Ακόνισμα ξυραφιού Thomas Turner για τον φίλο boltsis

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το βγάζω από την κόκκινη θήκη του, το ανοίγω και το βλέπω. Ο μπαγάσας ο Ηλίας αγόρασε πολύ καλό ξυράφι σκέφτομαι.
Είναι 6/8, full hollow.

Σήμερα είμαι έτοιμος να αρχίσω δουλειά. Έτοιμος σημαίνει ότι έχω χρόνο, είμαι ήρεμος, και πάνω από όλα έχω διάθεση και κέφι. Στο κάτω-κάτω το χόμπι μου κάνω.

Το αίσθημα ευθύνης είναι πολύ πιο έντονο όταν έχεις στα χέρια σου το ξυράφι κάποιου άλλου. Μεγαλύτερη η αυτοσυγκέντρωση και σκέφτεσαι 3 φορές το επόμενο βήμα πριν το κάνεις.

Η όλη διαδικασία αρχίζει με προσεκτικό έλεγχο της κόψης. Βάζω φακούς μεγέθυνσης Χ2,5 και επιθεωρώ προσεκτικά την κόψη. Γενικά το ξυράφι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και μακροσκοπικά το ίδιο έδειχνε και η κόψη. Με περισσότερη προσοχή όμως φαίνεται ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο εύρος της κόψης στην κορυφή του ξυραφιού σε σχέση με την μέσα μεριά. Επίσης υπάρχει μικρή διαφορά της μίας με την άλλη πλευρά.

Αυτό που χρειάζεται είναι να ξαναδομηθεί η κόψη. Με ανησυχεί όμως αυτή η μεγάλη διαφορά στο εύρος. Για αυτό ξεκινάω από τα 220grit. Λίγα περάσματα και χωρίς πίεση.
Μετά ανεβαίνω στα 1000. Εδώ θα γίνει και η σημαντικότερη δουλειά.
Τα περάσματα είναι πολλά. Ίσια, χιαστί, με στροφή, ακόμα και κάποια κυκλικά. Αρκετά περάσματα με ιδιαίτερη πίεση στην κάτω μεριά του ξυραφιού που η κόψη έχει μικρότερο εύρος.
Η διαφορά έχει μειωθεί σημαντικά αλλά δεν εξαφανίζεται. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει διαφορά στη ράχη του ξυραφιού που επιβάλει διαφορά στο εύρος την κόψης κατά μήκος.
Επιστρατεύω και την φυσική Ιαπωνέζικη νερόπετρα, γύρω στα 800 grit. Κάνω διάφορες πυραμίδες μεταξύ 800 και 1000. Μετά από πολύ δουλειά η διαφορά έχει μειωθεί πολύ. Υπάρχει και πάλι αν το παρατηρήσεις με μεγέθυνση αλλά να εξαφανιστεί δεν γίνεται διότι όπως είπα πριν πρέπει να υπάρχει διαφορά στη ράχη, αλλά και στην ευθεία της λάμας εκεί που βγαίνει το χέρι του ξυραφιού για να πάει προς τη λαβή.
Μετά από αρκετή δουλειά αλλά και πάμπολλα τεστ με ξύρισμα του αριστερού μου χεριού (κοντομάνικο φέτος δεν πρέπει να βάλω, το αριστερό χέρι είναι εμπριμέ από τα τεστ των ξυραφιών) ολοκληρώνεται η δόμηση της κόψης.

Περνάω στα 4000 grit. Πολλά περάσματα και εδώ, μέχρι να νιώσω ότι το ξυράφι δεν έχει τίποτα άλλο να πάρει από αυτή την πέτρα. Και πάλι έλεγχος της κόψης με μεγεθυντικό φακό. Όταν βλέπω ότι είναι εντάξει αρχίζω πυραμίδες με τα 8000grit.
20-20, 15-15, 10-10, 5-5, 3-3, 1-3, 1-5, 1-10, και μετά συνεχίζω για λίγο περισσότερα από 100 περάσματα στις 8000 με 1 πέρασμα από την 4000 κάθε 10 στην 8000.
Στο τέλος καμιά 30αριά σκέτα στην 8000.

Έλεγχος της κόψης. Γυαλισμένη παντού.

300 περάσματα από την κινεζική νερόπετρα, (12.000 grit περίπου).
Έλεγχος της κόψης με μεγέθυνση: άψογη.

Να σημειώσω ότι όλα τα περάσματα από τις πέτρες έγιναν με μονωτική ταινία για να μην πειραχθεί καθόλου η ράχη του ξυραφιού, την οποία μονωτική άλλαζα κάθε φορά που είχε φθορές, πρέπει να άλλαξα περίπου 15 φορές.

