σπάσιμο στη μέση...

Απάντηση
makingccc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Σεπ 2014, 13:21
9

IMG_20140911_085934.jpg
καλησπέρα σε όλους. πριν μερικούς μήνες αγόρασα από το ebay ένα Hamburg ring σε αρκετά χαμηλή τιμή από ότι καταλαβαίνω λόγο του σπασίματος που έχει. στο ξύρισμα δεν ενοχλεί καθόλου αλλά σκέφτομαι να κόψω το σπασμένο κομμάτι χωρίς να φαγωθεί το logo.
γνωρίζετε τι εργαλείο - α χρειάζομαι?? έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα και καλώς όρισες.
Ίσως είναι λίγο δύσκολο, αλλά μήπως μπορείς να αναρτήσεις μια καλύτερη φωτογραφία (μάλλον χωρίς φλας)?

Αν θες, μπορείς να συστηθείς και επίσημα, εδώ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
makingccc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Σεπ 2014, 13:21
9

δυστυχώς όταν ακουμπάει κάπου το ξυράφι δεν φαίνεται καλά το σπάσιμο. είναι η μικρή γραμμή που φαίνεται στη μέση της λεπίδας λίγο μπροστά από το T του logo. ίσως σε αυτή να φαίνεται καλύτερα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Τι μήκος έχει η ρωγμή?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
makingccc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Σεπ 2014, 13:21
9

δεν είμαι σπίτι αυτή τη στιγμή για να την μετρήσω αλλά νομίζω περίπου 1 εκατοστό
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εδώ είχε προσπαθήσει κάτι αντίστοιχο ο Δημήτρης, αλλά δυστυχώς δεν φαίνονται οι φωτογραφίες.

Χοντρικά, εκτός απο ταλέντο και "να πιάνει το χέρι σου", θα χρειαστείς ένα σιδηροπρίονο ή ένα γωνιακό τροχό. Στην δεύτερη περίπτωση πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός ωστε να μην ανεβάσει θερμοκρασία το ξυράφι.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
makingccc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Σεπ 2014, 13:21
9

μάλλον το σιδηροπριονο μου φαίνεται ότι θα ακολουθήσω. αφού κοπεί χρειάζομαι και κάτι άλλο ώστε να λιανθει η κομμένη πλευρά??
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Νομίζω πως η πιο σωστή λύση θα ήταν αφού φύγει το σπασμένο κομμάτι να γίνει τρόχισμα και ακόνισμα έτσι ώστε να έχεις και πάλι ολοκληρωμένη λεπίδα. Αν δεν έχεις εμπειρία απ'αυτά, ίσως θα ήθελες να το στείλεις σε επαγγελματία... Μπορείς να χαλάσεις την λεπίδα σου αν κάνεις κάτι στραβά...
Αν το σπάσιμο είναι τόσο ψηλά 'οσο κατάλαβα, ίσως θα ήταν καλύτερα να το αφήσεις όπως είναι και όσο αντέξει μια και θέλει πολύ κόπο και αρκετό μέταλλο θα πρέπει να φύγει για να έρθει στα ίσια του το εργαλείο...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”