Το τεστ της τρίχας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Χθες έκανα το τεστ της τρίχας σε όλα μου τα μαχαίρια μετά από εκτενές στροπάρισμα σε ένα καινούργιο λουρί που έφτιαξα.

Το Bismarck το πέρασε.
Το King Cutter το πέρασε.
Το Walter Klophaus το πέρασε.
Το Townsend το πέρασε.
Το John Heiffor δεν το πέρασε!
Στο «A&Tree Symbol» δεν το έκανα γιατί δεν είναι έτοιμο.

To John Heiffor είναι το πιο καλά ακονισμένο μου ξυράφι αυτή τη στιγμή σύμφωνα με το τεστ του ξυρίσματος.

Πλέον για εμένα το τεστ της τρίχας δεν έχει καμία σημασία, και οι πληροφορίες που μου δίνει είναι λίγες και πάντα σχετικές. Το κάνω μόνο για να ασχολούμαι με τα μαχαίρια μου.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δηλαδή όλα πέρασαν το test εκτός απο αυτό που ακόνισε ο Lynn; :bigeek :bigeek :bigeek

Δηλαδή το τέστ είναι απάτη; :confused :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Tελικα οι συζητησεις που καναμε κατα καιρους συγκλινουν επειτα απο την εμπειρια του slur με το σιγουρα
καλο ακονισμα απο τον Lyn . Eνα ξυραψι που περναει το τεστ της τριχας αποκλειεται να ξυριζει καλυτερα
ή εστω το ιδιο με ενα ακριβο μεταλλο το οποιο ειναι καλα ακονισμενο αλλα δεν περναει το τεστ .
Το δικο μου TI οπως ειχα γραψει παλιοτερα δεν περναγε το τεστ και ομως ξυριζε καλυτερα απο το dovo
που περναγε το τεστ . Οταν το επιμεληθηκα και περναγε και το TI το τεστ δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα
στο ξυρισμα με πριν . Αρα για μενα αφου ο Martin και ο Lyn σταματανε το τροχισμα σε καποιο σημειο και δεν το συνεχιζουν δηλωνει οτι ειναι επαγγελματιες και ξερουν να σεβονται το μεταλλο και τα χρηματα που
περνουν . Θα μπορουσαν πολυ ευκολα να το κανουν να κoβουν τριχες ή οτι αλλο ,ομως για ενα ανετο ξυρισμα γνωριζουν οτι αυτο δεν ειναι απαραιτητο .


Ισως δεν ειναι τυχαιο οτι σταματανε στα 8000 η το πολυ 10000 grit οπως επισης και οτι ολοι εχουν βελγικες
πετρες που ειναι περιπου 8000 grit .
Εχεις δικιο σε ενα πραγμα Slur αν σε ευχαριστει το ξυρισμα με το μαχαιρι το να μην περναει καποια τεστ ερχεται σε δευτερη προτεραιοτητα .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hero την 13 Μαρ 2011, 11:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ίσως το τεστ της τρίχας να περνιέται πιο εύκολα από full hollow λάμα, παρά από 1/4 ή wedge.
Ίσως πάλι το τεστ της τρίχας να περνιέται πιο εύκολα από over-honed ξυράφια και άρα να είναι ματαιοδοξία το να θες να το περάσεις (καλύτερο = εχθρός του καλού).

Δεν ξέρω, και πλέον δεν με νοιάζει.
Παρουσιάζω τις εμπειρίες μου όσο πιο αντικειμενικά μπορώ για να βοηθιόμαστε όλοι στην εξαγωγή συμπερασμάτων. Μετά την σημερινή μου εμπειρία το τεστ της τρίχας για εμένα έχει χάσει την αξία του.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε:Ίσως το τεστ της τρίχας να περνιέται πιο εύκολα από full hollow λάμα, παρά από 1/4 ή wedge.
Μπορεί να συμβαίνει και αυτό. Το δικό μου όταν δεν ξύριζε δεν πέρναγε και το test. Όταν το ακόνισε ο Νίκος και ξύριζε και πέρναγε και το τεστ.
Slur έγραψε:Δεν ξέρω, και πλέον δεν με νοιάζει.
:megagrin Συμφωνώ. Έτσι και αλλιώς το ζητούμενο είναι το καλό ξύρισμα. Τα τεστ είναι για να πουλάς μαγκιά και views στο youtube.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Από αυτά που διαβάζω (εμπειρία από ξυράφια δεν έχω), αρχίζω να συμπεραίνω ότι ο πολύ αιχμηρός αθέρας δεν έχει μεγάλη ουσία, ενώ η διάρκειά του στα ξυρίσματα είναι περιορισμένη. Μετά από μερικές δεκάδες ξυρίσματα, θα χαθεί η οξεία κόψη κι εκεί θα φανεί αν έχει γίνει καλή δουλειά στο ακόνισμα.

Επαυξάνοντας σε όσα είπε ο slur, θα έλεγα ότι ένα ακονισμένο ξυράφι που ξυρίζει καλά χωρίς να περνάει το τεστ της τρίχας είναι ενδεικτικό της εμπειρίας του ακονιστή. Αντιθέτως, ένα άλλο που ξυρίζει καλά και περνάει το τεστ της τρίχας, θα δείξει με τον καιρό αν προέρχεται από έμπειρο ακονιστή, όταν πάψει να περνάει το τεστ της τρίχας.

Άλλωστε το να ακονίζεις το ξυράφι περισσότερο απ' όσο χρειάζεται μειώνει το χρόνο ζωής του. Αφενός αφαιρείς μέταλλο, ενώ δεν είναι απαραίτητο, αφετέρου σχηματίζεις πολύ αιχμηρό αθέρα που θα χαλάσει γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

ναι Αλέξουρε αυτά νομίζω και εγώ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Θέλω να σημειώσω ότι όλα τα ξυράφια που πέρασαν το τεστ της τρίχας τα έχω ακονίσει εγώ. Ακόμα και αυτά που μου είχε ακονίσει ο Τσομπάρης, μετά από κάποιο διάστημα τα ακόνισα και εγώ στις πέτρες μου.

Αυτό έχει κάποια σημασία διότι μη όντας έμπειρος ακονιστής, και μη ξέροντας που να σταματήσω συνέχιζα να κάνω πολλά περάσματα μέχρι να δω ότι περνάει το τεστ της τρίχας.


Μία άλλη λεπτομέρεια είναι ότι το στροπάρισμα βοηθούσε πάρα πολύ στο να περάσει το ξυράφι το τεστ της τρίχας.

Μετά από πολλά περάσματα στο λουρί κάποια ξυράφια δεν περνούσαν το τεστ πριν, το πέρασαν μετά το στροπάριμα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το δικό μου αυτή τη στιγμή δεν περνάει την τρίχα κεφαλιού αλλά περνάει την τρίχα γουρούνας...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”