Μετά 100 περάσματα από πράσινη πάστα.
Και μετά 150 περάσματα από δέρμα: 50 από το paddle, 50 από το custom made που είναι μακρύ και κάνει καλή δουλειά, τέλος 50 περάσματα από το Dovo λουρί μου που είναι το καλύτερο δέρμα που έχω.

Τεστ ξυρίσματος: Πολύ καλά.
Απολύμανση του ξυραφιού με ειδικό διάλυμα.
Επάλειψη με camellia oil και πίσω στο κουτί του.

Το τι έκανα το λέω δημόσια με όλες τις λεπτομέρειες για 3 λόγους.
Πρώτον, για να ξέρει ο φίλος ο Ηλίας τι ακριβώς έγινε στο μωρό του (το ξυράφι του)
Δεύτερον, για να μπορεί να κάνει ερωτήσεις αν δεν είναι σαφές κάτι και να του απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ
Τρίτον, γιατί η γνώμη κάποιων μελών με εμπειρία στο ακόνισμα είναι σημαντική και τα σχόλιά τους χρήσιμα και ευπρόσδεκτα.

Αύριο πρωί στο στέλνω πίσω Ηλία.
Περιμένω την κριτική σου και τα σχόλιά σου. Πες ότι σκεφτείς μετά τη δοκιμή σου τελείως ελεύθερα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ καλή και μεθοδική δουλειά. Ηλία όταν το παραλάβεις αναμένουμε την κριτική σου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Προς μεγάλη μου έκπληξη γυρνώντας σήμερα μετά απο διήμερη βόλτα στο χωριό μου (Λίμνη Πλατήρα) βλέπω το ολόκληρο κατεβατό που αφορά το ακόνισμα του ξυραφιού μου.
Φίλε Slur , τι να πω, η δουλειά σου μοιάζει επαγγελματική και αμφιβάλω αν κάποιοι που αναλαμβάβουνε ακονίσματα με λεφτά αν κάνουνε τέτοια επιμελής δουλειά σαν τη δική σου.Μπράβο για τη υπομονή σου τη σχολαστικότητά σου και για το μεράκι σου.Έχω σαφώς κάποιες ερωτήσεις που σου τις παραθέτω.

1.Το ξυράφι το συγκεκριμένο η κάποιο σε παρόμοια κατάσταση, θα μπορούσε να ακονιστεί με τις πέτρες 4000/8000grit και μια τελειώματος 12000grit?Aπο τα γραφομενά σου καταλαβαίνω πως όχι αλλά μήπως με κάποια υπομονή παραπάνω θα γινόταν μια καλη δουλειά?
2.Παρατηρώντας το ξυράφι αυτό όπως και μερικά που έχω (shave ready όμως) βλέπω τον αθέρα τους να κάνει καμπύλες σαν μαχαίρι κατα μήκος του αθέρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.Είναι καλό αυτό η κακό η δε παίζει ρόλο κάτι?
3.Βλέπω το μικροσκόπιο είναι σημαντικό για το ακόνισμα και θέλω να προμηθευτώ και εγώ ένα :megagrin .Τι μικροσκόπιο προτείνεις να πάρω για τα ξυράφια μου.Εσύ έχεις αυτό που το βλέπουμε στα βιντεάκια που το τοποθετούνε πάνω στη κόψη του ξυραφιού?Πιστεύω θα με βοηθάει και μένα μιας και χωρίς αυτό κατάλαβα ότι είμαι στα χαμένα.

Επίσης και εγώ είχα παρατήρήσει ότι κάτι δε πάει καλά στη μέση του ξυραφιού και στο πίσω μέρος η κόψη του ήτανε καλύτερη αν δε κάνω λάθος.Το ξυράφι έκρινα πως ήθελε δουλειά και συγκεκριμένη.Περιμένω με αγωνία το ξυράφι και εννοείται θα σου πω τις εντυπώσεις μου όποιες και να είναι αυτές ,θετικές και μή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε: 1.Το ξυράφι το συγκεκριμένο η κάποιο σε παρόμοια κατάσταση, θα μπορούσε να ακονιστεί με τις πέτρες 4000/8000grit και μια τελειώματος 12000grit?Aπο τα γραφομενά σου καταλαβαίνω πως όχι αλλά μήπως με κάποια υπομονή παραπάνω θα γινόταν μια καλη δουλειά?
Εδώ μέσα προσπαθούμε όλοι να μάθουμε. Η δουλειά που έκανα δεν είναι επαγγελματική διότι μου λείπει η εμπειρία. Έκανα όμως ότι καλύτερο μπορούσα.

