Αποκατάσταση παλαιάς φαλτσέτας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

captain_hx έγραψε:Σήμερα τοποθέτησα τη λαβή στη λάμα που είχα τρίψει πριν μερικές μέρες για να φύγει η σκουριά.

Το θετικό είναι πως η λάμα έχει ευθυγραμμιστεί σωστά και το αρνητικό είναι πως το αποτέλεσμα στη κεφαλή του πείρου δεν με ικανοποιεί. Για τα επόμενα καρφώματα (peening) θα πρέπει να βρω ή να κατασκευάσω κάτι σαν καλούπι για τη κεφαλή του πείρου ώστε να βγαίνει ομοιόμορφα στρογγυλή.

Εικόνα

Εικόνα
Ηλία πολύ καλή δουλειά.
Για πιο καλούπι μιλάς δεν το έχω υπόψιν μου, το μόνο που γνωρίζω είναι ότι για να κεφαλώσεις μέταλλο ομοιόμορφα θέλει πολύ εμπειρία. Θέλει πολύ προπόνηση το συγκεκριμένο άθλημα, έχω κεφαλώσει πάνω από 100 καρφάκια σε μέγγενη για προπόνηση, μέχρι τώρα έχω βγάλει μόνο 5 με επαγγελματική ομοιομορφία.
Καλή συνέχεια.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Δες και το βιντεάκι της Thiers Issard...

Γιάννης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Στο βίντεο θα δείτε τρύπες σε ένα κομμάτι από μέταλλο. Αυτό εννοούσα όταν έγραφα θα φτιάξω καλούπι.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Καβατζα πειρακια δεν εχουμε αλλα? Δοκιμασε να το τριψεις οπως σου πα κ αν δε σ αρεσει πετα το. Αν το κανεις προσεχτικα κ κυκλικα, θα στρωσει.
Η ολα η τιποτα! :-)

Αυτο σου συνεβη γιατι ενδεχομενως το περισσευμα απ τον πειρο που εξειχε απ τη ροδελιτσα, ηταν μακρυ. Πρεπει να εξεχει περιπου 1 χιλιοστο. Ειδαλλως αν ειναι παραπανω μακρυ απ οτι πρεπει, με το χτυπημα απλωνει περαν της ροδελας κ ζαρωνει υπερβολικα, συν οτι δε φτιαχνει σωστη στρογγυλαδα.

Τα σμυριδοπανα στην Κυπρο θα τα βρεις στην everpro, Τριανδριας Νο.6, Μεσα Γειτονια, οπως επισης και τις γυαλιστικες αλοιφες μεταλλων autosol.

Το μεταλλο ουσιαστικα δεν ειναι καλουπι. Απλα εχει κοιλοτητες για να καθεται το πειρακι κ να σε βοηθαει στη σταθεροτητα των χτυπηματων.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ηλία θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Στέργιο. Τώρα για τις τρύπες πού λες (καλούπι), πρέπει να προσέξεις το βάθος, η τρύπα αυτό που κάνει είναι να κρατάει κόντρα για να κεφαλώσεις την πρώτη πλευρά ώστε όταν το γυρίσεις να έχεις το απαιτούμενο μήκος για την άλλη πλευρά. Εγώ δεν έχω τρύπες, κεφαλώνω την μία πλευρά πρώτα σε μέγγενη και μου είναι πιο εύκολο μετά.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σωστά το παθαίνω συχνά αυτό,καλά έκανες Στέργιο και το έθιξες...

Το ντουκόχαρτο είναι ένα είδος πολύ ψηλού γυαλόχαρτου και το βρίσκεις σε μαγαζί με χρώματα ή είδη μοντελισμού.

Της smirdex το έχω δουλέψει και είναι όντως από τα καλύτερα,πρόκειται για αδιάβροχο σμυριδόχαρτο (waterproof) μεγάλης αντοχής,κατασκευασμένο από ειδικό χαρτί latex,με λειαντικούς κόκκους ανθρακοπυριτίου(SiC),και αδιάβροχη εποξική ρητίνη.

Το Νο60(P60)είναι το πιό χονδρό,και όσο ανεβαίνουν τα νούμερα λεπταίνει,πάει μέχρι(P3000)και με 0,20€ το φύλλο.

Για το κεφάλωμα θέλεις και λίμες μετάλλου,πριν αρχίσεις να χτυπάς με σφυρί,ισιώνεις το καρφάκι με την λίμα,ώστε χτυπώντας το να κάνει ομοιόμορφο άνοιγμα,και μιά μέγγενη,για πρώτη φορά μια χαρά το έκανες,(εντάξει επιδέχεται βελτίωση),δοκίμασε πολύ μικρό σφυρί με μπάλα,και τα χτυπήματα σου να είναι σταθερά,και με λίγη έως καθόλου δύναμη.

ΥΓ: Δεν ξέρω εάν με μπερδεύει η τελευταία φωτογραφία σου,αλλά νομίζω πως η λάμα είναι στραβή,τραβάει δεξιά για εσένα και αριστερά όπως το βλέπουμε εμείς,αν φταίει η φωτογραφία ok... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Τι παθαινεις συχνα Αντωνη δεν καταλαβα?
Αυτο με τους πειρους?

