Αποκατάσταση παλαιάς φαλτσέτας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Έχω βρει στο λιμάνι ένα Le Grelot αρκετά όμορφο αλλά στις φωτογραφίες φαίνεται να έχει "ανάποδο χαμόγελο', δηλαδή να έχει φαγωθεί λίγο περισσότερο στη μέση από ότι στα άκρα. Είναι εύκολο να επανέλθει, αν το πάρω, και με ποια διαδικασία; Σκέφτομαι να το βάλω με την κόψη σε γυαλόχαρτο (400άρη μάλλον) και να το πάω δεξιά αριστερά με μικρή κλήση (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός) αλλά φοβάμαι ότι έτσι θα χοντρύνει η κόψη στα πλάγια και δεν θα μπορώ να το επαναφέρω. Υπάρχει κανένα βίντεο στο youtube με τέτοια αποκατάσταση;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η τεχνική που περιγράφεις Βασίλη είναι γνωστή στα αμερικάνικα φόρουμ ως breadknifing και πιστεύω πως είναι για τους προχωρημένους τεχνίτες

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

bill3377 έγραψε: 22 Οκτ 2017, 22:41 Έχω βρει στο λιμάνι ένα Le Grelot αρκετά όμορφο αλλά στις φωτογραφίες φαίνεται να έχει "ανάποδο χαμόγελο', δηλαδή να έχει φαγωθεί λίγο περισσότερο στη μέση από ότι στα άκρα. Είναι εύκολο να επανέλθει, αν το πάρω, και με ποια διαδικασία; Σκέφτομαι να το βάλω με την κόψη σε γυαλόχαρτο (400άρη μάλλον) και να το πάω δεξιά αριστερά με μικρή κλήση (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός) αλλά φοβάμαι ότι έτσι θα χοντρύνει η κόψη στα πλάγια και δεν θα μπορώ να το επαναφέρω. Υπάρχει κανένα βίντεο στο youtube με τέτοια αποκατάσταση;
Βασίλη δεν είναι σίγουρο ότι έχει ανάποδο χαμόγελο, μου έτυχε σε φώτο που δημοσίευσα να φαίνεται έτσι χωρίς πραγματικά να είναι.
Τώρα αν το αγοράσεις και πραγματικά έχει πρόβλημα, έχει αρκετή δουλειά με μικρομετρήσεις ακριβείας, δεν ξέρω κατά πόσο είσαι εξοικειωμένος με τέτοιου είδους μετρήσεις. Γιατί αν το ξυράφι είναι 5/8 και μετά την διαδικασία γίνει μικρότερο από 4/8 άδικος κόπος. Πρότασή μου είναι όχι breadknifing, αφαιρεί πολύ μέταλλο χωρίς λόγο. Ο τρόπος που εγώ θα ακολουθούσα είναι, διπλή ταινία στην ράχη σημάδεμα με μαρκαδόρο στην κόψη, πέτρα από 1Κ και κάτω και περάσματα μέχρι να εξαφανιστεί ο μαρκαδόρος. Μόλις εξαφανιστεί το σημάδι του μαρκαδόρου, αφαιρείς τις ταινίες και ακολουθείς την διαδικασία που εσύ θέλεις για το ξυράφι σου.
Καλή επιτυχία
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Πως σας φαίνεται; Δεν είναι "φαγωμένο" περισσότερο στο κέντρο; Όχι πολύ αλλά είναι νομίζω.

Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έτσι όπως φαίνεται στην φωτογραφία Βασίλη,ναι είναι,αλλά όπως λέει ο Βασίλης συμβαίνει κάποιες φορές από την παραμόρφωση του φακού,μπορείς όμως να του κάνεις μια ερώτηση για να διευκρινιστεί το θέμα αυτό (και να σου στείλει κι άλλες φωτογραφίες) που είναι αρκετά σοβαρό στην γεωμετρία του ξυραφιού.

Στην περίπτωση που όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα,εγώ προσωπικά Βασίλη δεν θα το έπαιρνα,είναι χαμένη υπόθεση και κόπος,για εμένα πάντα,και να φτιαχτεί που το βλέπω δύσκολο (σε νεοεισερχόμενο) θα είναι εκτός γεωμετρίας.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Αυτό πιστεύω κι εγω Αντώνη. Φωτογραφίες έχει αρκετές και σε όλες φαίνεται το "φαγωμα". Οπότε μάλλον το αφήνω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Βασίλη αν και οι υπόλοιπες φώτο είναι σαν κι αυτή, μην το πάρεις, κατά την προσωπική μου άποψη σύμφωνα με την φώτο, το πρόβλημα δεν είναι στην κόψη, αλλά στην ράχη.
Φαίνεται πάρα πολύ φαγωμένη με αποτέλεσμα το ξυράφι να μην μπορεί να σου δώσει ( θα το πω απλά) γεωμετρία για ξύρισμα. Αν στο δίνει μέχρι 15 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά μπορείς να το πάρεις μόνο για εξάσκηση.
Αυτά από μένα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Προς το παρών παίζει στα 11Ε με μεταφορικά. Δεν το έχει χτυπήσει κανείς ακόμη.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ξεκίνησα να φτιάχνω λαβή για ένα Straight razor και στο κουτί που έχω ό,τι θέλει ανακατασκευή, ανακάλυψα το παρακάτω ξυράφι που το είχα ξεχασμένο όπως το είχα αγοράσει από το ebay.
Εικόνα

Αποφάσισα να ξεκινήσω γυάλισμα της λεπίδας και με μεγάλη λύπη ανακάλυψα το ράγισμα - σπάσιμο που βλέπεται στις φωτογραφίες.
Εικόνα

Εικόνα

Δυστυχώς ακόμη και με το χέρι, όταν το περνάω από πάνω από τη ρωγμή, το αισθάνομαι. Οι λύσεις που βλέπω είναι 3.
1η: Το αφήνω ως έχει και το τροχίζω - ακονίζω κανονικά. Δεν θα έχω πρόβλημα έτσι; Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει καμία χαρακιά; Σε δοκιμή στο χέρι μάγκωσε μια τρίχα ανάμεσα στο σπάσιμο. Μήπως γίνει ομαλό με το ακόνισμα και είναι οκ;
2η: Το κόβω εκεί που είναι το σπάσιμο και έχω μικρότερο σε μήκος μαχαίρι.
3η: Το τροχίζω τόσο πολύ που θα ανέβει πολύ ψηλότερα η κόψη και θα χαθεί το σπάσιμο. Θέλει πολύ δουλειά για να φαγωθεί όλο το μαχαίρι μέχρι να καλύψει ολόκληρο το σπάσιμο. Έτσι όμως θα έχω πολύ στενότερο μαχαίρι.

Ποια η γνώμη σας; Τι προτείνετε να κάνω;
(Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών. Ελπίζω να διακρίνεται το σπάσιμο.)

ΥΓ: Την 4η λύση, να μην ασχοληθώ καθόλου, δεν θέλω να την υπολογίζω γιατί μου αρέσει αυτό το μαχαίρι.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ψηφίζω την δεύτερη λύση! Απλά θέλει προσοχή και φαντάζομαι τα κατάλληλα εργαλεία.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”