Ακόνισμα ξυραφιού Dovo Special για τον φίλο MIXVAG

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το ξυράφι είναι αυτό.

Με το που έρχεται το ανοίγω και το θαυμάζω. Δεν είναι η πρώτη φορά που πιάνω αυτό το συγκεκριμένο ξυράφι. Το είχα πιάσει πριν περίπου ένα χρόνο στον Τσομπάρη και σκεφτόμουν να το αγοράσω.
Τελικά το πήρε ο Μιχάλης. Είναι κομψό, 6/8 και full hollow.

Κοιτάω προσεκτικά την κόψη. Δε βλέπω ατέλειες.
Κάνω το τεστ των τριχών του χεριού και το περνάει άψογα. Αυτό το τεστ έχει μεγάλη σημασία για εμένα, μου δείχνει να καταλάβω πολλά πράγματα.
Κάνω και το τεστ της τρίχας το οποίο εμένα δεν μου δείχνει πλέον πραγματικά τίποτα, και για την ιστορία το περνάει και αυτό εύκολα.

Το ξυράφι έπρεπε να σε ξυρίζει καλά φίλε Μιχάλη. Λυπάμαι, αλλά οι δυσκολίες που είχες σχετίζονται με τα προβλήματα στην τεχνική σου και όχι με το ότι το ξυράφι δεν έκοβε.

Ελέγχω λεπτομερώς την κόψη με ειδικούς φακούς μεγέθυνσης. Δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Είναι λίγο βραχεία βέβαια και ίσως όχι όσο γυαλισμένη (λειασμένη) θα έπρεπε. Αυτό που θα μπορούσα να κάνω σκέφτομαι είναι να του κάνω πιο γλυκιά την κόψη, πιο μαλακή.
Βέβαια, όπως έχω διαπιστώσει και στο δικό μου DOVO και το έχω πει άλλωστε, αυτά τα ξυράφια, τα καινούργια της DOVO δεν είναι μαλακά ξυράφια (smooth) αλλά μάλλον επιθετικά, αγριούτσικα. Εμένα το DOVO Bismarck παραμένει το πιο άγριο-επιθετικό μου ξυράφι και του έχω κάνει τα πάντα για να το γλυκάνω.

Για να δουλέψω την κόψη σκέφτομαι ότι πρέπει να την ξαναφτιάξω από την αρχή. Να φύγει αυτή η εργοστασιακή άγρια κόψη.
Αρχίζω λοιπόν από χαμηλά grit για να ξαναδομήσω την κόψη, χωρίς υπερβολές όμως.

Ξεκινάμε λοιπόν:
Μονωτική ταινία στη ράχη για να μην χαραχθεί καθόλου η ράχη κατά τις εργασίες
1000grit----------------------------------------------------40 περάσματα
4000grit----------------------------------------------------50 περάσματα
4000/8000grit--------------------------------------------πυραμίδα κατά Lynn
8000grit----------------------------------------------------60 περάσματα
12000-Κινεζική με μπλε βελγική λάσπη-------------50 περάσματα
12000-Κινεζική με κίτρινη βελγική λάσπη----------50 περάσματα
12000Κινεζική με Κινεζική λάσπη---------------------60 περάσματα
12000-Κινεζική μόνο με νερό---------------------------60 περάσματα

Έλεγχος την κόψης με ειδικούς φακούς μεγέθυνσης: Κόψη κανονική, τέλεια λειασμένη.

Τεστ τριχών χεριού: Κόβει καλύτερα από πριν.
Εδώ σταματάω. Νομίζω έχει φτάσει στην ακμή της η κόψη και παραπάνω δουλειά θα ήταν μάταιη ή και over-honing .

100 περάσματα από πράσινη πάστα και 120 περάσματα από το πιο μαλακό μου δέρμα.

Το ξυράφι είναι έτοιμο να γυρίσει στον ιδιοκτήτη του.


