Αποκατάσταση παλαιάς φαλτσέτας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Η 2η λύση είναι η ενδεδειγμένη κατά τη γνώμη μου. Με τροχό μπορείς να φτάσεις στη ρωγμή και να έχει ένα ωραιότατο μαχαίρι μικρότερης κόψης πιο ευκινητο και σίγουρα λειτουργικότατο!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ήμουν έτοιμος για κόψιμο αλλά ο [mention]Ανδρέας-son[/mention] με έβαλε σε σκέψεις. Να δοκιμάσω πρώτα να το ακονίσω έτσι και να κάνω ένα δοκιμαστικό ξύρισμα;

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 57 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Άφησα στην άκρη προς το παρόν το ραγισμένο μαχαίρι και τελείωσα τη λαβή που είχα ξεκινήσει να φτιάχνω για το Grissolange FREDOR.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ωραια δουλεια Βασιλη, τι ξυλο ειναι;

Παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο ενδοιασμος σου και δεν θες να το κοψεις.
Το Ιασονας με Ο
stergios

Βασιλη μπραβο, ωραίο εγινε! Τα βιδακια inox κ ποσα χιλ? Το ξυλο το χεις περασει απο φωτια?

Το ραγισμα εκτος απο το οτι ειναι σημειο που θα κραταει υπολειμματα ξυρισματος, μπορει να μαγκωσει τριχα η δερμα. Για την εμπειρια μπορεις να του ριξεις μια δοκιμη στην πετρα κ ενα ξυρισμα αν πετυχει τ ακονισμα.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Iasonas έγραψε: 17 Ιουν 2018, 20:25 Ωραια δουλεια Βασιλη, τι ξυλο ειναι;

Παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο ενδοιασμος σου και δεν θες να το κοψεις.
Έχει ωραίο etching το μαχαίρι και ωραία ράχη και αν το κόψει θα χαθεί το μισό ...και εγώ θα είχα ενδοιασμούς να το κόψω
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

[mention]Iasonas[/mention] το ξύλο είναι μάλλον οξια. Για το άλλο μαχαίρι απλά θα το προτιμούσα ολόκληρο γι' αυτό και σκέφτομαι να κάνω μια απόπειρα μήπως και γλυτώσω το κόψιμο.
[mention]stergios[/mention] το ξύλο δεν το πέρασα απο φωτιά. Το έχω περάσει 2 χέρια βερνίκι καστανιάς. Για τις βίδες θα μετρήσω και θα σου πω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

[mention]Akist[/mention] Απλα το λεω γιατι εχει ηδη το ελαττωμα.

[mention]bill3377[/mention] Μακαρι να πετυχει το πειραμα και να το ευχαριστηθεις!!!
Το Ιασονας με Ο
stergios

bill3377 έγραψε: 16 Ιουν 2018, 20:30 Ξεκίνησα να φτιάχνω λαβή για ένα Straight razor και στο κουτί που έχω ό,τι θέλει ανακατασκευή, ανακάλυψα το παρακάτω ξυράφι που το είχα ξεχασμένο όπως το είχα αγοράσει από το ebay.
Εικόνα

Αποφάσισα να ξεκινήσω γυάλισμα της λεπίδας και με μεγάλη λύπη ανακάλυψα το ράγισμα - σπάσιμο που βλέπεται στις φωτογραφίες.
Εικόνα

Εικόνα

Δυστυχώς ακόμη και με το χέρι, όταν το περνάω από πάνω από τη ρωγμή, το αισθάνομαι. Οι λύσεις που βλέπω είναι 3.
1η: Το αφήνω ως έχει και το τροχίζω - ακονίζω κανονικά. Δεν θα έχω πρόβλημα έτσι; Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει καμία χαρακιά; Σε δοκιμή στο χέρι μάγκωσε μια τρίχα ανάμεσα στο σπάσιμο. Μήπως γίνει ομαλό με το ακόνισμα και είναι οκ;
2η: Το κόβω εκεί που είναι το σπάσιμο και έχω μικρότερο σε μήκος μαχαίρι.
3η: Το τροχίζω τόσο πολύ που θα ανέβει πολύ ψηλότερα η κόψη και θα χαθεί το σπάσιμο. Θέλει πολύ δουλειά για να φαγωθεί όλο το μαχαίρι μέχρι να καλύψει ολόκληρο το σπάσιμο. Έτσι όμως θα έχω πολύ στενότερο μαχαίρι.

Ποια η γνώμη σας; Τι προτείνετε να κάνω;
(Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών. Ελπίζω να διακρίνεται το σπάσιμο.)

ΥΓ: Την 4η λύση, να μην ασχοληθώ καθόλου, δεν θέλω να την υπολογίζω γιατί μου αρέσει αυτό το μαχαίρι.
Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 17 Ιουν 2018, 22:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν νομιζω οτι ειναι πολυ ρεαλιστικο κοψιμο αυτο Στεργιο.
Το Ιασονας με Ο
stergios

Γιατι δεν ειναι? Γιατι το ραγισμα παει πιο ψηλα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”