Πάμε τώρα στα ερωτήματα.
Η γνώμη μου είναι ότι ναι θα μπορούσε. Και αυτό διότι και μακροσκοπικά, και στο μεγεθυντικό φακό, αλλά και με το AHT (arm hair test) η κόψη φαινόταν ότι ήταν σε καλή κατάσταση. Όμως το ζητούμενο είναι να κάνεις το ξυράφι να αποδίδει τα μέγιστα που μπορεί σε εξάρτηση πάντα από το μέταλλο που είναι κατασκευασμένο, την ανατομία της λάμας, και το πιο σημαντικό από όλα για εμένα την δουλειά που έκανε στο εργοστάσιο ο κατασκευαστής.

boltsis έγραψε: 2.Παρατηρώντας το ξυράφι αυτό όπως και μερικά που έχω (shave ready όμως) βλέπω τον αθέρα τους να κάνει καμπύλες σαν μαχαίρι κατα μήκος του αθέρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.Είναι καλό αυτό η κακό η δε παίζει ρόλο κάτι?
Μπορεί να σημαίνει κακό ακόνισμα, αλλά τις περισσότερες φορές η μορφολογία της κόψης αναδεικνύει την ανατομία της ράχης. Το ξυράφι δηλαδή ξαπλώνει πάνω στην πέτρα και ακουμπάει σε δύο σημεία, ράχη – κόψη. Κατά συνέπεια ανάλογα με τις διαφορές που υπάρχουν στο ράχη θα προκύψουν και διαφορές στην κόψη. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Επίσης στα smiling που η λάμα δεν είναι ευθεία υπάρχει πάντοτε μία τέτοια διαφορά. Άρα σε πολλές περιπτώσεις δεν κακό.

Κακό είναι ας πούμε όταν επειδή ένα ξυράφι το δούλευε μπαρμπέρης πριν 100 χρόνια και ξύριζε με αυτό 15 πελάτες τη μέρα, το περνούσε καθημερινά από το ακόνι με αποτέλεσμα να φαγωθεί σημαντικά η ράχη και άρα να αλλάξει η ανατομία της κόψης και άρα να μην είναι το ξυράφι πλέον έτσι όπως σχεδιάστηκε. Κάποια μέλη στο SRP αποκαλούνε αυτά τα ξυράφια νεκρά «dead». Ένα τέτοιο αγόρασα και εγώ στις αρχές και πλέον δεν το χρησιμοποιώ. Ξυρίζει επαρκώς γιατί το κρατάω πάντα ακμαίο με τις πέτρες μου, αλλά δεν είναι ευχάριστο το ξύρισμα όπως με τα άλλα. Όταν από Σεπτέμβριο αναγκαστώ να τα πουλήσω όλα λόγω κρίσης θα κρατήσω αυτό και με ένα Σπλέντιτ θα ξυρίζομαι επαρκώς.
boltsis έγραψε: 3.Βλέπω το μικροσκόπιο είναι σημαντικό για το ακόνισμα και θέλω να προμηθευτώ και εγώ ένα :megagrin .Τι μικροσκόπιο προτείνεις να πάρω για τα ξυράφια μου.Εσύ έχεις αυτό που το βλέπουμε στα βιντεάκια που το τοποθετούνε πάνω στη κόψη του ξυραφιού?Πιστεύω θα με βοηθάει και μένα μιας και χωρίς αυτό κατάλαβα ότι είμαι στα χαμένα.
Η μεγέθυνση είναι χρήσιμη αν ξέρεις τι να κοιτάξεις. Αλλιώς σε μπερδεύει χωρίς λόγω και σίγουρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το shave test.
Εγώ έχω φακούς μεγέθυνσης Χ 2,5 και είναι μια χαρά. Κοιτάω τις κόψεις εδώ και 6 μήνες κάθε φορά που κάνω κάτι, στην αρχή κοιτούσα ακόμα και μετά το στροπάρισμα για να παρατηρήσω διαφορές. Στην αρχή περισσότερο με μπέρδευε παρά μου έδινε απαντήσεις. Τώρα που πάνω-κάτω ξέρω τι ψάχνω όταν κοιτάω μου είναι χρήσιμη. Όχι όμως απαραίτητη. Είμαι σίγουρος ότι ο Lynn δεν χρησιμοποιεί ποτέ τέτοια πράγματα.
boltsis έγραψε: Επίσης και εγώ είχα παρατηρήσει ότι κάτι δε πάει καλά στη μέση του ξυραφιού και στο πίσω μέρος η κόψη του ήτανε καλύτερη αν δε κάνω λάθος. Το ξυράφι έκρινα πως ήθελε δουλειά και συγκεκριμένη.
Και εγώ έκρινα ότι πριν αρχίσουμε να γυαλίζουμε και να τελειοποιούμε την κόψη στα 4000-8000-12000grit έπρεπε να ξαναδομηθεί η κόψη και να σταθεροποιηθεί.
Αυτές οι διαφορές που έβλεπες αν κοιτάξεις με προσοχή το ξυράφι σου θα δεις ότι υπάρχουν ακόμα, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό, και χωρίς να επηρεάζουν την απόδοση του ξυραφιού. Είναι οι διαφορές που προκύπτουν από την ανατομία της λάμας.
Εγώ πιστεύω ότι έτσι όπως είναι τώρα το ξυράφι θα έχει πολύ καλή απόδοση.

