Πάστες στίλβωσης

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας...

Έχω μια απορία,από την ήμερα που γράφτηκα στο forum,και διάβασα τις ενότητες με τις φαλτσέτες.
Γιατί χρησιμοποιείτε πάστες στίλβωσης;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Με τις πάστες αποφεύγεις την συχνή χρήση της ακονόπετρας. Φρεσκάρεις την φαλτσέτα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

hero έγραψε: Εχε υπ΄οψιν σου οτι οταν χρησιμοποιεις παστες ισως θελεις συχνοτερο ακονισμα.
vsmirnios έγραψε: Με τις πάστες αποφεύγεις την συχνή χρήση της ακονόπετρας. Φρεσκάρεις την φαλτσέτα.
Τελικά τι από τα δύο ισχύει; :doh:
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Και τα δύο ισχύουν.
Αν χρησιμοποιείς την πάστα συνέχεια θα γίνει αυτό που λέει ο hero. Αν την χρησιμοποιείς κάθε 15 ξυρίσματα για παράδειγμα θα παρατείνεις το ακόνισμα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας...

Ξαναδιάβασα το δικό μου post,ποιο πάνω και κατάλαβα ότι,εγώ φταίω που κάποιες φορές δεν γίνομαι κατανοητός,
Το post μου ήταν από το κινητό και στο μπάμ (δεν δικαιολογούμαι) αλλά συμβαίνουν και αυτά,αν δεν έχεις και χρόνο.

Επανέρχομαι λοιπόν με το ίδιο ερώτημα,που έχω απορία,ως προς το γιατί χρησιμοποιείτε πάστες στίλβωσης;
Η ερώτησή μου αφορά,το όφελος των διαφόρων παστών στίλβωσης,πάνω στην κόψη,δηλαδή εσείς που χρησιμοποιείτε πάστες,είδατε κάποιο όφελος; ή αντιθέτως κάποια ζημιά;

*Η εμπειρία μου πάνω στα εργαλεία κοπής,είναι μεγάλη,και πολλά χρόνια έως και σήμερα,δεν ρώτησα επειδή δεν ξέρω,
τι είναι οι πάστες,και τι δουλειά κάνουν,απλά θα ήθελα να συζητήσουμε τα υπέρ και τα κατά τους.

*Θα εκτιμούσα γνώμες κυρίως από τους Γιάννη-Νίκο-Χάρη,αλλά βέβαια και από όλα τα μέλη μας.
Καλό Σαββατοκύριακο.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι, εκεί που τελειώνει η πέτρα αρχίζει ή πάστα. Και για να γίνω πιο σαφής. Αν για παράδειγμα έχεις μέχρι 30.000 grit πέτρες δεν χρειάζεσαι πάστα. Αλλά η συγκεκριμένη πετρά (30.000 grit) στοιχίζει 350 δολάρια. Τι κάνεις λοιπόν, πας σε πάστες για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Και τονίζω ότι μιλάμε για φαλτσέτες και όχι για μαχαίρια η κοπτικά εργαλεία.(σε αυτά έχουμε άλλες γωνίες και κυρίως άλλες ποιότητες υλικών). Πιστεύω να σε κάλυψα και αναμένω την γνώμη και άλλων.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω εκτος απο το οξειδιο του χρωμιου δεν χρησιμοποιω παστες , καποτε ειχα δοκιμασει αλλα δεν ειδα κατι . Οι παστες γενικα προσφερουν λιγα εως τιποτα, σε βαθμο βεβαια που θα μπορουσες να καταλαβεις διαφορα στο ξυρισμα , εαν δεν ξυριζει καλα εξ αρχης οτι παστα και να βαλεις δεν θα ξυρισει με τιποτα.
Προσφερουν ομως γυαλαδα στην κοψη και μαλακωνουν τις ψιλες γρατζουνιες απο τις πετρες.
Καποιοι λενε οτι μπορεις να παρεις μερικα καλα ξυρισματα πριν καταφυγεις σε ακονισμα , σιγουρα δεν δημιουργουν προβλημα οποτε εαν καποιος εχει την αισθηση οτι βελτιωνει την λειανση καλως την χρησιμοποιει. Εγω πανω απο 10000 grit δεν νομιζω οτι χρειαζονται τα ξυραφια , απλα συχνη συντηρηση θελουν.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Θέλω να πάρω οξείδιο του χρωμίου και βλέπω ότι βγαίνει σε 3 διαφορετικές μορφές, σκόνη, κραγιόν και πάστα. Η συμφέρουσα επιλογή είναι σε σκόνη αλλά πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε ξύλο μπάλσα σε αυτή τη μορφή;

Δεν είμαι σίγουρος για το μέσω που θα χρησιμοποιηθεί για την εφαρμογή του, πιστεύω όμως το πιο εύκολο θα είναι να βρω ξύλο μπαλσα από μαγαζί μοντελισμού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ανακατεύεις την σκόνη με νερό σιγά σιγά μέχρι να γίνει παχύρευστή πάστα και μετά την απλώνεις σε ότι υλικό έχεις. Προσοχή από πού θα την αγοράσεις, γιατί πωλούνται σκόνες με υψηλή ογκομετρία οι οποίες δεν κάνουν για φαλτσέτες.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Να προσθέσω στην ερώτηση του Ηλία και μια ακόμη; Έχω δει πάστες από 0.10, 0,20 μέχρι 10 micron. Ποια είναι καταλληλότερη; Χρειάζονται περισσότερες από μία πάστες;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”