Εργασίες στα ξυράφια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έκανες αυτά τα ψιλοκυκλικά ακονίσμτα που δείχνει?Το δικό μου Sheffield πρέπει να συγκαταλέγεται στα smiling blades, έτσι δεν είναι?Tη βλέπω καμπύλη τη λεπίδα αφου τη βάζω σε επίεδη επιφάνεια και οι άκρες της δε πατάνε καθόλου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τα έκανα όλα όσα δείχνει και πολλές φορές.

Και το δικό σου ίσως να είναι λίγο smiling νομίζω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Slur μια απορία, εδώ http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 7&start=10" onclick="window.open(this.href);return false; σε αυτό το βίντεο που προφανώς έχεις δει το ακόνισμα του wedge ξυραφιού αλλά εσύ ακολούθησες τη μέθοδο του παραπάνω βίντεο που είναι πιο δύσκολη.Γιατί προτίμησες τη δεύτερη μέθοδο?Η πρώτη δεν αρκούσε?
Slur έγραψε: Την ετριψα με μία Κινέζικη χοντρή πέτρα (120grit) για να ισιώσει.

Μετά έκανα 2 περάσματα των 40 κύκλων στα 1000
Τι εννοείς ότι έκανες 2 περάσματα των 40 κύκλων?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Οι τεχνικές αυτές είναι για smiling λάμες. Άσχετα αν είναι wedge ή σε κάποιο βαθμό hollow. Μην τα μπερδεύουμε.

Τα βίντεο που δείχνεις τα έχω δει πολλές φορές και όντως φαίνεται πιο εύκολο το ακόνισμα από αυτό που διάλεξα εγώ να κάνω.
Όμως, εκεί που γίνεται το πραγματικό ακόνισμα, στην 1000grit δηλαδή, εκεί βλέπεις ότι η άκρη της λάμας ακονίζεται σαφώς περισσότερο από τη μέση και το πίσω μέρος της λάμας. Για αυτό και έχει κόψει στη μέση την 4/8 ώστε να μοιραστεί ανάλογα η χρόνος επαφής της λάμας σε όλη την κόψη κατά το πέρασμα. Θα έπρεπε να το είχε κάνει οπωσδήποτε και στην 1000 πιστεύω.

Επίσης, η τεχνική και τα περάσματα του τύπου που προτίμησα να ακολουθήσω μου φάνηκαν πιο κατάλληλα. Είναι πιο δύσκολα στο να τα μάθεις, αλλά μετά από πολλά περάσματα το χέρι εκπαιδεύεται.

Δύο περάσματα 40 κύκλων εννοώ 40 κύκλους όπως δείχνει στο βίντεο που έχω στο ποστ ο τύπος με κατεύθυνση από τη μία άκρη της πέτρας προς τα κάτω και μετά το αντίθετο, από κάτω προς τα πάνω. Και αυτό να γίνει δύο φορές. Δεν μπορώ να στο περιγράψω αλλιώς, αν δεις το βίντεο ολόκληρο το δείχνει και θα το καταλάβεις.

Σε αυτό το νήμα μοιράζομαι τα πρώτα βήματά μου ώστε να υπάρχουν κάποιες υποτυπώδεις πληροφορίες περί ακονίσματος στο φόρουμ. Δεν είμαι ούτε ειδικός, ούτε έχω κατασταλάξει ακόμα σε τεχνικές. Είναι πολύ πιθανό λοιπόν να τα αναθεωρήσω όλα όσα κάνω τώρα σε λίγο καιρό.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Τι εννοείς ότι έκανες 2 περάσματα των 40 κύκλων?

Δες από το 4:40 μέχρι το 6:00


[youtube][/youtube]
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αντιληπτά όλα αυτά που λες!Εκεί που μπερδεύτηκα είναι ότι αναφέρεις τα κυκλικά περάσματα για το J Wragg ξυράφι σου το οποίο αν δε κάνω λάθος έχει ίσια λεπίδα, η κάνω λάθος?

