Ακόνισμα ξυραφιού Thomas Turner για τον φίλο boltsis

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Οκ slur περιμένω αξύριστος να δοκιμάσω το ξυράφι που ακόνισες!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν φίλε slur σήμερα ξυρίστηκα με το ξυράφι που εσύ ακόνισες πριν λίγες μέρες!Αφού το σκούπισα καλά απο το λάδι το πέρασα στο δέρμα καμια 40αριά φορές και έκανα κάποια τεστ αν ξυρίζει (τεστ τρίχας και παλάμης) και είδα ότι το ξυράφι κόβει άριστα και συμμετρικά εξ 'αρχής.
Ετοιμάζω το speick με το omega 48 πoυ δε πέτυχα καλό αφρό απο την αρχή και ετοιμάζω το έδαφος.Το ξυράφι κόβει πολύ καλά και γλυκά για Hollow ground που είναι.Δε μου τραβούσε τις τρίχες με τίποτα αλλά μου έκανε αντύπωση το πολύ καλό κόψιμό του χωρίς να με κόβει κάπου.Έκανα 4 περάσματα με μοναδικό μειονμέκτημα ότι το δέρμα μου ερεθίστηκε πολύ ελαφρώς προς το τέλος.Ένιωθα ένα μικρό καψιματάκι που είναι συνήθες φαινόμενο για μένα αλλά δε ξέρω αν σου έχει τύχει ξυράφι που όσο περάσματα και να κάνεις να μη σε ερεθίζει.Αλλά για να το εξακριβώσω καλύτερα πρέπει να φτιάξω απο την αρχή καλό αφρό αφου αναγκάστηκα στο δεύτερο πέρασμα να φτιάξω καινούργιο.Ίσως το πρώτο πέρασμα να μου έκανε αυτή τη ζημιά που ήτανε κακός ο αφρός ή οι γωνίες μου κατα το ξύρισμα να μην ήτανε και τόσο καλές.Θα το ξαναδοκιμάσω έτσι και αλλιώς.
Τέλος μεγάλη εντύπωση μου έκανε το βάθος του , είναι απο τις ελάχιστες φορές που χαιδεύω το μαγουλό μου (εκεί που κάνει βαθούλωμα) και να μη νιώθω τίποτα.Έμεινα πολύ ικανοποιημένος απο το ακονισμά σου ειλικρινά και να σαι σίγουρος οτι κάνεις πάρα πολύ καλή δουλειά.Έχω τραβήξει βίντεο και θα προσπαθήσω να το ανεβάσω!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένος και περιμένουμε το επόμενο βίντεο σου Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”