Πλύσιμο προσώπου – ευεξία

minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Αλέξη, αν δε ψάχνεις αποκλειστικά σαπούνι, μπορώ να σου προτείνω το Ginseng του Κορρέ που χρησιμοποιώ κι εγώ. Έχω κι εγώ μικτή επιδερμίδα και με αυτό δεν έχω προβλήματα ξηρότητας ή άλλες ενοχλήσεις. Βρίσκω μάλιστα ότι μαλακώνει και αρκετά τα γένια πριν το ξύρισμα.

Καλά απότελεσματα έχω και με τα:
- L'Oreal Pure Zone scrub για μικτή επιδερμίδα (έτσι είναι το σωληνάριο(;), αυτό που γράφει πάνω 30s Chrono-clear). Μου αφήνει κάποιες φορές μια μικρή φαγούρα στα πιο λιπαρά σημεία που φεύγει μετά από μερικά λεπτά. Αξίζει τον κόπο γιατί καθαρίζει καλύτερα και αυτό φαίνεται στο πρόσωπο. Υπάρχει στα σούπερ μάρκετ.

- Clean & Clear Morning Burst. Σε μένα δεν κάνει shine control, αλλά καθαρίζει καλά και είναι ελαφρύ. Επίσης στα σούπερ μάρκετ.

Γενικά προτιμώ το L'Oreal. To Ginseng κερδίζει στο μαλάκωμα(!) των τριχών, αλλά κατά τ' άλλα είναι ουσιαστικά ίδιο με το C&C.
YMMV φυσικά...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Οπότε και ένα scrub θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα? Εγώ θέλω κυρίως καθαρισμό και όχι απολέπιση. Πάντως όλα τα προϊόντα που προτεινες minime φαίνονται πάρα πολύ καλά. Αν κοιτούσαμε όμως κάτι ειδικά σε σαπούνι?
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Αυτα τα scrubs είναι απαλά - για κάθε μέρα. Εγώ ενίοτε τα χρησιμοποιώ και 2 φορές τη μέρα αν νομίσω ότι χρειάζεται εξαιτίας του περιβάλλοντος ή της δραστηρίοτητας. Είναι ουσιαστικά ζελέ με μικρούς κόκκους, δεν έχουν σχέση με τον καθαρίσμό πχ. που θα σου κάνει ένας ειδικός με πιο hardcore προϊόντα, γάντια, κλπ.

Τ'ωρα σε σαπουνι δεν έχω να προτείνω κάτι. Όσα σαπούνια σώματος έχω δοκιμάσει στο πρόσωπο δε με ικανοποίησαν. Πάντα νοιώθω το πρόσωπό μου πιο στεγνό απ' ότι θα ήθελα. Γενικά για μικτή επιδερμίδα δε νομίζω ότι γίνεται δουλειά με σαπούνι, μόνο ίσως αν κοιτάξεις σε κάτι ελαφρύ με aloe vera.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γεια σας διαβάζοντας σε αυτό το νήμα για τα προϊόντα καθαρισμού προσώπου,και έχοντας στα χέρια μου ένα σαπούνι προσώπου,δώρο από την γυναίκα μου,είναι του:

(korres σιτάρι/wheat σαπούνι προσώπου/face soap) Natural content 95.9% με πρωτεΐνες Σιταριού και βιολογικό Αμυγδαλέλαιο,ελληνικής παραγωγής (Θεσσαλία/Μακεδονία).

Στην περιγραφή του λέει:Σαπούνι προσώπου με βάση τη φυτική γλυκερίνη,που καθαρίζει απαλά ενώ περιποιείται την επιδερμίδα.
Οι πρωτεΐνες Σιταριού σχηματίζουν ένα προστατευτικό φιλμ πάνω στο δέρμα διατηρώντας έτσι την υγρασία του.Ιδανικό για όλους τους τύπους δέρματος.ΠΕΡΙΕΧΈΙ: Πρωτεΐνες Σιταριού ,βιολογικό Αμυγδαλέλαιο,γλυκερίνη φυτικής προέλευσης.

