Αποκατάσταση παλαιάς φαλτσέτας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Σήμερα, ήρθε η ώρα για την αλλαγή λαβής, στο αγαπημένο μου ξυράφι. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά είναι το πρώτο ξυράφι που κατάφερα να ακονίσω πολύ καλά.
Εικόνα
Η διαδικασία δύσκολη όταν δεν έχεις τα απαιτούμενα εργαλεία και κάνεις πρώτη φορά λαβή από κόκκαλο.
Το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θα ήθελα, αλλά για πρώτη φορά είμαι ευχαριστημένος.
Θα αναφέρω επιγραμματικά την διαδικασία, με έμφαση στα σημεία που δυσκολεύτηκα, γιατί λίγο πολύ η διαδικασία είναι γνωστή.
Αφαίρεση της παλιάς λαβής με χρήση εργαλείου τύπου Dremel.
Εικόνα
Εικόνα
Καθαρισμός του ξυραφιού, στο σημείο επαφής με την λαβή. Μούλιασμα κάνα τέταρτο με WD40.
Εικόνα
Τοποθέτηση ταινίας διπλής όψης στο κόκκαλο, χρήση της παλιάς λαβής ως μοντέλο για σημάδεμα. Προσοχή η επικάλυψη της ταινίας, είναι από κάποιο υλικό, που δεν μπορείς να γράψεις επάνω του. Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω μαρκαδόρο, με όχι το καλύτερο αποτέλεσμα.
Κοπή με κλασική σέγα χειροτεχνίας ξύλου.
Εικόνα
Η κοπή δεν πέτυχε, έτσι αναγκάστηκα να βάλω από πάνω, την παλιά λαβή για να έχω αναφορά. Τελική διαμόρφωση με την χρήση ενός γυαλόχαρτου για τύμπανο τοποθετημένο σε κλασικό τρυπάνι.
Εικόνα
Εικόνα
Δυστυχώς το κόκκαλο πετσικάρει πολύ. Για να μπορέσω να το ισιώσω, το έπιασα με δύο νταβίδια και σε κατσαρόλα με νερό να βράζει μία ώρα.
Εικόνα
Τρίψιμο με γυαλόχαρτα υγρού στεγνού τύπου (εγώ τα χρησιμοποιώ πάντα με νερό), από 180 έως 2500, με στάση και στέγνωμα στα 1000 για να δω πόσο έχει καθαρίσει.
Εικόνα
Τελικό φινίρισμα με δύο κλασικές πάστες μετάλλου.
Εικόνα
Και το τελικό αποτέλεσμα.
Εικόνα
Ordo ab chao
stergios

Καλησπερα! Τι εννοεις οταν λες κοκκαλο?
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ότι η λαβή είναι από φυσικό κόκκαλο, που έχει υποστεί κατεργασία και χρωματισμό.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπράβο Βασίλη! Πολύ καλή δουλειά!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Να σε καλά Ηλία. Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για κόκκαλο πες μου να σου στείλω λεπτομέρειες

Added in 11 hours 4 minutes 34 seconds:
Προς αποκατάσταση της αλήθειας και επειδή μας διαβάζουν πολλοί.
Το προϊόν που ανέφερα πιο πάνω είναι κέρατο και όχι κόκκαλο, την διαφορά την έμαθα μόλις πριν λίγο.
Μαύρες, γκρι, και γενικά σκούρες αποχρώσεις είναι κέρατα.
Κρεμ και ξανθές αποχρώσεις είναι κόκκαλα.
Συγνώμη για το λάθος.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Υπαρχουν και ανοιχτοχρωμα (κρεμ και ξανθα) κερατα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Σίγουρα, αν υπονοείς τα άλλα κέρατα δεν ενδείκνυνται για λαβές φαλτσέτας.
Τώρα αν πράγματι υπάρχουν δεν το ξέρω.
Ordo ab chao
stergios

vsmirnios έγραψε: Προς αποκατάσταση της αλήθειας και επειδή μας διαβάζουν πολλοί.
Το προϊόν που ανέφερα πιο πάνω είναι κέρατο και όχι κόκκαλο, την διαφορά την έμαθα μόλις πριν λίγο.
Μαύρες, γκρι, και γενικά σκούρες αποχρώσεις είναι κέρατα.
Κρεμ και ξανθές αποχρώσεις είναι κόκκαλα.
Συγνώμη για το λάθος.
Τωρα μαλιστα! Και λεω...τι μαυρο κοκκαλο! :-)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Στις αρχές Αυγούστου, όπως είχα γράψει στο αντίστοιχο νήμα, είχα αγοράσει από το λιμάνι το παρακάτω μαχαίρι.
Εικόνα

Αν και άργησα λίγο, σήμερα το τελείωσα και στις φωτογραφίες φαίνεται το αποτέλεσμα. Μένει πλέον μόνο το ακόνισμα για να γίνει και ξυριστική δοκιμή.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Λίγα πράγματα για την αποκατάσταση. Δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με το γυάλισμα του μαχαιριού. Το πέρασα με γυαλόχαρτο από 120 και σταδιακά μέχρι 2000 grid και μετά πάστα γυαλίσματος. Επειδή δεν ήταν τέλειο, έκανα ξανά την ίδια διαδικασία με τα ίδια όμως αποτελέσματα. Αν και έχει φύγει όλη η οξείδωση, τα στίγματα που έχει αφήσει πίσω της δεν φεύγουν όσο και να τρίβω. Στο τέλος κουράστηκα και ίσως το βιάστηκα με αποτέλεσμα να φαίνονται κάποιες γρατσουνιές που κάποια στιγμή πιστεύω να τις διορθώσω.
Η λαβή είναι "μικαρτα" φτιαγμένη με κόκκινες και μπλε σελίδες χαρτιού. Την έκανα λίγο μεγαλύτερη εν' γνώση μου, γιατί μου αρέσουν οι μεγάλες λαβές. :P
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ξέχασα να πω ότι ήταν η πρώτη φορά που έφτιαξα μικαρτα και νομίζω ότι τα πήγα αρκετά καλά!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”