Φίλε Μιχάλη,
Το ξυράφι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Θα δεις διαφορά γιατί η κόψη έχει μαλακώσει λίγο.
Το βασικό σου πρόβλημα όμως όπως είπα και στην αρχή είναι η τεχνική. Επικεντρώσου στην τεχνική και θα δεις ότι μέρα με τη μέρα θα παρατηρείς ότι κόβει και καλύτερα.
Στη διάθεσή σου για ότι χρειαστείς.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Oπως λεει ο slur απο την στιγμη που το ξυραφι ειναι ετοιμο πρεπει να επικεντρωθεις στην τεχνικη .
Σπανια ενα ξυραφι ετοιμο δεν κανει καλη δουλεια γιατι δεν εκατσε στον τυπο δερματος σου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τώρα που θα αλλάξει η αμφιβολία του Μιχάλη, αφού θα φύγει απο την μέση η αμφιβολία, θα βελτιωθεί άμεσα. Μιλάω εκ πείρας. :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα. Θέλω να ευχαριστήσω το φίλο slur για την ευγενική του προσφορά να ασχοληθεί με το ξυράφι. Ευχαριστώ επίσης για το χρόνο που αφιέρωσε. Το έστειλα σήμερα το πρωί και το απόγευμα ήταν έτοιμο...
Για μένα είναι πολύ βασικό να ξέρω οτι είναι πια θέμα τεχνικής και μόνο.
Θέλω μόνο να ρωτήσω τα εξής 1) θεωρείς οτι ήμουν από τους τυχερούς και το μαχαίρι ήταν shave ready? ο ίδιος ο κ.Τσομπάρης μου είπε , όταν το ακόνιζε, οτι το μαχαίρι απλά δεν έκοβε...2) το τέστ της τρίχας (τουλάχιστον όπως το είχα δει εγώ στο you tube), δεν το πέρναγε. Το ξέρω οτι δεν έχει πολύ σημασία αλλά έπρεπε να πιέσω την τρίχα πάνω στην κόψη για να κοπεί...3) εκτός από καλό τέντωμα του δέρματος και σωστή γωνία του μαχαιριού , υπάρχει κάποια άλλη πρακτική συμβουλή ή είναι καθαρά θέμα εμπειρίας και χρόνου?
Και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Να τα πάρουμε με τη σειρά.

Το ξυράφι σου δεν ξέρω πως ήταν όταν το πήρες, αλλά σήμερα όπως έφτασε στα χέρια μου ήταν σε καλή κατάσταση για να ξυρίσει. Δεν ήταν στο maximum που μπορεί η κόψη του να αποδώσει, αλλά σίγουρα ήταν κατάλληλο για ξύρισμα. Τώρα πιστεύω είναι ακόμα καλύτερο.

Το τστ της τρίχας το οποίο είναι φολκλοριστικό το έκανα επειδή είχα διαβάσει στο ποστ σου ότι δεν το περνούσε. Σε εμένα το πέρασε με τη μία, χωρίς πολλά ζόρια, και πριν το ακονίσω. Ίσως έχω πιο μαλακή τρίχα στα μαλλιά μου. Χαρακτηριστικό είναι ότι αυτό το τεστ δεν σημαίνει τίποτα. Σε άλλον περνάει με τη μία, σε άλλον δεν περνάει καθόλου. Αλλά και να περάσει δεν σημαίνει τίποτα για την κόψη. Μπορεί να είναι άριστα ακονισμένο και να μην το περνάει (αυτό είναι η πιο συχνή περίπτωση) ή να είναι κακοακονισμένο over-honed και να το περνάει. Το ξυράφι που μου ακόνισε εμένα ο Lynn ποτέ δεν πέρασε το τεστ της τρίχας για να φανταστείς. Οπότε σταμάτα να ασχολείσαι μαζί του.

Τώρα για τη βελτίωση της τεχνική το μυστικό είναι ένα: Εξάσκηση!
Δεν υπάρχουν κανόνες που θα τους ακολουθήσεις ευλαβικά με την πρώτη φορά και θα σου βγει καλό το ξύρισμα. Στο SRP προτείνουν τον πρώτο καιρό να ξυρίζεσαι μόνο με τη φορά των τριχών και μόνο στα μάγουλα. Μετά από εβδομάδες περνάς και στα επόμενα. Εγώ δεν προτείνω τέτοιες υπερβολές, αλλά είναι βέβαιο ότι όσο περισσότερο εξασκείσαι τόσο περισσότερο θα το μαθαίνεις. Αν ξυρίζεσαι μαζί του μία φορά την εβδομάδα θα σου πάρει ένα χρόνο να το μάθεις. Χρησιμοποίησέ το τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα μέχρι να νιώσεις ότι το έχεις κερδίσει.

