Εργασίες στα ξυράφια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

nik16v έγραψε:Πρωί, πρωί φρεσκάρισμα σε Bengall και Kropp

Εικόνα
Νικ, με τι πέτρα; Για φυσική μου μοιάζει.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Ηλία κάλιο αργά παρά ποτέ.
Είναι μία Kajima φυσική κινέζικη πέτρα για τελείωμα του ακονίσματος.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Πρωινό φρεσκάρισμα, μετά από 6 μήνες, όλων των ξυραφιών σε βέλγικη Coticule. Αρχικά σε πολύ ελαφρύ slurry, μετά μόνο σε νερό και μετά κάτω από τρεχούμενο νερό. Εξαιρετικό αποτέλεσμα! Σκέφτομαι να πάρω μια 60χ λούπα κοσμημάτων για να παρατηρώ καλύτερα τις κόψεις των ξυραφιών και τις τυχόν μικροατέλειες.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Πριν λίγο είπα να δοκιμάσω ένα φρεσκάρισμα σε 2 μαχαίρια. Το Crown & Sword ERN 1166 το οποίο του είχα χαλάσει την κόψη και δεν είχα καταφέρει να το επαναφέρω στην προηγούμενη απόπειρα και το Royal Crown το οποίο το είχα κάνει αναπαλαίωση αλλά δεν έκοβε καλά. Και τα δύο τα πέρασα μόνο από την βέλγικη Coticule. Αρχικά σε πολύ ελαφρύ slurry 60 φορές, μετά μόνο σε νερό άλλες 60. Μετά το ίδιο (ελαφρύ slurry - σκέτο νερό) για 40 φορές, μετά 20, μετά 10, 5, 2 και τέλος 60 φορές κάτω από τρεχούμενο νερό. Πέρασμα από το δέρμα 200 φορές και τέλος. Το ERN νομίζω ότι έγινε πολύ καλό. Σε κάποια στιγμή όπως το δοκίμαζα με σκέτη τρίχα, την έκοψε στο αέρα!!! Τρελάθηκα που πέτυχα τέτοιο αποτέλεσμα αλλά περιμένω μέχρι αύριο για να το δοκιμάσω και στο πρόσωπο. Το Royal Crown δεν έκοψε τρίχα στον αέρα αλλά στο χέρι που το δοκίμασα τα πάει πολύ καλύτερα από πριν Νομίζω ότι θα επαναλάβω την ίδια διαδικασία αύριο με το Royal Crown και πιστεύω να έχω ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Βασίλη περιμένω εντυπώσεις, αν κατάλαβα καλά(διόρθωσε με αν κάνω λάθος) δούλεψες το σύστημα πυραμίδα, αλλά αντί για συνθετικές μία βελγική.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ακριβώς συνονόματε ;)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Χαιρετώ την παρέα.
Όπως είχα πει σήμερα ακόνισα το ρωσιδάκι.
Το περίμενα πιο σκληρό το μέταλλο, αλλά μου βγήκε αρκετά μαλακό. Ακόνισμα με ταινία 0,2 mm για να πιάσουμε τις 17,1 μοίρες (έχω προγραμματάκι όποιος ενδιαφέρεται pm).
Η διαδικασία περιείχε Νόρτον 1Κ χάλασμα κόψης, 4Κ χάλασμα κόψης, 4Κ, φυσική κριτική, Νόρτον 8Κ, Νανίβα 12Κ, πέρασμα από λουρί 100 φορές, σπρέι διαμαντιού 0,5 σε τσόχα, λουρί 200 φορές. Εντυπώσεις από το ξύρισμα το απόγευμα που θα πραγματοποιηθεί. Το τεστ της τρίχας το πέρασε με άνεση.
Ordo ab chao
stergios

Βασιλη με smartphone μετρας τη γωνια αν καταλαβα?
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Όχι Στέργιο με ένα πρόγραμμα που έχω σε excel και με παχύμετρο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Υπάρχει και εφαρμογή,αλλά συμφωνώ με τον Βασίλη είμαι και εγώ της παλιάς σχολής.

Μιας και θίχτηκε το θέμα αυτό,αλλά και λόγω ότι φοβόμαστε/αποφεύγουμε να "μαθηματικοποιήσουμε" την γεωμετρία μιας DE-SE-φαλτσέτας-σαβέτας κ.ο.κ.όπως έχω διαβάσει σε κάποια treads από μέλη μας,θέλω να πω πως,κακώς έχουμε αυτήν την εντύπωση,όλα μαθηματικά είναι,και Ελληνικής προέλευσης μάλιστα,όσο μεγαλύτερη ακρίβεια τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχουμε,στην περίπτωσή μας που είναι οι φαλτσέτες χρησιμοποιούμε τριγωνομετρία...

Οι Γερμανοί πχ,στο ακόνισμα χρησιμοποιούν convex stone,με αποτέλεσμα να έχουμε απόκλιση λιγότερο της 1ο.
Για την μέτρηση/υπολογισμό του Bevel Angle που μπορεί να είναι από 15-20ο θέλουμε:
Ένα παχύμετρο (ψηφιακό καλύτερα)
Ένα χαρτί για να γράψουμε τις μετρήσεις μας.
Ένα Triangle Calculator.

Πως θα μετρήσουμε;
Στο παράδειγμά μου θα βάλω πραγματικές μετρήσεις.
Έτσι χρειαζόμαστε τουλάχιστον 3 μετρήσεις,
1η μέτρηση: Το ύψος/πάχος της ράχης(όχι το μήκος της) που είναι = 4.07mm
2η μέτρηση: Την απόσταση από την ράχη έως την κόψη πχ, (σε ένα ξυράφι 5/8) μετράμε το 5" που είναι = 13.73mm

Παίρνουμε το χαρτί μας και γράφουμε: Boker Arbolito 5/8" ράχη/βάση= 4.07 πλευρά/= 13.73 (χ2πλευρές)
Ανοίγουμε το triangle-calculator και βάζουμε τις μετρήσεις που έχουμε πάρει,σβήνουμε το πεδίο C και βάζουμε τελεία [.] όχι κόμμα [,] και πατάμε calculate.
Το αποτέλεσμα θα είναι αυτό και η φαλτσέτα μας έχει 17.047° και μια χαρά σύμφωνα με το 17,1ο.

* Αν νομίζεται ότι πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο νήμα ok,καλές μετρήσεις... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”