Επιλογή προϊόντων μπάνιου. Γνώμες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Νίκο εγώ το χρησιμοποιώ για το σώμα και μόνο
για πλύσιμο γενιών πριν το ξύρισμα
προτιμώ καραβάκι :)
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

@ Blade Runner

Αγαπητέ, δεν διαφωνώ για πλύσιμο σώματος, πώς θα μπορούσα άλλωστε να σου επιβάλλω την γνώμη μου.
Απλώς, λέω ότι για το πρόσωπο το Imperial Leather είναι επιθετικό. Τα γένια άλλωστε βρίσκονται στο πρόσωπο....

Σαν φιλική συμβολή στη συζήτηση, κι επειδή πάσχω από εποχική ελαφρά ξηροδερμία (με μικτό δέρμα) κι έχω γυρίσει σε γιατρούς επί χρόνια, θα έλεγα ότι στο πρόσωπο όπως και στο σκαλπ, προσέχουμε τι χημικά βάζουμε. Ει δυνατόν ουδέτερο pH σαπουνιού, αγνά υλικά, ήπιες δράσεις.
Σε ξηρό ή και κανονικό δέρμα, το δυνατό-επιθετικό (=έντονα αλκαλικό) σαπούνι φέρνει αφυδάτωση, τράβηγμα, ξηρότητα. Χρειάζεται σαπούνι "λιπαρό" με πριποιητικές ουσίες, όπως γλυκερίνη, λανολίνη, κ.λπ. που προσφέρουν ενυδάτωση.
Ρίξε μια ματιά εδώ

Βεβαίως πολλούς δεν τους πειράζει στην επιδερμίδα προσώπου ένα σκληρό, επιθετικό σαπούνι, οπότε πάω πάσο...

Φιλικά πάντα
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

φίλε Νίκο,
ξέχασα ενα κόμμα :D
Blade Runner έγραψε:Νίκο εγώ το χρησιμοποιώ για το σώμα και μόνο,

για πλύσιμο γενιών πριν το ξύρισμα
προτιμώ καραβάκι :)
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Oχι μόνο πάσο,
αλά και συγγνώμη...!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πολυ καλα,φυσικα και ελληνικα ειναι και τα προιοντα της flax ;)
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

NikosX έγραψε: Σε ξηρό ή και κανονικό δέρμα, το δυνατό-επιθετικό (=έντονα αλκαλικό) σαπούνι φέρνει αφυδάτωση, τράβηγμα, ξηρότητα. Χρειάζεται σαπούνι "λιπαρό" με πριποιητικές ουσίες, όπως γλυκερίνη, λανολίνη, κ.λπ. που προσφέρουν ενυδάτωση.
ποια σαπούνια θα προτείνατε για σώμα-πρόσωπο?
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πολυ καλα και πανω απο ολα ελληνικα ειναι και τα προιοντα του
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mία παρατήρηση για τα σαπούνια του Παπουτσάνη και παρενθετικά κάποιες προτάσεις επιπλέον.

Έχω προσέξει πως τα σαπούνια του Παπουτσάνη έχουν καλύτερη, πως να το περιγράψω :confused , συνοχή (?), απο τ'άλλα που έχω δοκιμάσει. Δεν εννοώ πως αντέχουν περισσότερο, εννοώ πως μέχρι και το τέλος παραμένουν ένα κομμάτι και δε διαλύονται σε δύο-τρία.

Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο συν για μένα. Στον αντίποδα τα Ινδικά Mysore τα οποία μετά απο μερικές χρήσεις πολύ εύκολα γίνονται κομματάκια στα χέρια σου.

Απο τα λίγα πάντως σαπούνια που δοκίμασα μέχρι στιγμής μόνο με τα Atkinsons μπορώ να πώ πως κόλλησα και μάλιστα με το σανδαλόξυλο. Απίστευτο άρωμα, καταπληκτικό σαπούνι, δυστυχώς λίγο ακριβούτσικο. ( 3 ευρώ στο Πατίστα, Ευριπίδου 4 )

Αντικειμενικά ο Παπουτσάνης είναι νικητής στα σημεία. Υποκειμενικά ο καθένας διαλέγει ό,τι θέλει.

Παπουτσάνης

Υπέρ : Συστατικά, αντοχή/συνοχή, τιμή, ποικιλία αρωμάτων, διαθέσιμο "παντού", ελληνικό προιόν.

Κατά : Δεν έχει σανδαλόξυλο >:) 8)

Atkinsons

Υπέρ : Συστατικά, άρωμα. <3

Κατά : Διαθέσιμο μόνο σε λίγα σημεία πώλησης ( πχ Πατίστας, Ευριπίδου 4 ), τιμή.

Μysore Sandal Soap

Υπέρ : Συστατικά ( υποτίθεται το μοναδικό με πραγματικό αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου ), άρωμα.

Κατά : Άρωμα ( η ευχή και η κατάρα του, είναι αρκετά έντονο και βαρύ, ανατολίτικο ), τιμή, διαθέσιμο μόνο στην οδό Σόλωνος 97, Αθήνα, όπου και το βρήκα ή και γώ δε ξέρω πού αλλού θα το βρείτε.. :ninja_hide, λιώνει και διαλύεται πιό γρήγορα απ'όλα τα παραπάνω.


ΥΓ. Ήθελα να δοκιμάσω και το Perlier Sandalwood που μας έδειξε ο Yakoumis. Δυστυχώς στο Ηοndos που πήγα το είχε μόνο σε αφρόλουτρο. Το μύρισα αλλά δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα έτσι. Αν το βρώ μπροστά μου στο μέλλον θα το πάρω πάντως.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Ηλία καλημέρα!

ποιό σαπούνι του Παπουτσάνη θα πρότεινες για πρόσωπο (χρησιμοποιώ καραβάκι λευκό)

και ποιο για το σώμα?
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα.

Όταν λες Καραβάκι λευκό είναι αυτό το "τύπου Μασσαλίας" ? Είναι μιά χαρά σε συστατικά, όπως και όλα του Παπουτσάνη, απλά έχει μιά ελαφριά κιτρώδη μυρωδιά, λεμονιού, σαν Arko stick, αλλά στο πολύ πιό ήπιο φυσικά.

Εμένα απο τη σειρά αυτή μου αρέσει και το κίτρινο με χαμομήλι.

Για το σώμα ένα απο τα αρρενωπά του αρώματα είναι το Tabac της σειράς Aromatics. Κέδρος και κεχριμπάρι αν θυμάμαι καλά το αρωμά του, το χρησιμοποιώ εναλλάξ με το Sandalwood της Atkinsons, καθαρά λόγω κόστους του δεύτερου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”