Ξύρισμα κεφαλιού

Απάντηση
Vagelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Σεπ 2018, 00:57
5

Γεια σας παιδιά,
είμαι νέος στην ομάδα σας και παρότι διάβασα διάφορα θέματα πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά με βοήθησε.

Λοιπόν, ξυριζω το κεφάλι μου εδώ και 2.5-3 χρόνια με αφρό-ξυραφακι είτε 3-4 λεπίδες είτε το μικρό το 2λεπιδο..Η αλήθεια είναι οτι τον πρώτο καιρό κοβομουν αρκετά αλλά πλέον πολύ σπάνια είτε χρησιμοποιώντας καθρέφτη είτε χωρίς (για την πίσω μεριά) και μου παίρνει γύρω στο 10λεπτο η όλη διαδικασία.

Επομένως ερχόμαστε στην ερώτηση που θέλω να κάνω.. σκεφτόμουν να δοκιμάσω κάποιο είδος φαλτσετας..και αυτό που είδα ότι χρησιμοποιείται πιο συχνά για το κεφάλι είναι τύπου shavette. Πιστεύετε είναι μια καλη επιλογή να το δοκιμάσω? Και αν ναι έχετε κάτι να μου προτείνετε (σχετικά οικονομικό) και τι άλλο χρειάζεται να αγοράσω? Έχω δει τη συγκεκριμένη: Parker 34R Barber Razor με ανταλλακτικά: Shark Super Stainless Saloon Half Blades

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :ty :music-rockon:
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

:shock: :shock:

Δεν θα σου συνιστουσα σαβετα για το κεφαλι.....

Το σύνηθες είναι μια mild DE μηχανή.(Merkur 34 - EJ89 - Muhle89 - Lord etc..)

YMMV βεβαια , αλλα.....
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μονος σου σαβετα με τιποτα - κανονικο straight ναι, αλλα μετα απο αρκετη εμπειρια στο προσωπο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω... :D
Εγώ ξυρίζω το κεφάλι 15 χρόνια τώρα. Όπως έχω ξαναπεί το κεφάλι ΔΕΝ είναι πρόσωπο (από ξυριστική άποψη φυσικά εννοώ)... Και τι θέλει να πει ο ποιητής? Το κεφάλι είναι δέρμα, κόκαλα και συνεχόμενη καμπή ... Το πρόσωπο είναι πιο flat και έχει λίπος... Το κεφάλι για μένα ξυριζεται καλύτερα με ένα απλό συστημικό πολυλέπιδο με κινητή κεφαλή για να ακολουθεί τις καμπές του κρανίου. Φυσικά και γίνεται με DE αλλά απαιτεί χρόνο και περισσότερη προσοχή γιατί αν χάσεις τη γωνία πίσω ειδικά ( κάτι που από βιασύνη ίσως συμβεί) θα κοπείς . Η σαβέτα από την άλλη που θέλει και τεντωμα το δέρμα νομίζω ότι είναι ακόμα δυσκολότερη και φλερτάρεις με τον... τραυματισμό... Με straight έχω δει πολλούς να ξυρίζουν κεφάλι αλλά είναι κάτι τελείως διαφορετικό από σαβέτα, η οποία δεν συγχωρεί, σύμφωνα με φίλους εδώ μέσα που ξέρουν να χειρίζονται και τα δύο . Για μένα στο κεφάλι μείνε σε ένα απλό διλέπιδο όπως τα Gillette Blue II (ή κάτι με τρεις λεπίδες αν θες) άντε και με DE αν έχεις χρόνο για να το κάνεις και το δεις για την απόλαυση του ξυρίσματος όπως κάνω εγώ κάτι πρωινά Κυριακής που έχω χρόνο...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”