Νερου, ειναι τα ντουκοχαρτα. Τα σμυριδοπανα δουλευονται στεγνα, συν οτι σκορπανε με το βρεξιμο. Επισης ανθρακοπυριτιου ειναι τα ντουκοχαρτα αν δεν απατωμαι.

Η αχρηστη πληροφορια της ημερας: η σμυριδα ειναι το δευτερο σκληροτερο φυσικο υλικο μετα το διαμαντι. Παραγεται απο ενα πετρωμα, το κορουνδιο. Οι διαφανες πετρες κορουνδιου ειναι πολυτιμες πετρες, οπως το ζαφειρι κ.α αν θυμαμαι σωστα και οι αδιαφανεις πετρες, η σμυριδα. Εχουμε κοιτασματα κ Ελλαδα νομιζω.

Αυτονοητο σκεφτηκα πως ειναι οτι ισιαζεις τον πειρο οταν τον κοβεις...αλλιως δεν ειναι πειρος, καρφι ειναι. Και αν εχει αιχμες, πως θα το χτυπησεις. :-)

Ενας αλλος τροπος ειναι να κεφαλωσεις το πειρακι με ζουμπαδακια αναλογης διαμετρου.

Και αν θελει επισης να φτιαξει καλουπακι για να μην "κουναει" πατα μια ηλεκτροκολληση μερικα παξιμαδακια σε μια πλακα λαμαρινας και εισαι οκ. Η κανε τρυπες κωνικες με φρεζακι σε μια λαμαρινα χοντρη την οποια μετα μπορεις να τη σφιγγεις στη μορσα αφου της εχεις κολλησει απο κατω μια φετα για να πιανεται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

stergios έγραψε:Προσοχη με τα σμυριδοπανα γιατι ειναι σκληρα κ χαραζουν. Ειναι οπως ειπε ο Αντωνης για χοντρες σκουριες κ βρωμιες. Δοκιμασε πρωτα καπου.
Για αυτό λέω Στέργιο,έπρεπε να πω πως,είναι για ποιό πολύ σκουριά...

* Δυστυχώς αυτό που παθαίνω είναι ότι,αρκετές φορές για κάποια πράγματα που εγώ τα θεωρώ απλά,δεν δίνω ανάλογη πληροφορία,που για άλλους τελικά δεν είναι και τόσο απλά,το "παλεύω" πολύ καιρό αυτό,αλλά είμαι αδιόρθωτος... :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Ολοι το παθαινουμε... Εγω καταλαβα τι εννουσες. Αλλα αυτο που με κανει να προσεχω οταν δινω "συμβουλες", ειναι ο φοβος αντι να τον βοηθησω, να τον καταστρεψω! Χα! Χα! Σου λεει ο αλλος: ειχε κατι χοντρες βρωμιες...το περασα μια απ το σμυρδοπανο και εξαφανιστηκε και το ξυραφι! :D

Εννοειται πως πρεπει να φιλτραρουμε και να εξετάζουμε τι μας συμβουλευουν.
Και φυσικα καταστροφολογησα λιγακι παραπανω! :-)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Στέργιε για την διεύθυνση του αντιπροσώπου της Smirdex. Θα περάσω από κει αύριο να δω τι έχουν σε στοκ.

Οι πείροι που πήρα είναι κεφαλωμένοι στην μια άκρη. Αυτό δεν μου αρέσει γιατί απλώνει πολύ όταν κτυπηθεί και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία. Την επόμενη φορά θα κόψω το κεφάλι και θα το ξαναφτιάξω. Στην άλλη άκρη του πείρου που είναι σαν καρφί, έκοψα στο ένα χιλιοστό και ίσιωσα με την λίμα όπως έχει αναφερθεί πιο πάνω. Το αποτέλεσμα στην άλλη πλευρά είναι καλύτερο.

Για την ιστορία να πω πως το τρίψιμο της λάμας έγινε με ντουκόχατα νερού της Smirdex που αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά που περιγράφει πιο πάνω ο Αντώνης​. Ξεκίνησα με 180grit και τελείωσα στα 2500 αλλά έκανα το λάθος να τα δουλέψω στεγνά.

Added in 10 minutes 16 seconds:
vsmirnios έγραψε:Ηλία θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Στέργιο. Τώρα για τις τρύπες πού λες (καλούπι), πρέπει να προσέξεις το βάθος, η τρύπα αυτό που κάνει είναι να κρατάει κόντρα για να κεφαλώσεις την πρώτη πλευρά ώστε όταν το γυρίσεις να έχεις το απαιτούμενο μήκος για την άλλη πλευρά. Εγώ δεν έχω τρύπες, κεφαλώνω την μία πλευρά πρώτα σε μέγγενη και μου είναι πιο εύκολο μετά.
Είχα την λανθασμένη αντίληψη ότι οι τρύπες στο μέταλο βοηθούν στην διαμόρφωση της κεφαλής :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”