Επιλογή προϊόντων μπάνιου. Γνώμες

Απάντηση
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Καλησπέρα και συγχαρητήρια στους δημιουργούς αυτού του φόρουμ, που ανακάλυψα πριν μερικές εβδομάδες.

Θέλω να σας πώ τις εμπειρίες μου ξεκινώντας από σαμπουάν μαλλιών.

Παλιά χρησιμοποιούσα το pregaine από φαρμακείο, αρκετά καλό, ειδικά για την τριχόπτωση και κατάλληλο για καθημερινό λούσιμο, δεν είχα κάποιο πολύ ιδιαίτερο παράπονο και εδώ και μισό χρόνο περίπου το γύρισα σε ένα τονοτικό της apivita, που φαίνεται και πιο φυσικό. Πολύ καλά αποτελέσματα επίσης αλλά εδώ και μερικούς μήνες με έχει ταράξει στην ξηροδερμία! Θέλω να δοκιμάσω κάποιο άλλο αλλά δεν ξέρω ποιο... :confused
Έχω δοκιμάσει διάφορα σαμπουάν μαλλιών (φαρμακευτικά ως επι τω πλείστων, τα κοινά του σουπερμάρκετ τα σιχαίνομαι) αλλά διαβάζω ότι ακόμα και αυτά δεν είναι και τόσο ακίνδυνα ίσα ίσα που σχεδόν όλα περιέχουν σιλικόνες,sls και διάφορα άλλα επικίνδυνα για την υγεία χημικά. Ακόμα και του κορρέ πχ που θεωρούνται και ""φυσικα"".


Για το σώμα τώρα, δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο.
Έχω δοκιμάσει τα εξής:
johnson's baby (απορώ με αυτό το "babys", τρομάζω και μόνο στην ιδέα να πλύνω το παιδί μου με αυτό, νιώθω σα να μυρίζει πετρέλαιο με αηδιάζει απίστευτα),
axe afrika (ωραίο άρωμα που εξαφανίζεται μετά από μια ώρα αλλά καθαριστικά δεν με ενθουσίασε)
nivea energy (το ίδιο με το axe)
badedas (καλύτερο από τα άλλα, αλλά μέτριο)
Όλα τα παραπάνω επίσης περιέχουν συστατικά αρκετά επικύνδινα απ όσο γράφεται και λέγεται απότε υποχρεωτικά πλέον τα αποφεύγω.

κλασσικά στερεά σαπούνια: Τα συγκεκριμμένα δεν ξέρω αλλά με βολεύουν πάρα πολύ! Ίσως γιατί φτιάχναμε σπιτικά παλιά στο χωριό (οι γιαγιάδες μου δηλαδή ) και τα χρησιμοποιούσα από πιτσιρικάς.
Τώρα πλέον μόνο τέτοια χρησιμοποιώ και δεν ξέρω αλλά νιώθω καθαρός πραγματικά όταν βγαίνω από το μπάνιο.
Βέβαια αμφιβόλου ποιότητας είναι και αυτά γιατί συνήθως αγοράζω από το σούπερ μάρκετ.

Έχω ακούσει και έχω διαβάσει για βιολογικά σαπούνια πχ της fresh line που λένε ότι δεν περιέχουν χημικά και είναι αρκετά καταλληλότερα και από τα φαρμακευτικά. Οστώσο είναι πανάκριβα! Τουλάχιστον όμως αξίζουνε; Γνωρίζει κανείς;

Οποιαδήποτε γνώμη-πρόταση-άποψη για το θέμα δεκτή και ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ και ελπίζω να τα λέμε συχνά.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γεια σου Δημήτρη καλώς ήρθες στο Forum!

Σχετικά με τα σαμπουάν, έχεις δίκιο για τα προϊόντα Super Market, μπορούν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα. Σχετικά με τα φαρμακευτικά, έχουν όντως πολλά χημικά και συνήθως έχουν φαρμακευτική λογική. Δηλαδή είναι ΟΚ όσο τα χρησιμοποιείς αλλά όταν σταματήσεις μπορεί κάποιο πρόβλημα π.χ. ξηροδερμία να επανέλθει. Πάντως αν επιμένεις σε φαρμακευτικό πολύ καλό είναι το Elution. Έχει διαφορά από θεραπείας ως καθημερινά.

