Αναπαλαιωση Frederick Reynolds

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Lefty έγραψε:Ιασονα πολυ καλή δουλεια. Ποτέ θα το δοκιμασεις να μας πεις και εντυπώσεις;
Οταν βρω pins και στο στειλω στον Νικο.
Αλέξης έγραψε:Ιάσονα πες μας λίγο αν μπορείς και τη διαδικασία που ακολούθησε και τι υλικά χρησιμοποίησες γιατί φαίνεται ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.
Αρχικα το ανοιξα χρησιμοποιοντας μια λιμα στα πειρακια, πηρα την λεπιδα και αρχισα να την τριβω με γυαλοχαρτο. Πρωτα με 180 στεγνο και ψιλοτοπικα να φυγουν οι οποιες σκουριες (προσοχη στην ραχη μην δημιουργησεις hone wear.) και μετα χρησιμοποιησα 180(βρεγμενο), 280(βρεγμενο), 400(στεγνο και μετα βρεγμενο), 500(στεγνο και μετα βρεγμενο) και τελος 1500(στεγνο και μετα βρεγμενο) και τελος brasso. Ωστοσο μου ελλειπαν μερικα νουμερα, ισως κατι μεταξυ του 500 και του 1500 και καποιο ακομη πιο ψιλο για καλυτερο γυαλυσμα.
Στην λαβη τωρα, στο εσωτερικο τριψιμο με 500 (στεγνο και μετα βρεγμενο) και 1500 (στεγνο και μετα βρεγμενο), στο εξωτερικο μονο 1500 (στεγνο και μετα βρεγμενο) γιατι ηταν σε καλυτερη κατασταση. Τελος χρησιμοποιησα μια ψιλη αλοιφη γυαλισματος για πλαστικα.
hero έγραψε:Καλοξουριστο , κατι δεν μου αρεσει , μπορει να ειναι απο τις φωτο οταν το δω απο κοντα θα σου πω .Μετα τις γιορτες παρε τηλ. να κανονισουμε .
Νικο τι ακριβως βλεπεις; Μην με κρατας σε αγωνια χρονιαρες μερες :bigsmilie
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ιάσονα πολύ κξαλή δουλειά , μπράβο σου!Το ξυράφι σου φαίνεται πολύ καλό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Iasona , μαλλον ειναι απο την γωνια ληψης της φωτογραφιας . Κοιτα μηπως διακρινεις καποια καμπυλη στην μια πλευρα που ισως ειναι εντονη στην ακρη του ξυραφιου . Κατα πασα πιθανοτητα κανω λαθος ,θα δουμε.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο κατι τετοιο δεν βλεπω, αλλα και παλι εγω δεν εχω τοσο εξασκημενο ματι.

Σημερα πηγα στην μιαουλη και συρμα δεν βρηκα, βρηκα ομως ροδελες 2mm που ειναι λιγο μεγαλυτερες απο το ιδανικο οποτε πρεπει να βρω συρμα χαλκινο κοντα στο 1.8mm και να ανοιξω λιγο τις τρυπες στην λαβη για να περασει το συρμα. Ξερει κανεις που μπορω να βρω συρμα τετοιου παχους, προς το παρων εχω βρει αυτο το μαγαζι .
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ιασονα το συρμα το χαλκινο το θες για να βαλης για πυρο; Αν ναι εισαι σιγουρος οτι κανει; Απο οσο ξερω ο χαλκος ειναι πολυ μαλακος και υπαρχει η πιθανοτητα να κοπη κατα το ανοιξε-κλεισε του ξυραφιου ή να στραβωση. Καλητερα να βαλης ορυχαλκινο ( μπρουτζινο) που ειναι σιγουρα πιο γερο.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο πριν απο λιγο προσπαθησα τον χαλκο και ειναι πολυ μαλακος σε σημειο που στραβωνε, οποτε για να τελειωνω θα παρω ενα σετ scales απο εξω.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ημουν σιγουρος οτι κατι τετοιο θα συνεβαινε και γιαυτο στο εγραψα. Προσπαθησε να βρης μπρουτζινο ειναι μαλακος αλλα οχι τοσο ωστε να εχεις τετοια προβληματα
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οριστε και το τελικο αποτελεσμα. Τελικα καταφερα μετα απο 2 ωρες να το ακονισω στην coticule (τις τριχες στο χερι τις κοβει για πλακα και το τεστ της τριχας το περναει σε 5 σημεια). Ειναι η πρωτη μου αναπαλαιωση και το πρωτο μου ακονισμα (για το οποιο αρχικα δεχτηκε ο Νικος και τον ευχαριστω παρα πολυ αλλα τελικα αποφασισα να το προσπαθησω εγω μιας και μου ηρθε σημερα η πετρα και ελπιζω να εχω ενα καλο ξυρισμα). Το μονο που ισως με χαλαει ειναι οτι η λεπιδα δεν κεντραρει ακριβως στην λαβη την οποια ενδεχεται να αλλλαξω στο μελλον γιατι δεν μου πολυαρεσει.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Μπράβο Ιάσονα! Πολύ καλή δουλειά. Έχεις μπεί γιά τα καλά στο άθλημα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μπράβο Ιάσων, καλή αρχη!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”