Λεκέδες στην λάμα-Dovo ??

Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Αγαπημενοι μου συνμαχαιροβγαλτες γεια σας και παλι.Ανοιγω ενα μικρο θεμα σχετικα με την συντηρηση των αγαπημενων μας ξυραφιων,παρατηρησα λοιπον πως οι λαμες μου ενω τις αφηνω να στεγνωσουνε και τις σκουπιζω εβλαβικα μετα απο καθε ξυρισμα την επομενη φορα που τις ξαναπιανω στα χερια μου εχουν κατι ψιλα λεκεδακια (προφανως οξειδωση). :dash
Εχω λοιπον 2 ερωτηματα αναπαντητα και θα εκτιμουσα πολυ και τις δικες σας απαντησεις και παρατηρησεις.
Πρωτον,πως αφαιρουμε τα μικρολεκεδακια απο την λαμα μας??
Δευτερον θελει καθε φορα να εφαρμοζω λαδακι Singer μετα απο καθε ξυρισμα??

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Παντελης. :danke
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σου παραθέτω την απάντηση που είχε δώσει ο Νίκος σε άλλο νήμα:
hero έγραψε:Σε ερωτηση του φιλου Παντελη σχετικα με την οξειδωση εχω να πω οτι .
Μετα το ξυρισμα σκουπιζουμε καλα το μαχαιρι και φροντιζουμε να το στεγνωσουμε με πιστολακι για τα μαλια (προαιρετικα αυτο) . Αναμεσα στην λαβη πρεπει να επιμενουμε περισσοτερο γιατι εκει εαν μεινει
υγρασια τοτε θα οξειδωσει το μεταλο.
Δεν αφηνουμε τα ξυραφια στο μπανιο διοτι εκει εχει σχεδον παντα υγρασια.
Εαν δεν προκειτε να χρησημοποιησουμε το μαχαιρι για καποιο χρονικο διαστημα φροντιζουμε να το εχουμε περασει με λιγο λαδακι . Εγω χρησιμοποιω ενα λιπαντικο για χειρολαβες οδοντιατρων ή ενα λαδι για συντηρηση ιατρικων εργαλειων .Εναλακτικα ακομη και λαδακι φαγητου ειναι μια χαρα .Απλα τα αλλα αφαιρουνται ευκολα με ενα σκουπισμα .
Εαν τωρα το μαχαιρι εχει οξειδωθει λιγο .Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να βρεις ενα DREMEL με πολυ μεγαλη
προσοχη και μια παστουλα μπορεις να αφαιρεσειε την οξειδωση σε μεγαλο βαθμο.Θελει προσοχη ομως,το
μαχαιρι θα πρεπει να ακουμπαει πανω σε μια επιφανεια και να μην ειναι στον αερα η δε κοψη του ποτε κοντα στην περιστοφη . Το μαχαιρι στο χερι μονο εαν εχεις δυδυμο τροχο. Εαν δεν παταει καλα και ακουμπισεις τον αθερα του εκανες δοντι ,και μετα θα πρεπει να το στειλεις στον μαστρο Νικο :megagrin
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Φιλε Slur πολυ καλο το μηνυμα σου,αν και τωρα παρατηρησα πως με λιγη επιμονη με ενα πανακι βγαινουν σιγα σιγα τα στιγματακια.
Σε ευχαριστω τα ξαναλεμε.
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Για λεκεδες στην λαμα μπορεις να δοκιμασεις καποια παστα καθαρισμου μεταλλων (αυτες που χρησιμοποιουν για τα χρωμια των μοτοσυκλετων) και ενα κοματι πανι.Το dremel ειναι καλη λυση αλλα αυξανει την θερμοκρασια στην επιφανια της λαμας δημιουργωντας προβληματα ιδιαιτερα στα hollow λεπτα ξυραφια.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το dremel θελει χαμηλη ταχυτητα και μονο με τσοχακια , πανακια , η δερμα . η ολη διαδικασια πρεπει να διακοπτεται αν 10-30 sec .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

spyoly έγραψε:Για λεκεδες στην λαμα μπορεις να δοκιμασεις καποια παστα καθαρισμου μεταλλων (αυτες που χρησιμοποιουν για τα χρωμια των μοτοσυκλετων) και ενα κοματι πανι.
Αν ειναι και μαλλινο το πανι ακομη καλυτερα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Υστερα από το πέρασμα στις πέτρες φαίνεται πως δεν πρόσεξα αρκετά το σκούπισμα, με αποτέλεσμα να έχω ένα μικρό λεκέ μαύρο, μάλλον από την υγρασία, στο Dovo Prima Silver Steel μου. Είναι στην άκρη της λάμας και προς το κέντρο, μακριά από την κόψη. Υπάρχει κάποια συγκεκριμμένη πάστα για να τον αφαιρέσω ή είναι η μία η άλλη? :danke
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δοκιμασε με Brasso η με Glannol παστα που θα βρεις σε ολα σχεδον μαγαζια με εργαλεια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

:danke Νίκο!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Εγώ αντιμετώπισα σοβαρότερο πρόβλημα τρίβοντας με ντουκόχαρτο (800 - 2000 grit), το οποίο όμως προκαλεί γρατσουνιές, και μπορεί να χαλάσει την κόψη αν την ακουμπήσει.

Το μαχαίρι είναι απαραίτητο να στεγνώνει τελείως μετά το ξύρισμα και να είναι μόνιμα ελαφρά λαδωμένο με κάποιο μη τοξικό λάδι. Όχι φυτικό λάδι γιατί μπορεί να 'ταγκιάσει', και ενδεχομένως να έχει οξέα μέσα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”