Dovo και KAMA ανακατασκευή, αξίζει;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Είναι τα ξυράφια ενός φίλου μου που τα είχε ο παππούς του.Ένα DORKO και ένα KAMA.To Dorko έχει πιο μικρό πλάτος απο ότι το KAMA .Τα κοκκαλά τους είναι σε άριστη κατάσταση πάντως.

Eδώ φωτό απο Dovo:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Eδω το ΚΑΜΑ:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και εδώ μια πέτρα που είχε , πολύ απαλή :Εικόνα

Aξίζει να φτιάξει κανένα απο αυτά ώστε να το χρησιμοποιεί για ξύρισμα?Αν ναι φεύγει αυτή η μαυρίλα απο πάνω του?Aν θέλετε κάποια φωτό να τραβήξω σε κάποιο ιδιαίτερο σημείο η να σας πω , πείτε μου..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για το τεχνικό μέρος θα μιλήσουν οι πιο αρμόδιοι.
Εγώ να πω μόνο πως αν τεχνικά φτιάχνονται, αξίζει για 2ο και 3ο ξυράφι. Για πρώτο, αν ο φίλος σου είναι αρχάριος πρέπει να αγοράσει και μάλιστα από αξιόπιστο κατάστημα ώστε να είναι σίγουρός ότι το ξυράφι του είναι έτοιμο για ξύρισμα. Αυτό το λέω γιατί στα πρώτα ξυρίσματα, θα υπάρχουν προβληματάκια οπότε το ερώτημα ‘ φταίει το ξυράφι ή η τεχνική μου;’ περιπλέκει τα πράγματα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ηλία όσον αφορά την αφαίρεση της μαυρίλας, ρίξε μια ματιά εδώ σε κάτι αντίστοιχο που έκανα με ένα μαχαίρι κάπου 100 ετών.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Aπο οσα μπορεσα να δω απο τις φωττο νομιζω οτι φτιαχνονται και ισως να γινουν πολυ καλυτερα απο την
αγορα ενος φτηνου καινουργιου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Νίκο, μου φαίνεται ότι θες να μπείς σε δουλειά.... :megagrin :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Βαγγέλη μη λες τέτοια και με βάζεις σε πειρασμό... :boeller
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Calamato πολυ καλη δουλειά!Θα του πω του φίλου μου μιας και δουλεύει σε συνεργείο φορτηγών να τη βάλει στο τροχο-βουρτσάκι και επίσης να τον βάλω να διαβάσει τι ακριβώς έχεις κάνει για να πάρει μια ιδέα.
Το πιο πιθανό είναι να σταλούν στο κ.Γιάννη για να δούμε τι θα μας πει και αυτός με τη σειρά του!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”