Πρόβλημα με Spartacus TI

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σημερα το πρωι ο Ιogi ηρθε στο κρυφο σχολειο ωρα 06.55 ,μεχρι να πιουμε καφεδακι και να τα πουμε εφτασε και ο Νικος . Μετα τις συστασεις περασαμε στο θεμα μας.
Μολις ειδα το ξυραφι καταλαβα ότι δεν ηταν καλα ακονισμενο , στην αφη στον αντιχειρα ουτε που μπορουσε να μετρησει τα αποτυπώματα του χεριου , τις τριχες στο χερι δεν τις εκοβε ικανοποιητικα . Το ιδιο διαπιστωσε και ο Γιαννης και τα συγκριναμε με τα 2 που ειχε φερει συν ακομη 2 που ειχα εγω .
Επισης παρατηρησα και ένα πρόβλημα στην μιο πλευρα , ειχε στην μεση της ακμης φαγωθεί το μεταλλο ανομοιομορφα σε σχεση με τις ακρες . Πραγμα που το βεβαιωσαν και οι παροντες, το περασα στα γρηγορα σε παστα πρασινη και λουρι να δω τι γινεται και πραγματι βελτιωθηκε λιγο μεν αλλα μου εδειξε ότι κατι δεν ειχε γινει σωστα.
Για να ακριβολογούμε το ξυραφι μπορουσε να ξυρισει έναν εμπειρο αλλα όχι έναν μη εμπειρο χρηστη , αυτος που το ακονισε δεν το εφτασε μεχρι τελος ,προφανως γιατι εκει είναι και η χρονοβόρος εργασια. Πιστευω ότι το περασαν στις πετρες με το διαμαντι και μετα δεν το στροπαραν καθολου .
Στο σπιτι που ηρθα δεν περνουσε το τεστ της τριχας κατι το οποιο εμενα δεν μου λει κατι , όμως εάν το φτιαχνεις για καποιον που δεν γνωρίζεις την εμπειρια του πρεπει να του δωσεις το μεγιστο της κοπτικοτητας.
Γνωριζα ότι για να φυγει το πρόβλημα στην μεση της ακμης επρεπε να περασω το μαχαιρι από γυαλοχαρτο και να εξαφανισω την κοψη.Δυσκολη αποφαση διοτι θα ετρωγα πολύ μεταλλο, τελικα αποφασισα να μην κανω δραστικες λυσεις και απλα να σπασω μονο τον αθερα ,με το σκεπτικο να δω πως ξυριζει τον φιλο μας και εάν μεινει ευχαριστιμενος σε δευτερο χρονο το κανουμε αλλιως.Ετσι και αλλιώς το ξυρισμα θα είναι κατά 99% το ιδιο .
Η ακμη εξομαλυνθηκε οσο μπορουσε εγινε κοφτερη που περναει το τεστ της τριχα ανετα σε ολο το μηκος και μενει τωρα στον φιλο μας να κανει το test drive . Εάν δεν τον ξυρισει τοτε θα πρεπει να βελτιώσει την τεχνικη του .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Όπως πάντα αναλυτικότατος ο Νίκος με πολλές και χρήσιμες λεπτομέρειες! :thnx
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

:hail
Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα. Χαίρομαι που ο Νίκος (hero) και ο Γιάννης (logi) επιβεβαίωσαν ότι όντως κάτι "έτρεχε" με το ξυράφι γιατί είχα αρχίσει να μην έχω εμπιστοσύνη στα μάτια μου. Το ξυράφι θα το δοκιμάσω την Κυριακή το βράδυ ώστε να έχω γένια 3 ημερών για να δω αποτελέσματα ( αν και κατόπιν παρότρυνσης του Νίκου, αγγιξα με το δάκτυλο την κόψη και κατάλαβα τη διαφορά).
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όμως εκ των προτέρων όλους όσους ενδιαφέρθηκαν για το πρόβλημα μου, ειδικότερα τον Γιάννη που βρεθήκαμε από κοντά και ακόμη περισσότερο τον Νίκο που μπήκε στον κόπο να μου το φτιάξει την ίδια ημέρα κιόλας. Αισθάνθηκα άσχημα που δεν δέχθηκε "κάτι" για τον κόπο και τον χρόνο του, αλλά και ταυτόχρονα καλά που υπάρχουν ακόμη τέτοιοι άνθρωποι και για να πω την αλήθεια με τόσα άσχημα τον τελευταίο καιρό το είχα ανάγκη.

