσε οτι σε τραβάει το πράσινο σαπούνι μηπως φταίει η συγκεκριμένη μάρκα. Το πράσινο σαπούνι το συνιστούν οι δερματολόγοι για πλύσιμο πληγών και εγκαυμάτων, μου κάνει εντύπωση να προκαλεί ξυροδερμία έστω και στα πιο ευαίσθητα δέρματα.

Υ.Γ. @ ΠΙΤΣΜΑΝ Δεν νομίζω οτι η ποτάσσα ειναι πιο πιο καυστική από την καυστική σόδα και οι 2 μια χαρα σου τρυπάνε το δέρμα αν πέσουν επάνω σου απλά η ποτάσσα κάνει πολύ μαλακά σαπούνια και κρεμοσάπουνα. Με τι υπερλίπανση το φτιάχνεις το σαπούνι τις παραπάνω συνταγής;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά λίγο υπομονή. Τον Οκτώβριο (λόγω διακοπών τον Σεπτέμβριο)πρώτα ο Θεός , θα κάνω το σούπερ ντούπερ :megagrin αφιέρωμα στα σαπούνια που φτιάχνω, με φωτογραφίες , πληροφορίες ,και οτι άλλο θα θέλετε να ρωτήσετε.... :dance3 :dance3 :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ΠΙΤΣΜΑΝ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 14:43
12
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 44

Καλημερα σε ολους.Ανδρεα φιλε μου στην συνταγη που εχω βρει δεν γραφει για επιπλεον υπερλιπανση.Απλα αναφερει οτι ειναι ηδη ετοιμο και ετσι μιας και η ποσοτητα της σοδας που χρησιμοποιουμε ειναι μικροτερη απο αυτην που χρειαζεται.Ετσι η υπερλιπανση γινεται αυτοματα με το παραπανω % λαδι που εχουμε μεσα.Πηζει κανονικα και σκληραινει μια χαρα.Οσο για την διαφορα σοδας και ποτασας την ιδια ζημια κανουν και οι δυο οπως ανεφερες.Γιαυτο τα αφηνουμε ενα μηνα πριν τα χρησιμοποιησουμε ωστε να "εξατμιστουν" τα καυστικα στοιχεια. :megagrin
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΕΙ!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ@@@ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΠΕΙ!
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

και εγώ εδώ και μερικούς μήνες πλένομαι με πράσινο σαπούνι ξεκίνησα με παπουτσάνη και στο ντουλάπι μου έχω να δοκιμάσω το κλασσικό το αρκάδι
Αυτά σαν ποιότητα τα σαπούνια είναι αγνά;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”