Εγώ θα σε συμβούλευα να πάς σε ένα κατάστημα βιολογικών ειδών και να διαλέξεις κάποιο από εκεί. Για το Apivita όμως έχω διαβάσει καλά λόγια και σκοπεύω να το αγοράσω. Αν και το βρίσκεις σε φαρμακείο, δεν θεωρείται φαρμακευτικό αλλά φυσικό.
Σε ότι αφορά σώμα χρησιμοποιώ πλέον μόνο σαπούνια και πιο συγκεκριμένα Imperial Leather. Τώρα και εδώ υπάρχουν φυσικά, αλλά το σαπούνι κατά την γνώμη μου δεν σηκώνει και πολύ νόθευση.
Τα προϊόντα της Fresh Line κατά την γνώμη μου είναι υπερτιμημένα. Προτιμώ της body shop η οποία έχει και αφρόλουτρα και σαμπουάν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

αα πως ξεχασα να πω για αυτο? speick natural duschgel sensitiv
γραφει οτι κανει και για τα μαλλια. ειναι εξαιρετικο ,αλλα ισως λιγο ακριβο. κοντα στα 7 ευρω εχει εδω και ειναι 250 ml
με πολυ μικρη ποσοτητα κανει πλουσιο αφρο. δεν νομιζω οτι οποιος το παρει θα μεινει παραπονεμενος. τωρα απο συνθεση τι να σας πω δεν ξερω αν εχει κατι ασχημο. αν θελετε να σας τα γραψω.
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Σας ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις σας.
Apostolos έγραψε: Σε ότι αφορά σώμα χρησιμοποιώ πλέον μόνο σαπούνια και πιο συγκεκριμένα Imperial Leather.

Τα προϊόντα της Fresh Line κατά την γνώμη μου είναι υπερτιμημένα. Προτιμώ της body shop η οποία έχει και αφρόλουτρα και σαμπουάν.
Φίλε Απόστολε, μπορούμε να βρούμε προϊόντα της imperial leather; Να υποθέσω μόνο μέσω internet ;

Επίσης τα body shop έχουν καλές τιμές; Που μπορώ να βρω κάποιον κατάλογο με τα προϊόντα τους στο internet;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris7 την 26 Φεβ 2011, 13:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

αν δεν το μπερδευω με καποιο αλλο φιλε μου ,εχω δει αυτο το σαπουνι σε super market ΑΒ Βασιλοπουλος.
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Θα επισκεφθώ Βασιλόπουλο σε λίγες ώρες και θα το δούμε αυτό! Σε ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

παρακαλω,δεν κανει τιποτα.
εριξα μια ματια στο google να το βρω για να δω την συσκευασια... ναι αυτο ειναι . τωρα ποσα διαφορετικα βγαζει και αν θελεις καποιο συγκεκριμενο δεν μπορω να ξερω αν θα το εχει.
αν θυμαμαι καλα ειχα παρει ενα απο καιρο για τα χερια (ειδα το ονομα και λεω ας παρω ενα για δοκιμη) και μου αρεσε πολυ ο αφρος του.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

To σαπούνι imperial leather είναι πολύ δημοφιλές προιόν και υπάρχει σε όλα σχεδόν τα super market και στον ΑΒ.

Tα body shop έχουν μέτριε τιμες ούτε φτήνια super market αλλά ούτε και fresh line.

To Αγγλικό site έχει τα προιόντα που υπάρχουν στην Ελλάδα
http://www.thebodyshop.co.uk/_en/_gb/index.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Τα προϊόντα της Fresh Line κατά την γνώμη μου είναι υπερτιμημένα.
Συμφωνώ, είναι πολύ υπερτιμημένα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Παιδιά από λίγο ψάξιμο σε ξένα και ελληνικά blog δε διάβασα και τις καλύτερες των κριτικών για τα προιόντα της bodyshop, ειδικά όσα αφορούν γυναίκες ούτε και για τα freshline βέβαια (αν και λιγότερα αρνητικά σχόλια) αλλά μερικες τιμές που είδα είναι αρκετά ακριβά όντως. 12 ευρώ το φθηνότερο αφρόλουτρο που έχουν. Δλδ έλεος, τι αγοράζουμε κάνα υπερπολίτιμο σαπούνι από βότανα και αγνά έλαια;

Έχω αγοράσει και κάποια σπιτικά από ερασιτεχνικές εταιρίες αλλά δυστυχώς δεν έμεινα ούτε και από κει ευχαριστημένος. Έκαναν ελάχιστο αφρό ένιωθα λες και έμεινα άλουστος και επίσης αρκετά υπεροκοστολογημένα λες και αγόραζες γάλα καμήλας.
7 ευρώ για ένα σαπουνάκι 6χ6 εκατοστά. Πώς την έχουνε δει μερικοί έτσι και νομίζουν ότι φτιάχουνε τίποτα υπερποιοτικά σαπούνια και τα χρεώνουνε όσο τους λείπουνε :dash

Μου φαίνεται θα αρχίσουμε να φτιάχνουμε τα δικά μας σαπούνια σχεδόν τζάμπα με καποια προσπάθεια βέβαια αλλά θα ξέρουμε τουλάχιστον τι βάζουμε πάνω μας.

Θα δοκιμάσω και τα emperial leather και θα σας πώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”