Το έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς παιδιά λέει τίποτα η να γυρίσω στο Avene cleanance Gel μου;
_____________________________________________________________________________________________________________________

ΥΓ:Και κάτι άλλο που με απασχολεί και δεν ξέρω που να το postaro τεσπα,πριν να ξυρίσω το κεφάλι μου με τι να κάνω καθαρισμό;με σαπούνι προσώπου; η χρειάζομαι κάτι άλλο για αυτήν την δουλεία;κάνει ας πούμε το σαμπουάν;γιατί είχα πάρει το pre shave gillette series wash με aloe vera αλλά μόλις είδα τα:peg-methylparaben-ethylparaben-butylparaben-propylparaben-isobutylparaben,το σούταρα επί τόπου(πήξαμε στα paraben)...Αν κάποιος ξέρει-γνωρίζει θα με βοηθούσε πάρα πολύ. :thnx
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Για το Avene θα σου πω, που γνωρίζω. Δεν είναι ενυδατικό απλά καθαρίζει (για αυτό και άμα βάλεις πολύ και το στεγνώσεις καλά, αφήνει ένα πολύ ελαφρύ κάψιμο) για αυτό πιστεύω δεν έχει σχέση με αυτό που περιγράφεις.
Εγώ στην θέση σου θα χρησιμοποιούσα αυτό που λες, σε περιπτώσεις που το δέρμα μου θα θέλει ενυδάτωση ή ενδυνάμωση και όχι για καθαρισμό.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γεια σου φίλε μου Wazzaa... βλέπω βιάζεσαι να τα κάνεις-μάθεις όλα γρήγορα :megagrin

Μάλλον δεν κατάλαβες το παραπάνω post μου,και εγώ για καθαρισμό προσώπου μιλάω,και όχι για ενυδάτωση,τέσπα...!!!

Πληροφοριακά και μόνο την βρήκα την άκρη,και το σαπούνι προσώπου korres και το Avene cleanance Gel βρήκαν την θέση τους στα σκουπίδια φυσικά,λόγο συστατικών.







ΥΓ1:Και τα δύο είναι καθαριστικά προσώπου...
ΥΓ2:Μην βιάζεσαι η βιασύνη είναι ο χειρότερος εχθρός του ΠΞ....
ΥΓ3:Διάβασε στο forum έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να μάθεις,και τα παιδιά εδώ βοηθούν πάρα πολύ...
Πάντα φιλικά Αντώνης.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς/καμιά σας το Σανδαλόξυλο της Perlier; Το αγόρασα σήμερα απο τον Χόνδο.
(υποχρεωτική φωτό απο κινητό)
Εικόνα
Είναι υποτίθεται σαπούνι για το πρόσωπο αλλα μια ματιά στα συστατικά του σε κάνει να θες να ξυριστείς παρά να πλυθείς μαζί του :). Tallow, έλαια αβοκάντου, σόγιας και καλαμποκιού!.Σκέπτομαι να το χρησιμοποιήσω για pre-shave.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Πιο παλιά χρησιμοποιούσα αυτό, και τώρα που το θυμήθηκα θα το ξαναπάρω.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

yakoumis έγραψε: .Σκέπτομαι να το χρησιμοποιήσω για pre-shave.
Γιακουμή πως θα το χρησιμοποιήσεις για pre-shave;

Εννοείς να καθαρίσεις το πρόσωπο σου με αυτό; η όπως χρησιμοποιούμε μια pre-shave cream;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Το πρώτο. Για καθαρισμό προσώπου. Θεωρώ ό,τι προηγείται του ξυρίσματος, ακόμη και ο πρωινός καφές, σαν 'pre-shave'. Δεν ήμουν ξεκάθαρος, σόρι.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”