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν για τη "ζεστασιά" της παρέας και τη βοήθεια. Να είστε καλά.
Περισσότερα την Κυριακή το βράδυ.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Να είσαι καλά Νίκο!
Μια διευκρίνηση μόνο, γιατί έτσι όπως τα γράφεις μοιάζει να είμαι κανένας ειδήμων... Σε καμία περίπτωση δεν έχω την εμπειρία του Νίκου, αλλά και άλλων συναγωνιστών στο άθλημα, κι εγώ ένας απλός "μαθητής " είμαι!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Θέλω μόνο (βασικά είμαι σίγουρος και επειδή την έχω πατήσει κι εγώ) να κόβει την Κυριακή και να ξυρίζει κανονικά, να δω τι θα πουνε Πορίχηδες, Steves και Martins!!!
Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα. Έφθασε για μένα η μεγάλη στιγμή. Καλό ντούς, pre-shave oil, αφρός καλά δουλεμένος και πάμε να ανακαλύψουμε τι γίνεται...
Κατάρχήν το ξυράφι άλλαξε! Δεν τραβάει όπως παλιά. Και όχι απλώς αυτό αλλά (δεν ξέρω αν λέω βλακείες) έχω την εντύπωση ότι κόβει καλύτερα. Μετά το πρώτο πέρασμα έμεινα πραγματικά εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασα κι ένα κόντρα πέρασμα κι εκεί έμεινα ακόμη πιο πολύ εντυπωσιασμένος. Δεν τράβαγε καθόλου και γλιστρούσε απίστευτα.

Βεβαίως θα πρέπει να παρατηρήσω ότι σε κάποια σημεία, ακόμη και στο πρώτο πέρασμα ένιωσα κάτι τραβηγματάκια. Που σημαίνει ότι έχω πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μου.
Διαβάζοντας κάποια άρθρα πάντως στο forum διαπίστωσα ότι είμαι η κλασική περίπτωση που μπερδεύω τη σαβετα με το ξυράφι.
Ευχαριστώ κα ίσως πάλι πολύ για τη βοήθεια, η βελτίωση είναι σαφής και ανυπομονώ να βγουν τα γένια μου για να ξαναδοκιμάσω!
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Υπομονή! Άμα έχεις κοντά σου άτομα με εμπειρία θα φτάσεις πολύ πιο σύντομα σε καλά αποτέλεσματά. Ένα μπράβο απο εμένα στο Νίκο και στον Γιάννη!
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Νικο καλημέρα χαιρομαι που εμεινες ευχαριστημένος , στο επομενο ξυρισμα καλο στροπαρισμα στο δερμα περιπου 50 διαδρομες .
Εάν χρειαστεί περισσοτερη βελτιωση πες μου .
Επισης πες μου εάν στο κοντρα εκει που ειχες το πρόβλημα με τους ερεθισμούς πηγε καλυτερα από την DE .
Ακομη δοκιμασε και άλλες μοιρες περιπου 15 με 20 .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Δεν μπορώ να πω ότι πήγε καλύτερα, αλλά δεν πήγε ούτε χειρότερα συγκριτικά με το de. Αν σκεφτείς όμως ότι πριν με το ξυράφι μου ήταν αδιανόητο να κάνω κόντρα, αυτό σημαίνει ότι το ξυράφι βελτιώθηκε πολύ. Απλά μου λείπει η τεχνική. Αν με δεχτείς για μαθητή.... θα βελτιωθώ (το υπόσχομαι) :dance
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”