Πλύσιμο προσώπου – ευεξία

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντα μιλάμε για μικρές διαφορές, σε αυτό συμφωνώ. Ετσι και αλλιώς όσο και να μη θέλουμε να το παραδεχτούμε η διαφορά μεταξύ ενός ξυρίσματος με μαχαίρι ή safety δεν έχει και τεράστια διαφορά σε σχέση με ένα ξύρισμα με mach3, σε ότι αφορά το αποτέλεσμα.

Σε ότι αφορά το ταξίδι όμως; Ω ναι, εκεί υπάρχει διαφορά...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Slur έγραψε:[...] Κάποτε ... είχα στο μπάνιο μου ανοιχτά 5-6 σαπούνια ακριβά συνήθως. Κάποια τα είχα για χέρια, κάποια για σώμα, κάποια για το πρόσωπο.

Μετά από χρόνια αποφάνθηκα ότι είναι όλα μπούρδες, και έτσι ξεκίνησα το one-soap-treatment.

Δεν μπορώ να σου πω ότι έχω παρατηρήσει διαφορές. [...]
Σιγουρα ολα τα σαπουνια κανουν καλα τη δουλεια τους και το ιδιο ισχυει και για τα αφρολουτρα. Πιστευω οτι ο μονος λογος που ειχες πολλα σαπουνια ή/και αφρολουτρα, ηταν οτι ηθελες να χρησιμοποιησεις το αρωμα που σε καθονταν εκεινη τη στιγμη πιο καλα. Ετσι πχ λειτουργω και εγω, γιαυτο και εχω καπου στα 16 αφρολουτρα. Με τα σαπουνια ξυρισματος δεν ειναι ιδιαιτερα διαφορετικα. Ολοι μας εχουμε σαπουνια που ειναι απιστευτα καλα. Αλλα γιατι δεν περιοριζομαστε σε ενα μονο? Διοτι εχουν αλλο αρωμα. Ακομη και τα ιταλικα αποδεικνυουν οτι το αμυγδαλο δεν ειναι αμυγδαλο. Οποτε εγω προσωπικα λεω οτι ειναι εγκεφαλικο το θεμα και επηρρεαζει τον καθενα μας ξεχωριστα, αλλον πιο πολυ, αλλο πιο λιγο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σίγουρα τα αρώματα και οι εναλλαγές τους ήταν βασικός λόγος.
Επίσης τα έντονα αρώματα δεν τα χρησιμοποιούσα σαν σαπούνι προσώπου τότε, τα είχα μόνο για σώμα, για το πρόσωπο διάλεγα πιο ήπια αρώματα.

Για το σώμα πιστεύω ότι τα αφρόλουτρα είναι πολύ καλύτερα από τα σαπούνια.
Έχω παρατηρήσει ότι το σαπούνι αφήνει κάτι σαν μικρή φαγούρα μετά το στέγνωμα, αλλά καθαρίζει πιο βαθειά από ότι το αφρόλουτρο.

Αυτό που μου αρέσει με το one-soap-treatment είναι ότι ένα σαπούνι μου κρατάει μία εβδομάδα περίπου, οπότε τα τελειώνω γρήγορα και αλλάζω σύντομα αρώματα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:-Πλύσιμο με σαπούνι ελαιόλαδου
Σε "τραβαει" μετα που λεμε;
Το δερμα ζηταει ενυδατικη κρεμα;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Δορυφέρων έγραψε:
Slur έγραψε:-Πλύσιμο με σαπούνι ελαιόλαδου
Σε "τραβαει" μετα που λεμε;
Το δερμα ζηταει ενυδατικη κρεμα;
Καλή ερώτηση - έχω και εγώ την ίδια απορία.

Επίσης, τώρα που είδα αυτό το νήμα:

Ποιό άλλο σαπούνι (εκτός αυτού με ελαιόλαδο) προτείνετε? Έχω χρησιμοποίσει διάφορα κατά καιρούς, από ακριβά μέχρι φθηνά, τα Gilchrist & Soames ήταν πολύ καλά, εδώ που είμαι τώρα έχουν μέχρι και σαπούνια από ...ρύζι (πολύ καλά μάλιστα).

Φυσικά το καλό και σωστό πλύσιμο προσώπου δεν χρειάζεται ακριβό σαπούνι για να γίνει, αλλά οποιαδήποτε μάρκα ή ποιότητα έχει κάποιος να προτείνει, θα μου ήταν χρήσιμο.

