Ξύρισμα κεφαλιού. Το έχετε δοκιμάσει;;

Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
8
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 58
Επικοινωνία:

Αυτό έπρεπε να το κάνεις στην αρχή του Καλοκαιριού, να μαυρίσει το κεφάλι από τον ήλιο αλλιώς τώρα θα είσαι σαν την μύγα μες στο γάλα στην παραλία :)
Ρε συ θηρίο με σαβέτα...;
Μπράβο!
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 55

Ειλικρινά Αντώνη είσαι για παράσημο. Δεν τολμώ να σκεφτώ να κάνω το κεφάλι με σαβέτα. Μέχρι open comb πάω ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10662
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 27096 times
Been thanked: 26638 times

Η Vanta είναι πραγματικά αρκετά ήπια για σαβέττα και στοιβαρή, οπότε δεν έκανα και κανέναν άθλο.
stereo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Σεπ 2016, 10:50
7
Has thanked: 17 times

Χαιρετε κυριοι,

Διαβαζω καιρο το φορουμ σε διαφορα θεματα ,πρωτο μου ποστ οποτε καλως σας βρηκα επισημα.
Ξυριζω το κεφαλι εδω και 4-5 χρονια 2 φορες την εβδομαδα.Χρησιμοποιω DE με διαφορα ξυραφια και διαφορα κοψιματακια που και που αν βιαζομαι συνηθως η με καποια ξυραφια .

Αυτο που θελω να με συμβουλεψετε ειναι τι να κανω για τη λιπαροτητα . Γενικα εχω λιπαρο δερμα αλλα μετα απο ξυρισμα για μια μερα πρεπει να πλυνω το σκαλπ 2 3 φορες για να μην ειναι εμφανες.
Εχω χρησιμοποιησει μονο κρεμες (cella,Truefitt & Hill,TOBS) και για after shave διαφορα οπου εχω παρατηρησει οτι τα μπαλμ με αρωμα μου κανουν πιο πολυ λαδιλα και οι λοσιον καινε και κοκκινιζουν δεν κανουν αμεσως λαδιλα αλλα κι αυτες κανουν μετα.

Επειδη τελειωνει η τελευταια cela σκεφτομαι να δοκιμασω σαπουνι για πρωτη φορα. Καλυτερα καποιο χωρις ζωικο λιπος θα βοηθησει?(απ οτι εχω ψαξει) Και καποια αλλη συμβουλη αν εχει καποιος ευπροσδεκτη.
Minas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιουν 2024, 13:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα σε όλους, είμαι πολύ νέος στο ΠΞ και στο φόρουμ.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.
Ξυρίζω το κεφάλι μου περίπου 5 χρόνια με gillette mach3, είχα φτάσει σε σημείο να ξυρίζομαι απ'ευθείας κόντρα χωρίς κανένα ερεθισμό. Το κόστος τους πια όμως είναι πάρα πολύ μεγάλο, έτσι αγόρασα μια Leaf Thorn, σαπουνάκι προβατάκι, πινέλο, after shave και ενα σαπούνι γλυκερίνης σαν preshave. Έχω κάνει 3 ξυρίσματα μέχρι στιγμής και το πρόβλημα μου είναι πως έχω μικρά κοψίματα και έντονο ερεθισμό ειδικά στην κόντρα, δοκίμασα τις λεπίδες της leaf που ήρθαν μαζί με την μηχανή, permasharp και Feather, το επόμενο θα είναι με Nacet, μέχρι στιγμής τους λιγότερους ερεθισμούς τους είχα με τις Leaf. Είμαι σίγουρος πως η τεχνική μου είναι ακόμα πολύ λάθος, προσπαθώ να βρώ την γωνία και να μην ασκώ καθόλου δύναμη (απ'οτι φαίνεται δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά). Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει η Thorn για αυτό που την θέλω ή για εμένα και αν ναι έχετε καμια συμβουλή τι να κοιτάξω?
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2236
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 9159 times
Been thanked: 12333 times
Ηλικία: 55

@Minas Από κεφάλια δεν ξέρω... Αυτό που θα σου πω αφορά στην τεχνική. Όταν ξεκίνησα και μετά από λίγο διάστημα, νόμιζα πως τα έκανα όλα καλά και από πλευράς γωνιών και από πλευράς πίεσης. Ε δεν τα έκανα... Δώσε βάση στο φιντμπακ του δέρματός σου και προσάρμοσε σε αυτό πίεση και γωνίες. Και όταν λέω γωνίες, εννοώ όχι μόνο γωνία μηχανής, αλλά και φορά των τριχών σε κάθε σημείο, όπου και πρέπει να στρίψει ανάλογα η μηχανή. Γνώμη μου είναι πως είναι άστοχο το κατευθείαν κόντρα, για να μην πω το κόντρα γενικά. Δεν ξέρω πως τα κατάφερνες καλά με μαχ3 και κατευθείαν κόντρα, αλλά πιστεύω πως θα ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα αν το πρώτο χέρι ήταν με την φορά. Εκτός και αν το κεφάλι έχει μεγαλύτερες ανοχές ξερωγώ. Που μάλλον δεν έχει τόσες, αφού λες πως τώρα έχεις κοψίματα και ερεθισμούς. Τέλος δοκίμασε λεπίδες. Πολλές λεπίδες... Ακόμα και αυτές που δεν παίζουν πολύ ή δεν διαβάζεις καλά, σε σένα μπορεί να κάτσουν τέλεια... Την Leaf επίσης δεν την έχω, αλλά όπως τα έχω ακούσει μάλλον μια χαρά είναι για κεφάλι... Ας τοποθετηθούν και οι κατέχοντες.
Μπάμπης
Minas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Ιουν 2024, 13:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

@babkoug Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση! Καταλαβαίνω τι λες για τις γωνίες νομίζω, θα το δοκιμάσω!! Πήγαινα κατευθείαν κόντρα γιατί μου έσωζε χρόνο και γιατί δεν μου προκαλούσε κανέναν ερεθισμό, είχα να χρησιμοποιήσω after shave πάρα πολλά χρόνια, γι'αυτό μου κάνει εντύπωση πόσους ερεθισμούς και καψίματα έχω τώρα. Θα δοκιμάσω και πολλές λεπίδες, ξεκίνησα απλά με τις πιο "κοφτερές" γιατί από ότι διάβαζα θα χρειαζόμουν λιγότερα περάσματα όποτε λιγότερους ερεθισμούς. Ίσως να πρέπει να εγκαταλείψω την ιδέα της κόντρας και να πηγαίνω με την τρίχα και ίσως και κάθετα?!? Ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3733 times
Been thanked: 3479 times
Ηλικία: 43

Η Leaf είναι μια πολύ καλή επιλογή για τη δουλειά που τη θες. Δοκίμασε λιγότερο επιθετικές λεπίδες όπως gillette blue ή astra platinum. Νομίζω κάθονται αρκετά καλά στη leaf.
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”