Βοήθεια για αλλαγή πείρου

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες να μπορέσω να βρω τον κύριο Στράτο Τσομπάρη τον τροχιστή. Αυτό γιατί μία εβδομάδα ήταν άρρωστος, μετά ήρθαν οι γιορτές του Πάσχα και δεν κατέβαινε. Τελικά τον βρήκα σήμερα και του έδειξα το ξυράφι μου το οποίο θα ήθελα να του αλλαχθεί αυτή η βίδα και να μπει πείρος.

Το κοίταξε, το ξανακοίταξε, και τελικά μου είπε ότι δεν γίνεται. Δεν θέλησε ούτε να το ανοίξει από το φόβο να μην σπάσει η λαβή η οποία είναι πολύ όμορφη.
Μου είπε ότι έχουν ανοίξει την τρύπα στη λάμα και ο καινούργιος πείρος θα κολυμπάει.

Το ξυράφι μου αρέσει πολύ και έτσι, όμως θα ήθελα να εξαντλήσω κάθε δυνατότητα να διορθώσω αυτή την παραφωνία της βίδας και να γίνει όπως ήταν κάποτε.
Απευθύνομαι στα μέλη που ξέρουν κάποια τεχνικά πράγματα παραπάνω, και πιάνουν και τα χέρια τους περισσότερο από τα δικά μου, έχετε καμία πρόταση να κάνετε για να φύγει η βίδα και να μπει κάποιος πείρος ;




Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Slur αν μπορείς βγάλε και από την άλλη πλευρά του πείρου μια φωτογραφία, για να δούμε πως είναι πιασμένο για αρχή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Θα βγάλω και θα ανεβάσω αύριο Δημήτρη.
Το έχει ακόμα ο Τσομπάρης, αύριο θα περάσω να το πάρω.
Πάντως έχει παξιμάδι.

Τί σκέφτεσαι και θέλεις να το δεις από πίσω;

Το ότι βγαίνει αυτή η βίδα, βγαίνει. Τί βάζουμε μετά είναι το θέμα :confused
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 27 Απρ 2011, 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

πριτσινι μηπως?
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Παιδιά συγχωρέστε με αλλά δεν γνωρίζω αυτούς τους όρους. Τί διαφορά έχει το πιρτσίνι από τον πείρο ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Οκ, αν βγαίνει ήθελα να τσεκάρω. Το καλό είναι ότι έχει 3 πείρους σύνολο, οπότε είναι πιο σταθερλη η κατασκευή. Το πρτσίνι είναι πιο χοντρό από τους συνηθισμένους πείρους, αλλά ίσως βρεις πείρο και ροδέλες σε πιο μεγάλη διάμετρο, σε μαγαζιά στην Αθηνάς πχ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Λογικα η τρυπα θα εχει την ιδια διαμετρο στην λαβη και στην λαμα .
Θα πας σε ενα μαγαζι που πουλαει χαλκο και θα παρεις μια βεργα στην αναλογη διαμετρο και 4 ροδελες
χαλκινες .Σε μια μεγγενη στηριζεις και κτυπας την βεργα για να κανει κεφαλι σαν της προκας , περνας
ροδελες μεσα και εξω απο την λαβη και μετα τον πειρο , κοβεις και μετα με ενα σφυρακι με στρογγυλο-μπιλια κεφαλι κτυπα σιγα-σιγα περιπου 100 φορες και εισαι ετοιμος .

δες πως βγαινει ο πειρος εδω .
[youtube][/youtube]

Το προβλημα σου λυνεται εδω.
[youtube][/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 27 Απρ 2011, 20:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ για τα βίντεο του youtube να χρησιμοποιείτε το κουμπί που έχουμε!!!
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Που υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε χαλκό και μάλιστα σε τόσο μικρές βέργες ;


Επίσης ο χαλκός είναι πολύ μαλακό μέταλλο, δεν είναι κατάλληλο πιστεύω. Σίδερο, χάλυβα ή μπρούτζο χρειάζομαι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur ξερω ενα στην Ν. Ιωνια δεν εχω διευθυνση να παω ξερω , εαν περασω απο κει θα δω την διευθυνση και
θα σου πω .
Παντως εχω την εντυπωση οτι και στο κεντρο καπου θα πρεπει να υπαρχει επισης ρωτα καποιον χρυσοχοο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχει στο Μοναστηρακι μονο που ειναι ανοιχτο για λιγες ωρες.
Κλεινει 1.30 το μεσημερι,κατεβαινοντας την Ερμου στο τελειωμα δεξια στο στενο και στο αριστερο σου χερι.
Ρωτα που ειναι το "μπρουτζος-ορειχαλκος" μαγαζι,σαν παλιο μπακαλικο με ρολα μεγαλα ειναι.
Κατεβα κατω στο υπογειο και θα παθεις πλακα το τι εχει.

Μια ενημερωτικη ματια γενικα για τετοια μικρο-υλικα:
http://www.panagiotidis-tools.gr/index. ... 53&lang=gr" onclick="window.open(this.href);return false;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”