Αποκατάσταση παλαιάς φαλτσέτας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Γιατι το κομματι απο το ραγισμα ως το tip δεν ειναι πολυ δυσκολο να ακονιστει. Επισης μπορει να κρατας το etching αλλα χαλας το σχημα του ξυραφιου και αρα την ομορφια του.
Το Ιασονας με Ο
stergios

Ειναι πολυ δυσκολο θες να πεις, υποθετω. Θ ακονιζα μεχρι το ραγισμα. Δεν ειναι οτι καλυτερο... Αλλά! Οσο αφορα το σχημα, ποκ. Προτεινα αυτο για να μην χασει πολυ απ το συνολικο μηκος και να μην κοπει η χαραξη. Αντιστροφα χανεις μηκος κ επιγραφη, αλλα επιτυγχανεις μια πιο ομορφη μυτη κ περισσοτερη λειτουργικοτητα.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

stergios έγραψε: 17 Ιουν 2018, 20:35 Βασιλη μπραβο, ωραίο εγινε! Τα βιδακια inox κ ποσα χιλ? Το ξυλο το χεις περασει απο φωτια?

Το ραγισμα εκτος απο το οτι ειναι σημειο που θα κραταει υπολειμματα ξυρισματος, μπορει να μαγκωσει τριχα η δερμα. Για την εμπειρια μπορεις να του ριξεις μια δοκιμη στην πετρα κ ενα ξυρισμα αν πετυχει τ ακονισμα.
Στέργιο χίλια συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Τρέχω με άλλα και δεν βρίσκω χρόνο να κάνω καμιά δουλειά στην αποθήκη (και σε ξέχασα και λίγο :D ). Πήγα μέτρησα τη βίδα και είναι μήκος 17 χιλ., πάχος σπείρας 2 χιλ. και πάχος κεφαλής 4 χιλ. Ελπίζω, έστω και καθυστερημένα, να σε κάλυψα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Ευχαριστώ Βασίλη. Για προβα τα χεις αυτα κ μετα θα βαλεις pin?
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Δοκίμασα και με pin αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα, οπότε λέω να τα αφήσω μόνιμα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Γιατι δε κρυβεις τα κεφαλια του μεσα στο ξυλο? Δε θα ταν πιο ομορφο? Κ ισως απο πανω καμια διακοσμηση? Λεω τωρα τα δικα μου εγω! :)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Το σκέφτηκα Στέργιο αλλά θα έπρεπε να ανοίξω λίγο μεγαλύτερη τρύπα στο μισό πάχος του ξύλου και το φοβήθηκα μη μου ξεφύγει και το χαλάσω. Ίσως το προσπαθήσω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stergios

Εσυ ξερεις αν πρεπει να ρισκάρεις. Μπορείς να το χαρεις ετσι κ αν σ ενοχλησει αργότερα βλεπεις. :)

Πασοκολλα αν δεν εβαλες θα προτεινα, μην λασκαρει κ εχεις ατυχηματακι. Οχι το τραβηγμενο, να φυγει η λεπιδα η κατι αλλο... Αλλα κυριως να μην κανει κενα και την ωρα που κλεισεις τη φαλτσετα, "κοπανησει" στη λαβη. Σπασιμο, στραβωμα κοψης κ τα συναφη ωραια. ;)

Μεγεια ειπα κ ωραιο?! Κ μια δευτερη τι πειραζει! :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”