Να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω πως υπάρχει τίποτε καλύτερο από το παλιό, απλό, γνήσιο σαπούνι από ελαιόλαδο, αλλά επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ να βρω κάτι που να μου ταιριάζει (ειδικά αυτά τα τζελ καθαρισμού, όσο καλά κι αν είναι, είναι πολύ δύσκολο να έχεις έλεγχο του αφρού που κάνουν) θα ήθελα κάποια καλή πρόταση.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει γλυκερίνης (παπουτσάνη) και face wash korre. Πλέον για το καθημερινό πρωινό πλύσιμο πρόσωπου χρησιμοποιώ το αντρικό face wash maca root της body shop.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

NavalArchitect έγραψε:
Δορυφέρων έγραψε:
Slur έγραψε:-Πλύσιμο με σαπούνι ελαιόλαδου
Σε "τραβαει" μετα που λεμε;
Το δερμα ζηταει ενυδατικη κρεμα;
Ποιό άλλο σαπούνι (εκτός αυτού με ελαιόλαδο) προτείνετε? Έχω χρησιμοποίσει διάφορα κατά καιρούς, από ακριβά μέχρι φθηνά, τα Gilchrist & Soames ήταν πολύ καλά, εδώ που είμαι τώρα έχουν μέχρι και σαπούνια από ...ρύζι (πολύ καλά μάλιστα).

Φυσικά το καλό και σωστό πλύσιμο προσώπου δεν χρειάζεται ακριβό σαπούνι για να γίνει, αλλά οποιαδήποτε μάρκα ή ποιότητα έχει κάποιος να προτείνει, θα μου ήταν χρήσιμο.

Να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω πως υπάρχει τίποτε καλύτερο από το παλιό, απλό, γνήσιο σαπούνι από ελαιόλαδο, αλλά επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ να βρω κάτι που να μου ταιριάζει (ειδικά αυτά τα τζελ καθαρισμού, όσο καλά κι αν είναι, είναι πολύ δύσκολο να έχεις έλεγχο του αφρού που κάνουν) θα ήθελα κάποια καλή πρόταση.
Αν και αργά θα σου απαντήσω. Γενικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα είναι θέμα επιδερμίδας προσώπου που διαφέρει στον καθένα μας.
Προσωπικά σαπούνι στέρεο πολύ δύσκολα να βάλω στο πρόσωπο μου (αλλά και στο μαλλί). Μου δημιουργεί τρελή ξηροδερμία ειδικά τα δυνατά του σπουπερ μαρκετ (αλεπουδελης, παπουτσανης κτλπ) όσες φορές δοκίμασα μου άφησαν ξηροδερμία και φαγούρα αρκετά άσχημη εμπειρία.
Πάντως υπήρχαν και μερικά που ήταν οκ πχ κάποια φαρμακευτικά της apivita που δεν έκαναν και πολύ αφρό, καθώς επίσης και ένα σαπούνι της αμάλθεια βιολογικό (πολύ καλό και για πρόσωπο και για μαλλιά) δεν ήταν βαρύ το καταλάβαινες αυτό.
Πρόσφατα δοκίμασα και το φισσάν το μπλε έτσι και έτσι εντυπώσεις ...

Τώρα για πρόσωπο κυρίως χρησιμοποιώ ένα gel φαρμακευτικής μάρκας και πλένω τ πρόσωπο μου. Δε βάζω πολύ γιατί και με αυτό έχω ένα θέμα με ξηροδερμία αν βάλω ποσότητα μεγάλη... Και ο κορρές έχει ένα καλό ανδρικό για πρόσωπο με ginseng.

Αυτά όλα προσωπικές επιλογές και δοκιμές.
NavalArchitect

Ευχαριστώ Δημήτρη.
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Σε εμενα εχει λειτουργησει το εξης χωρις κανενα προβλημα στεγνωματος ή λιπαροτητας του δερματος

Με ζεστο νερο πριν το ξυρισμα και με κρυο σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, πλενω το προσωπο με σαπουνι ΚΑΡΑΒΑΚΙ ή ΕΡΜΗΣ
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Καλησπέρα σε όλους. Ανακινώ αυτό το θέμα καθώς τον τελευταίο καιρό που ξυρίζομαι καθημερινά, έχω παρατηρήσει ότι και μικρές λεπτομέρειες παίζουν μεγάλο ρόλο στο ξύρισμα, ειδικά στο "βιαστικό" πρωινό ξύρισμα. Βέβαια το πρωινό ξύρισμα και μπάνιο είναι φοβερή αναζωογόνηση! Μην τα πολυλογώ θέλω να εντάξω στο καθημερινό ξύρισμα και ένα σαπούνι το οποίο να αφαιρεί το έξτρα λίπος από το πρόσωπο αλλά να μην το αφήνει τελείως ξηρό. H επιδερμίδα μου είναι μικτή χωρίς σπυράκια (πια) εκτός από ελάχιστα που εμφανίζονται φυσιολογικά αραιά και που και σκέφτομαι από τη μία να δοκιμάσω κάτι πιο "φαρμακευτικό" όπως Κορρέ ή APIVITA αλλά από την άλλη δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι πολύ βαρύ χωρίς να έχω συγκεκριμένο πρόβλημα.

Έχει κανείς καμία ιδέα για κάποιο συγκεκριμένο προϊόν? Κάποιος από τους artisan σαπωνοποιούς σε Ελλάδα ή Αγγλία έχει άραγε κάποιο σαπούνι καθημερινού καθαρισμού που να μην σου ξεραίνει τελείως το δέρμα? Κάθε πληροφορία/πρόταση ευπρόσδεκτη!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”