Είναι πολλά αυτά που πρέπει να προσέχεις και είμαι σίγουρος ότι τα ξέρεις γιατί θα τα έχεις δει στα διάφορα φόρα και στα βιντεάκια. Η γωνία, η πίεση στο χέρι, το τράβηγμα του δέρματος. Όλα αυτά που τώρα σου φαίνονται βουνό σε λίγο καιρό ούτε θα τα σκέφτεσαι.

Μην ξεχνάς ότι εκτός από το χέρι σου πρέπει να εκπαιδευτεί και το δέρμα σου. Είχε μάθει τόσο καιρό να ξυρίζεται με άλλα συστήματα, πρέπει να συνηθίσει και το ξυράφι.

Για να μην βγαίνουμε off topic κάνε ότι ερωτήσεις θέλεις στο ανάλογο νήμα για να σου απαντήσουν και τα υπόλοιπα μέλη: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 7&start=10" onclick="window.open(this.href);return false;

Δες εγώ τι είχα τραβήξει όταν είχα πρωτοξεκινήσει με τη σαβέτα. Όλο Γαλλικά ήμουν, θα γελάσεις :megagrin
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=93&t=495" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Επίσης να προσθέσω ότι το Shave Ready είναι υποκειμενική έννοια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Καλημέρα. Εχθές το βράδυ πήρα στα χέρια μου το ξυράφι και φυσικά έγινε η πρώτη δοκιμή. Φίλε slur, δεν ξέρω αν το ξυράφι ήταν όντως έτοιμο πριν το δικό σου ακόνισμα, αλλά σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με πριν. 1) Δεν τράβηξε ούτε μια φορά. 2) έκοβε πολύ καλύτερα 3) Έκανα 3 περάσματα και ένα τέταρτο κάτω απο το σαγόνι , το οποίο ακόμα και με DE μου δημιουργεί μερικές φορές ερεθισμό και ψιλοκοψίματα. (η φορά των τριχών είναι απο αριστερά προς τα δεξιά). Μου έκανε μεγάλη εντύπωση , αν και στην αρχή φοβήθηκα να πω την αλήθεια, οτι οχι μόνο δεν ερεθίστηκε το δέρμα , αλλά άφησε και μια αίσθηση ''απαλότητας'' που μόνο με DE είχα καταφέρει...
Η γενικότερη αίσθηση που έχω, είναι οτι το ξυράφι είναι ΠΟΛΥ βελτιωμένο, κόβει απαλότερα αλλά και καλύτερα και γενικά πλησιάζει πολύ στο βάθος ξυρίσματος που είχα αρχικά φανταστεί όταν το πρωτοαγόρασα. Αισιοδοξώ οτι με τη βελτίωση της τεχνικής μου θα πάμε ακόμα καλύτερα. Πολύ σημαντικό ότι δεν είχα καν ερεθισμό...
Και πάλι χίλια ευχαριστώ...
ΥΓ. Αν ποτέ αποφασίσετε (μαζί με τους λοιπούς έμπειρους στο honing) να κάνετε ένα σεμινάριο ακονίσματος, είμαι μέσα...
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Χαίρομαι που αρχίζεις και το ευχαριστιέσαι. Θα έχεις μερικά σκαμπανευάσματα στα ξυρίσματα, άλλα θα σου φαίνονται καλύτερα (βήμα προς τα μπρος) και άλλα χειρότερα (βήμα προς τα πίσω). Σε λίγο καιρό θα δίνεις εσύ συμβουλές στους νεότερους που μπαίνουν στο άθλημα.
Keep walking …
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Mια ερώτηση , τη μπλε και κίτρινη βέλγικη λάσπη την έκανες με coticule slury stone? Μου θυμίζει ένα πετραδάκι διπλό που έχω της coticule και δε ξέρω οι επιφάνειες τι ρόλο βαράνε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ακριβώς με αυτό Ηλία.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”