μαυρα στιγματα....!!! γνωμες???

Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Αποθηκεύω το μαχαίρι αφού το έχω περάσει ένα λεπτό στρώμα baby oil.
Εδώ και 3 χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα αν και στο σπίτι η υγρασία
είναι στα ίδια επίπεδα με την οικία του Μπομπ Σφουγγαράκη.

Έχω δοκιμάσει και χρήση βαζελίνης όπως ανέφερε ο συμφορουμήτης επίσης
χωρίς πρόβλημα στο μαχαίρι.
mar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιαν 2020, 00:19
4
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 42

Καλημέρα σας,

Μετά από πολύ ψάξιμο πήρα ένα Ralf Aust σαν πρώτο μου straight και με έκπληξη διαπίστωσα ακριβώς μετά το τρίτο ξύρισμα κάποια μαύρα στίγματα την ώρα που το καθάριζα. Είμαι σίγουρος ότι πριν ξεκινήσω δεν υπήρχαν αφού μετά το στροπάρισμα κοίταξα διεξοδικά την κόψη (χωρίς να ξέρω αν καν έχει νόημα να κάνω κάτι τέτοιο αφού δε φαντάζομαι τα αποτελέσματα του στροπαρίσματος να ναι ορατά με το μάτι :D ) . Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα σε ένα φόρουμ μια απάντηση σε κάποιον με αντίστοιχο πρόβλημα ότι μπορεί να ευθύνεται το alum block που εβαλε στα δάχτυλα για να μη γλιστράει, και αφού κι εγώ έκανα το ίδιο (γαρ νέος και υπερπροσεκτικός στα πρώτα ξυρίσματα) φαντάζομαι αυτή είναι η αιτία.

Επειδή ένα από αυτά τα στίγματα είναι ακριβώς πάνω στην κόψη ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι βλαβερά για τη λεπίδα και αν επηρεάζει το ξύρισμα. Επίσης αν αυτά τα μαύρα στίγματα μπορεί να εξελιχθούν σε σκουριά (δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τη διαφορά μεταξύ σκουριάς και patina και τη σχέση μεταξύ τους).

Ευχαριστώ!

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1265 times
Ηλικία: 53

Καλό είναι το alum να μην έρχεται σε επαφή με τον λοιπό εξοπλισμό.Αλλά τα στίγματα δεν εντοπίζονται στη λαβή.Patina δεν είναι.Καλό στέγνωμα μετά τη χρήση και λάδωμα με Ballistol(μυρίζει έντονα αλλά δεν είναι επικίνδυνο).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα, ας δούμε ένα ένα τα ερωτήματα σου.
Σκουριά και πατίνα είναι το ίδιο πράγμα. Τα στίγματα που δείχνεις είναι αρχή σκουριάς στο ξυράφι σου. Ο συνήθεις λόγος είναι ότι δεν στεγνώνεις καλά το εσωτερικό της λαβής. Το alum block δεν νομίζω ότι επηρεάζει, δεν το χρησιμοποιώ για να έχω περεταίρω άποψη. Το επικίνδυνο είναι αυτό που φαίνεται την πρώτη φώτο.
Τα στίγματα αυτά είναι στην αρχή, μπορούν να καθαριστούν με ένα αρκετά ψιλό γυαλόχαρτο (από 1500 grit και πάνω) και πολύ προσεκτικά για να μην χαλάσεις την κόψη. Φυσικά αν έχεις πέτρα φινιρίσματος 12000 και άνω, κάνει την ίδια δουλειά. Τώρα μετά το ξύρισμα σου μπορείς απλός να αφήνεις το ξυράφι να στεγνώσει καλά και μετά να το αποθηκεύεις, να το στεγνώνεις με ένα πιστολάκι μαλλιών, να περνάς το εσωτερικό με χαρτί υγείας (εγώ προσωπικά αυτό κάνω). Για την αποθήκευση μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακελάκια υγρασίας που βρίσκουμε σε καινούργια παπούτσια δερμάτινα και άλλα. Εγώ βάζω από ένα τέτοια φακελάκι σε κάθε κουτί, υπάρχουν ξυράφια που δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πάνω από χρόνο και δεν μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα.
Εύχομαι να βοήθησα λίγο, ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς ελεύθερα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1265 times
Ηλικία: 53

Ντουκόχαρτο,δηλαδή γυαλόχαρτο ψιλό Wet&Dry 1500-2000 grit το Ralf Aust στη συγκεκριμένη εικόνα απλά δεν χρειάζεται να ακουμπήσει καν πάνω.Είναι μια πολύ δραστική λύση,για άλλες περιπτώσεις.Εάν τα στίγματα δεν φύγουν με το λάδι Ballistol και τρίψιμο με μαλακό πανί τότε αλοιφή GLANOL από χρωματοπωλεία με 5€.Άλλο πράγμα η patina,άλλο η σκουριά(έστω και αρχόμενη).


Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”