Πράσινο Σαπούνι Λέσβου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hariskar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012, 16:32
12
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 48 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Έκανα εχθές τις πρώτες προσπάθειες. Όλα πήγαν καλά! Όντως αυτό που έκανα δεν έχει καμία σχέση με τα 100% ελιάς (πράσινα) που πουλάνε τα souper market ούτε ως προς την όψη, ούτε ως προς τη μυρωδιά. Πως γίνεται να είναι τόσο διαφορετικά;
Ξεκίνησα με 38% νερό, δεν αναγνώρισα ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία της σαπουνωποίησης γιατί περίμενα να δω κάτι πιο πηχτό και έκανα 2η προσπάθεια με 33%. Και τα δύο είχαν ΥΛ 5%.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε μου τα σαπούνια 100% ελιάς (πράσινα) που αναφέρεις και που τα βλέπεις στα σούπερ μάρκετ πολύ απλά δεν είναι σαπούνια ελαιολάδου......Το 100% σαπούνι ελαιολάδου εχει χρώμα λευκό στην τελική του μορφή .
Το σαπούνι ελαιολάδου θέλει αρκετά περισσότερο χτύπημα (τώρα με τις πολλές ζέστες ακόμη περισσότερο )με το blender για να φθάσει στο trace .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ακριβώς όπως τα λέει ο Άρης. Τα σαπούνια του σούπερ μάρκετ έχουν πράσινο χρώμα πρόσθετο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
hariskar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012, 16:32
12
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 48 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Δεν είναι μόνο το χρώμα που διαφέρει, αλλά και η μερωδιά. Τα αγορασμένα σαπούνια μυρίζουν σαν ελαιοτριβείο, ενώ αυτό που έκανα μυρίζει ελαιόλαδο.
Απορώ τι βάζουν μέσα.. Στις οδηγίες πάντως γραφουν ότι βάζουν αυτά που έβαλα και εγώ.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κάποιος είχε αναφέρει εδω μέσα, αλλά νομίζω το έχω ακούσει κι απο άλλες πηγές, οτι στην παρασκευή των σαπουνιών δεν χρησιμοποιείται το ελαιόλαδο που προορίζεται προς βρώσιν, αλλά παλαιωμένο, ταγκισμένο ή με μούργα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ . Τώρα το τι βάζει κάθε εταιρεία μέσα αυτοί μόνο το ξέρουν. Πάντως δεν σημαίνει οτι οσο καλύτερη ποιότητα ελαιολάδου βάλουμε (πχ έξτρα παρθένο) οτι θα έχουμε καλύτερο σαπούνι . Επίσης όσο πιο λεπτόρρευστο είναι το ελαιόλαδο τόσο περισσότερο χτύπημα θα θέλει. Εγω στα σαπούνια 100% ελαιολάδου που φτιάχνω χρησιμοποιώ ή 100% ελαιόλαδο (απλό όχι παρθένο) ή 80 με 90 % ελαιόλαδο και 10 με 20 % μούργα . Επίσης σε κάποιες συνταγές για σαπούνια 100% ελαιολάδου έχω κάνει και προσθήκη πρόβειου γιαουρτιού .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
hariskar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012, 16:32
12
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 48 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Μήπως ξέρετε από που μπορώ να παραγγείλω online Στεατικό οξύ; Μήπως λέγεται και αλλιώς γιατί εδώ δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ψάξε για στεατίνη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Οπως πολυ σωστα λετε , το σαπουνι απο ελαιολαδο ειναι ασπρο, παλια ηταν πρασινο και επικρατησε, γιατι το εκαναν παντα με την μουργα. Αν το λαδι εχει μεγαλη οξυτητα θα καθαριζει καλυτερα αλλα για το δερμα σας προτιμηστε παρθενο ελαιολαδο βιολογικο απο τα δεντρα σας ειναι πιο θρεπτικο για το δερμα, μην βαζεται χημικα, και μπορειτε να το χρησιμοποθησετε μεχρι κ για οδοντοκρεμμα...

Το αν τραβαει κ ξυραινει εχει σχεση με την αναλογια που εχει σε λαδι και σοδα, συνηθως τα σαπουνια του εμποριου εχουν λιγοτερο λαδι για κερδος και μεγαλυτερο ποσοστο διαλυματος σοδας, και ετσι καινε το δερμα.

Το σαπουνι της συνταγης αυτης θα ειναι καλο. Επισης , αν παλαιωνει γινεται καλυτερο θα αφριζει περισσοτερο, σε σαπουνια με υψηλο ποσοστο λαδιου κ ψυχρη μεθοδο, χρειαζεται πολυ χρονος για να ολοκληρωθει η σαπουνοποιηση, καλο ειναι να ετοιμαζετε καθε χρονο , κ να χρησιμοποιηται τα περσυνα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”