Φίλε slur είμαστε εδώ για να ανταλάσσουμε απόψεις και όχι για να ρίχνουμε ευθύνες στους άλλους.Εννοείται ότι είσαι στα πρώτα βηματά σου και ότι προσπαθείς να τελειοποιήσεις τη τεχνική σου αν και αυτό απο ότι κατάλαβα δε νομίζω να σταματάει ποτέ.Απλά εγώ δεν είμαι καλός στο listening των αγγλικών και δε μπορώ να καταλάβω τι λένε στα video ώστε να σχηματίσω μια άποψη.Το μόνο που μπορώ είναι να γράφω καλά αγγλικά και να διαβάζω αν είναι κανα υποφερτό κέιμενο.Επίσης σέβομαι την αποψή σου όπως και άλλων μελών εδώ μέσα που ξέρω ότι έχετε ασχοληθεί πραγματικά και έχετε μια εμπειρία πάνω σε αυτά τα θέματα.
Πρός το παρόν δε μου χρειάζεται αυτή η τεχνική δίοτι το ελαφρώς smiling ξυράφι μου είναι σε άψογη κατάσταση αλλά κάποια στιγμή σίγουρα θα χρειαστεί κάποια ανανέωση ο αθέρας του και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διαβάζω και να συλλέγω απόψεις μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Αντιληπτά όλα αυτά που λες!Εκεί που μπερδεύτηκα είναι ότι αναφέρεις τα κυκλικά περάσματα για το J Wragg ξυράφι σου το οποίο αν δε κάνω λάθος έχει ίσια λεπίδα, η κάνω λάθος?
Όχι, στο J Clarke έγιναν αυτές οι δουλειές, που είναι quorter hollow (σχεδόν wedge δηλαδή) και ελαφρώς smiling.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πήρα το προβληματικό μου ξυράφι (A&Tree Symbol - Boker) και το πέρασα πολλές φορές από την καινούργια μου φυσική Ιαπωνική νέροπετρα (400-800grit) και μετά πολλές φορές από την καινούργια φυσική Σλοβακική νερόπετρα (6000grit).

Αύριο θα ολοκληρώσω με την φυσική Κινέζικη νερόπετρα (12000grit).


Πάντως η αίσθηση στην φυσική πέτρα είναι πολύ ωραία. Ιδίως στην Ιαπωνική, το καταευχαριστήθηκα!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές ασχολήθηκα με το Heljestrand ξυράφι http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=72&t=1275" onclick="window.open(this.href);return false; ξυράφι που έχω και, το πέρασα με οινόπνευμα σχολαστικά και αφου το στρόπαρα καλά είδα ότι δεν έκοβε.Απο κει που το πήρα έγραφε ότι ήτανε shave ready αλλά τις τρίχες στο χέρι μου δυσκολευόταν πολύ να τις κόψει και γενικά όταν έπιανες τη κόψη του καταλάβαινες ότι δε κόβει.Έτσι αποφάσισα να το περάσω απο τη Norton 4000/8000 που έχω και μετά απο τη κινέζικη.Έτσι έχουμε

15 στην 4000 και 15 στην 8000
10 στην 4000 και 10 στην 8000
5 στην 4000 και 5 στην 8000
3 στην 4000 και 3 στην 8000
1 στην 4000 και 5 στη 8000

Ύστερα 50 περάσματα απο τη κινέζικη 12000 , 10 περάσματα απο τη πράσινη πάστα και 50 απο το δέρμα.Το ξυράφι έκοβε σαφώς καλύτερα.Το τεστ της τρίχας το πέρναγε παντού εκτός απο το πίσω μέρος του.Επίσης σε αυτό το σημείο δε έκοβε καλά πάλι τις τρίχες του χεριού μου.Έτσι ξανά στις πέτρες αλλά τώρα με λίγο λάσπη και λιγότερα περάσματα.

10 στην 4000 και 10 στην 8000
5 στην 4000 και 5 στην 8000
3 στην 4000 και 3 στην 8000
1 στην 4000 και 5 στην 8000

Λάσπη και στη κινέζικη και 40 περάσματα, 10 στο δέρμα με τη πάστα και καλό στροπάρισμα.Το ξυράφι λίγο καλύτερο και το πίσω μέρος του βελτιώθηκε αλλά όχι τέλειο για μενα.Δε το ξαναπειράζω ώσπου να ξυριστώ όπου είναι και το καλύτερο τεστ.
Διαβάζοντας εδω μέσα το συγκεκριμένο θέμα είπα να δοκιμάσω την άλλη φορά που θα ακονίσω κάποιο ξυράφι να το περάσω μόνο στη 4000 που έχω , θα το στροπάρω καλά και θα δοκιμάζω το τεστ της τρίχας και μετά αφου δω ότι κόβει καλά να συνεχίσω στη 8000 κτλπ.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καλή δουλειά φαίνεται να έκανες.
Ουσιαστικά έκανες την πυραμιδα του Lynn 2 φορές.

Αν πιστεύεις ότι πάλι δεν είναι όπως θα έπρεπε η κόψη τότε ίσως να χρειάζεται δουλειά στην 1000 grit για να φτιαχτεί ξανά η κόψη. Ακόμα και η 4000 φρόντιζει την ίδια υπάρχουσα κόψη, αν θες να δημιουργήσεις καινούργια τότε πρέπει να ξεκινήσεις από πιο χαμηλά.
Όλα αυτά βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι κατέχεις τεχνικά το ξύρισμα με straight, και είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι η κόψη, διότι μου φαίνεται λίγο περίεργο να σου λέει αυτός ότι στο στέλνει shave ready και το ξυράφι να χρειάζεται να περάσει από χιλιάρα πέτρα :confused
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”