Αλλαγη λαβης σε ξυραφι Sheffield για τον φιλο Slur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Κρίμα ήταν ωραία λαβή και δεν ήταν τόσο παχειά όσο νομίζεις, ισα ίσα είναι από τις πιό λεπτες.
Εάν αφαιρούσες τις ροδέλες και με μια λίμα έδινες περιμετρικά κλίση 45 μοιρών στο ξύλο για να μήν τελειώνουν καθετα τα τοιχώματα, θα φαινόταν πολύ λεπτότερη και πιό όμορφη.
Μετα ένα γυάλισμα με πάστα μεταλλων (πχ MAAS) και θα είχες ένα διαφορετικό στην αίσθηση ξυράφι.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Το θέμα με το συγκεκριμένο ξυράφι είναι ότι έχει σχετικά παχιά ράχη, και δεν θα χωρουσε καλά χωρίς τις ροδέλες, ίσως δεν έκλεινε κιόλας σωστά. Εγώ εδω είμαι, όποτε θες το ξαναφτιάχνω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αν κάποιος έχει πάρει το μάτι του κανένα σάιτ που πουλάνε λαβή αλουμινίου ας πει γιατί στο google σε πρόχειρη αναζήτηση δε βρίσκω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου έχω ένα ξυράφι που του φτιάχνω ξύλινη λαβή σε έναν άγγλο έξω!Περιμένω απο βδομάδα ίσως έρθει.Αν θες να σου ανεβάσω δείγματα απο δουλειά του αλλά απο κοντά δεν έχω δεί ποτέ μου.Εγω του έδωσα το σχέδιο που ήθελα και αυτός μου είπε εντάξει.Αν θες περίμενε να έρθει πρώτα το δικό μου!Αξίζει και πιστεύω έχει λογικές τιμές.Έχει μεσολαβήσει ο πωλητής αυτού του ξυραφιού και δε μιλάω προσωπικά μαζί του.
Όμως του είπα του πωλητή να του πει του μάστορα ότι είμαι μέλος εδω μέσα και αν μπορεί να μας κάνει τυχόν δουλειές που χρειαζόμαστε εμείς εδω τα ρεμάλια , δεν εχει δικό του site απλά ασχολείται με αυτά τα πράγματα και η δουλειά του είναι εξαιρετική απο ότι μου είπε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Που μπορούμε να βρούμε αλουμίνιο ρε παιδιά, μου μπαίνουν ιδέες! Σε φύλλο, πχ σαν αυτό που χρησιμοποιούν για πόρτες παράθυρα κλπ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ρε συ Μήτσο, τελικά όλα τα κάνεις.
Τυχερή η γυναίκα που θα σε παντρευτεί.


Ηλία είναι Αμερικάνος ο τύπος που σου φτιάχνει τη λαβή;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δεν είμαι σίγουρος αλλά απο ότι νομίζω όχι.Ο πωλητής πρέπει να είναι γερμανός.Η τιμή μου είπε γύρω στα 35 ευρώ αλλά διαλέγεις ποιότητες ξύλων, αν θες να βάλεις βίδες η τα κλασσικά πριτσίνια και τι υλικό ανάμεσα στις λαβές της άλλης άκρης.
Πρώτα όμως να του στείλω email ότι ενδιαφέρεσαι και να το συζητήσετε αν θα το αναλάβει.Θα έχει όμως λαβή όπως τη θες πιστεύω.Εγω του έστειλα το σχέδιο και ανάλογα πως είναι το ξυράφι θα κάνει και το ανάλογο "shape" μου είπε.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν ενδιαφέρομαι Ηλία να μου φτιάξει κάποια λαβή, ούτε να μου τη φορέσει. Αυτό το κάνει ο Δημήτρης μια χαρά.
Να αγοράσω ψάχνω μία λαβή που να μου ταιριάζει.
Ρωτάω αν είναι αμερικάνος γιατί κόβεται από χέρι. Μόνο χοντροκομμένα πράγματα κάνουνε και εγώ θέλω κάτι λεπτό για να είναι εργονομικό.

Και μάλλον δεν με ενδιαφέρει να είναι ξύλινη η λαβή γιατί το ξύλο δεν μπορεί να είναι λεπτό επειδή αν είναι λεπτό σπάει, άρα πρέπει να έχει κάποιο πάχος.

Θα περιμένω να δω το δικό σου αλλά μάλλον δεν με ενδιαφέρει ο τύπος.
:danke
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι αυτό ήθελα να πω , πως με το ξύλο μπορεί να μη το πετύχει τόσο λεπτό όσο θες αλλά θα ρωτήσω μήπως ασχολείται με υλικό αλουμινίου, που δε νομίζω.
Γενικά αν κάνει καλή δουλειά θα προσπαθήσω να τον έχουμε standby για τέτοιες δουλειές.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

calmato έγραψε:Σε φύλλο, πχ σαν αυτό που χρησιμοποιούν για πόρτες παράθυρα κλπ.
Στραντζαριστο δεν ειναι αυτο;
Μετα θελει βαφη και ψησιμο να αντεξει το χρωμα,δεν πιανει ευκολα κατι αλλο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”