Πάστες στίλβωσης

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σήμερα μου ήρθε το οξείδιο του χρωμίου σε σκόνη. Προβληματίζομαι για το πως να την απλώσω στο λουρί. O Neil MIller προτείνει απλά να ρίξω λίγη στο δέρμα (όπως το αλάτι στο φαγητό) και εν συνεχεία να το τρίψω καλά με ένα κουρέλι. Στο SRP προτείνουν να την διαλύσω και να την απλώσω σαν κρέμα.

Καμιά πρόταση;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Nα την περασεις σαν κρεμα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πέρασα το οξείδιο του χρωμίου στο δεύτερο μου λουρι. Τελικώς ήταν πολυ ευκολότερο από ότι νόμιζα.
Έκανα 10 περάσματα στο Bengal που τράβαγε στο τελευταίο ξύρισμα και σύντομα θα δούμε το αποτέλεσμα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πράγματι, το οξείδιο του χρωμίου κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και το ξυράφι ήταν κοφτερό όσο το θέλω.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έλα ρε Χαρούλη , χαίρομαι για το φρεσκαρισμά σου!Είδες όντως διαφορά?Εγω φαντάσου το έχω προμηθευτεί αλλά δεν αξιώθηκα να το φτιάξω ακομη με το balsa ξύλο..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ναι, είδα διαφορά στο συγκεκριμένο ξυράφι (για τα άλλα, θα δούμε σιγά-σιγά). Από οτι διάβασα, το μυστικό ειναι να μην βάλεις πολυ ποσότητα. Διαφορετικά θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα (overhoning)
Χάρης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Κάποιες ερωτήσεις για τις πάστες. Όταν λέμε πάστες στίλβωσης εννοούμε κάτι σαν αυτό; Αν όχι, ποια είναι η πάστα στίλβωσης; Υπάρχει κάποια πρόταση; Την πάστα την βάζουμε πάνω σε δέρμα γενικά ή σε λουρί ακονίσματος; Έχω ένα κομμάτι δέρματος το οποίο όμως είναι περισσότερο γυαλιστερό από το λουρί μου. Γίνεται να βάλω πάστα εκεί; Μήπως είναι προτιμότερο να βάλω πάστα από την πλευρά που είναι περισσότερο "σουέτ" από τη γυαλιστερή; Περιγράφεται κάπου στο φόρουμ τι διαδικασία περάσματος σε πάστα; Δηλαδή πόσο την αφήνουμε στο λουρί, αν πρέπει να την ξεπλένουμε μετά τη χρήση, ...κλπ. Πολλές ερωτήσεις μαζί :D Όποιος γνωρίζει και μπορεί να απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Παστες υπαρχουν πολλες dovo - TI κλπ , ολες εχουν κοκους που μετριεται σε μικρο μικρα . βοηθουν στο να κανεις καλυτερα την κοψη . Εχε υπ΄οψιν σου οτι οταν χρησιμοποιεις παστες ισως θελεις συχνοτερο ακονισμα.
Επιση υπαρχει η πρασινη σκονη οξειδιο του χρωμιου που την βαζεις σε ξυλο μπαλσα ή σε δερμα .
2 τροποι υπαρχουν α) απλωνεις με το δακτυλο σου πανω στο δερμα ομοιομορφα β)με λιγο babyoil κανεις μια παστα και την απλωνεις στο δερμα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Νίκο ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Η πάστα που παραθέτω παραπάνω κάνει δουλειά ή να ψαχτώ αλλού; Επίσης κάνει οποιοδήποτε δέρμα (τεντωμένο πάντα) και από ποια πλευρά του δέρματος;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Βρες για αρχη λιγο οξειδιο του χρωμιου , παρε ενα μπαλσα απο το πλαισιο και δοκιμασε , το δερμα για μενα πρεπει να ειναι αγελαδινο- μοσχαρισιο και απο την λεια πλευρα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”