Θα μας πεις την Τετάρτη …
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολυ ωραία και ενημερωτικά αυτά που λες!Σίγουρα με το καιρό και όσο περισσότερα ακονίσματα θα κάνεις δε θα χρειάζεσαι πλέον μικροσκόπια και άλλα συναφή.
Επειδή είμαι περίεργος με αυτό μικροσκόπιο και μου κάτσε στο μυαλό, μπορείς να μου πείς πως είναι αυτό το δικό σου και τι άλλο θα μπορούσα να πάρω?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν έχω μικροσκόπιο. Έχω φακούς που μεγεθύνουν Χ 2,5 φορές.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κατάλαβα τι λες.Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να βρώ πάνω σε αυτό.Αν βρείς και συ κάτι πές μου σε παρακαλώ!
Ξέρεις πολλές φορές μιας και δεν είμαι έμπειρος δε μπορώ να καταλάβω αν είναι εντάξει το ξυράφι ας πούμε και απο τις δύο πλευρές.Σίγουρα με τα ξυράφια που έχω και με κάποια ακονίσματα που έχω κάνει αρχίζω και καταλαβαίνω αν κόβει επαρκές η όχι.Ας πούμε το Spartacus καταλάβαινες ότι είναι πιο κοφτερό απο τα άλλα που έχω.Το θέμα είναι πάνω στο δέρμα του προσώπου σου πως θα συμπεριφερθεί.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Και λίγα λόγια για τα δείγματα από δέρμα που μου έστειλες.

Εγώ δεν θα έκανα λουρί από κανένα από τα δύο αυτά δέρματα. Δεν θέλω να πω τους όρους είναι «κατάλληλα» ή είναι «ακατάλληλα» γιατί στην πραγματικότητα μπορούμε να στροπάρουμε σε ένα σωρό υλικά, σε λινό, σε ζώνη ασφαλείας αυτοκινήτου, σε τζιν, και ίσως κάποιος να στρόπαρε και σε αυτά τα δέρματα.

Το πρώτο που μου δείχνεις, το σκουρόχρωμο είναι μεν μαλακό αλλά είναι πάρα πολύ αδύναμο και χωρίς καμία σταθερότητα. Με το που ακουμπάς ξυράφι επάνω θα κάνει πολύ έντονη γωνία στην περιοχή της κόψης από την πίεση του ξυραφιού, σχεδόν κάθετη, με αποτέλεσμα να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στην κόψη.

Το δεύτερο, το ανοιχτόχρωμο είναι πάρα πολύ σκληρό με αποτέλεσμα λόγω της ακαμψίας του και αυτό να κινδυνεύει να κάνει κακό στην κόψη παρά καλό.

Είχα διαβάσει στο SRP ένα μέλος να προτείνει να δουλεύονται τέτοια δέρματα με γυαλόχαρτο για να μαλακώσει η επεξεργασμένη επιφάνειά τους. Αν θυμάμαι καλά πρότεινε και κάποια πυραμίδα ξεκινώντας από 400 grit και ανεβαίνοντας σταδιακά σε πολύ πιο λεπτά.
Δεν το έχω κάνει, και επιφυλάσσομαι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Aυτό είπα και εγώ στους φίλους μου που μου τα φέρανε.Σε ευχαριστώ για το τσεκ τους!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το έστειλα σήμερα το πρωί.
Βέβαια αύριο και μεθαύριο έχουν απεργία οι Δημόσιοι υπάλληλοι και δεν ξέρω πότε θα έρθει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”