Κατασκευή λαβής από έβενο

Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Όσο για το ξύλο (7€ ?), που τα πουλάνε αυτά?
[Edit: Θα στο στείλω με pm]

Από ένα μικρό μαγαζάκι προς τα Εξάρχεια. Του εξήγησα ότι δεν πρόκειται να φτιάξω μουσικό όργανο και νομίζω ότι μου έδωσε από τα περισσεύματα του γιαυτό και η χαμηλή τιμή. Να ξεκαθαρίσω ότι πλέον δεν θεωρώ το μπράτσο καλή ιδέα αν δεν έχουμε ηλεκτρικά εργαλεία για να το επεξεργαστούμε.

Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να γίνει ένα post με καταστήματα στην Ελλάδα και το εξωτερικό που έχουν υλικά και εργαλεία που μας ενδιαφέρουν!
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

εμενα με προβληματιζουν μονο τα πρετσινια ( καρφια ) που θα πρεπει να μπουν μετα για να δεσουν τα δυο ξυλα που τα βρισκουμε αυτα ?
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Απο εξωτερικό έχω πρόχειρο αυτό το κατάστημα. Αν ψάξω λίγο, μπορεί να βρω και άλλα. Απο Αθήνα, σαν να θυμάμαι οτι κάποιος είχε βρει στον Πορίχη (παρακαλώ όποιος μπορεί να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει).
Αλλά για να είμαι ειλικρινής, προτιμώ την εκδοχή "βίδα-παξιμάδι", κατα προτίμηση ανοξείδωτο. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ανοίγεις τα scales και να καθαρίζεις, περιποιήσε κλπ και το εσωτερικό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Αλλά για να είμαι ειλικρινής, προτιμώ την εκδοχή "βίδα-παξιμάδι", κατα προτίμηση ανοξείδωτο. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ανοίγεις τα scales και να καθαρίζεις, περιποιήσε κλπ και το εσωτερικό.
Συμφωνώ! Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει τόσο μικρές? Έβαλα 2mm αλλά δεν μου άρεσε. Αν δεν κάνω λάθος θέλουμε βίδα και παξιμάδι με σπείρωμα 1.5 - 1.8mm περίπου.

Το άλλο που σκέφτομαι να κάνω είναι να φτιάξω ο ίδιος τους πίρους από ράβδο ορείχαλκου. Εδώ μπορούμε να βρούμε από 2mm και πάνω, καθώς και άλλα χρήσιμα υλικά.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για βίδες, επειδή αγοράζω και για την εταιρεία, έχω 2-3 μαγαζιά υπόψιν.
Το πρώτο είναι η "Βιδεμπορική", χαμηλά στην Ερμού προς Πειραιώς. Μετά είναι ένα μαγαζί στην Καλλιρόης (όπως κατεβαίνεις την Φραντζή, στρίβεις δεξια και μετα απο 150μ. στο δεξί σου χέρι). Πριν απο 3-4 μέρες είδα ένα ακόμη στην Σπ.Πάτση,(όπως πηγαίνεις απο Ιερά Οδό προς Λ.Αθηνών, στην μέση της απόστασης στο δεξί σου χέρι).
Σίγουρα έχουν και ανοξείδωτες, αλλά δεν έχω πλήρη άποψη για τόσο μικρά μεγέθη.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ευχομαι και εις ανωτερα !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Βιδάδικο με μεγάλη ποικιλία σε μεγέθη και υλικό (ορείχαλκος, ανοιξείδοτες κτλ) θα βρεις και στην Κακουργοδικείου (το πρώτο στενό στην Αθηνάς όπως πας από Μοναστηράκι προς Ομόνοια στα αριστερά σου). Ρέππας ονομάζεται νομίζω.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

αν βαλουμε πριτσινι με τον πριτσιναδορο δεν θα κανει?
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αυτό το πριτσίνι, που μπαίνει με τον πριτσιναδώρο, αφήνει στην μιά πλευρά, την τυφλή αυτή που συνήθως δεν φαίνεται, ένα μεγάλο, ογκώδες και άσχημο κομμάτι. Εξάλλου αυτο το πριτσίνι νομίζω οτι είναι απο αλουμίνιο, οπότε εκ των πραγμάτων θα είναι αντιαισθητικό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αυτό το ξυράφι που μου έφτιαξε κάποιος στο εξωτερικό είναι με βίδες ώστε να το λύνω και να το καθαρίζω.Το είχα κάνει επίτηδες παραγγελία για διευκόλυνση , απλά σας το δείχνω μιας και το έφερε η κουβέντα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”