Σκουριά σε μαχαίρι

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Από την μικρή μου βέβαια εμπειρία, συγκρινόμενη με τον Γιάννη, εάν είναι μικρές επιφανειακές σκουριές δεν εξελίσσονται.
Πάντως αν αποφασίσεις να το γυαλίσεις με κρέμα προσοχή μην βάζεις δύναμη και κυρίως όχι κόντρα με την άλλη πλευρά του ξυραφιού. Δυστυχώς έπρεπε να σπάσω ένα Dubl Duck για να μάθω...
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

y.v έγραψε:Βλεπεις να φτανουν μέχρι το κεντρο του ξυραφιου ή ειναι αβαθεις σε σχεση με το παχος σ αυτο το σημειο;
Στο μικροσκόπιο που τις είδα φαίνονται αβαθείς/επιφανειακές
y.v έγραψε:Σε όσες ειναι στην κόψη, υπαρχει σκουρια στην κόψη ακριβως και απ την άλλη μερια;
Οχι
y.v έγραψε:Δεν μου απάντησες τι διαμόρφωση έχει το ξυραφι. Οπως το βλεπω μου μοιάζει με 1/2 ή 1/4 αλλά θα προτιμουσα να μου γραψεις έναν αριθμό στην κλιμακα της Henckels!
Νο. 5 στην κλίμακα Χένκελς
y.v έγραψε:Δεν έβαλες και την άλλη πλευρα.
Ελπίζω να φαίνονται καλά

Εικόνα

Εικόνα



Το ξυράφι ξυρίζει καλά και περνάει το τεστ στις τριχες του χεριού που αναφέρεται εδώ. Με στροπαρισμα πιστεύω να μου κρατήσει για άλλα 15-20 ξυρίσματα μέχρι να μπορέσω να αγοράσω πέτρα για να το συντηρώ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθεί η σκουριά χωρίς να χρειάζεται ακόνισμα.

Αν μείνει με τη σκουριά τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν; Φαντάζομαι οτι σε περίπτωση κοψίματος μπορεί να προκαλέσει μόλυνση τις πληγής.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δυστυχως εκει που ειναι η σκουρια θα ξαναχρειαστεις ακονισμα.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Οι παλιοί οπλουργοί για να αδρανοποιήσουν την σκουριά σε μια κάνη και να μην εξελιχτεί, την βούταγαν σε καυτό νερό.
Δεν το εχω ψαξει για να δω αν εχει επιστημονική βαση, αλλα για να το κάνουν θα ειχαν διαπιστωσει ότι λειτουργεί...
Πιστευω ότι η σκουρια σε ενα μαχαιρι, δημιουργείται και εξελίσσεται όταν δεν χρησιμοποιήται και μενει σε μακρά φυλαξη υπό κακές συνθήκες!
Απ τη στιγμή που βρέχεται με καυτο νερό πιστεύω ότι ειναι ήδη αδρανοποιημένη και δεν θα εξελιχτεί.
Απόλαυσέ το έτσι και μη δινεις σημασία στα στίγματα.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”