Επισκευή σπασμένου straight razor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κι εμένα για παλιό μου φάνηκε, ευτυχως έχω ένα παλιό και θα μπορέσω να συγκρίνω τις λαβές, αλλά θα κάνω και το τεστ που μου λες! Αν βοηθάει, οι φωτογραφίες υπάρχουν και σε μεγαλύτερη ανάλυση εδώ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Φοβάμαι ότι ο Γιάννης έχει δίκιο.
Δεν γράφει απολύτως τίποτα επάνω του από καμία πλευρά. Είναι πολύ πιθανό να είναι πακιστανικό. Σε αυτή την περίπτωση η κόψη δεν μπορεί να ακονιστεί ώστε να ξυρίσει επαρκώς.
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=72&t=912" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ο πωλητής το περιέγραφε ως ''5/8" Extra Hollow Ground Straight Razor By W & B M "Kelvin"'' Βέβαια τώρα είδα ότι είχε άλλο ένα που όντως τα έγραφε αυτά πάνω. Ίσως την πάτησα, ίσως όχι, θα δείξει...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γνωμη μου ειναι οτι το μαχαιρι θα στραβωσει η θα σπασει στις ακρες εαν ειναι απο carbon , εαν ειναι πακιστανικο θα μαυρισει απο την θερμοκρασια αλλα δεν θα σπασει . Παντως το εγχειρημα ειναι δυσκολο για να πετυχεις καλο τελειωμα και κουρμπα στην ακρη . Καλη διασκεδαση, :griechenland ευχομαι να ευχαριστηθεις την διαδικασια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Θα δούμε Νίκο, θα ενημερώνω συνέχεια μόλις φτάσει! Σκέφτομαι αν θα το ανοίξω ή όχι, δεν έχω βρει ακόμα κατάλληλο υλικό για κάρφωμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αν εννοείς καρφί για να ξαναπεράσεις τη λαβή θα μπορούσα να σου στείλω εγώ ένα περίσευμα που έχω. Μην σε απασχολεί αυτό. Κάνε τη δουλειά και αν πετύχει, το καρφί στο στέλνω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ευχαριστώ πάρα πολύ Slur! Θα σου πω όταν έρθει! Πως θα καταλάβουμε αν είναι προκοπής δεν ξέρω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τελικά δεν είναι αυτό που αναφέρει ο πωλητής, αλλά είναι παλιό, έτσι μου είπε τουλάχιστον:
Sorry there was a mistake in the listing
You are correct there is nothing on the razor but it is not a modern one.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Δημήτρη και εμένα σαν εγχείρημα μου φαίνεται καλό, αλλά μόνο σαν απασχόληση, δεν ξέρω κατά πόσον θα επιτύχει το εγχείρημα αλλά και κατά πόσο εφόσον πετύχει θα είναι σε θέσει να ξυρίσει και να ακονιστεί. Αλλά για την εμπειρία κάντο.

Κάτι που σκέφτηκα είναι αν έπερνες ένα ακόμη μεταχειρισμένο με σχετικά καλή λάμα (δηλαδή όχι σπασμένη) σε χαμηλή τιμή και από τα 2 έφτιαχνες ένα και καλό;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δεν βρίσκεις Αντώνη, οι λάμες σε καλή κατάσταση δεν σταματάνε σε τόσο χαμηλή τιμή, μιας και μετά αλλάζεις λαβές με 10-12 ευρώ. Βρίσκεις και σκέτη λάμα μερικές φορές πάντως!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”