Πάστες στίλβωσης

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Παραθετω εναν πινακα με οδοντιατρικες παστες σε κλιμακα RDA . Oπως διαβασα στο SRD πολλοι χρησιμοποιουν ακομα και οδοντοπαστα σε λουρι . Οι παρακατω ειναι παστες που χρησιμοποιουνται για στιλβωση μετα τον καθαρισμο , εχουν διαφορες λειαντικες ουσιες για το σμαλτο και ο κοκος μετριεται σε RDA (Relative Dentin Abrasivity )
0 to 70 Low abrasive
70 to 100 Medium abrasive
100 to 150 Highly abrasive
150 to 250 Regarded as harmful lim

Eπισης εδω ειναι ο κοκος σε οδονταπαστες του εμποριου
Toothpaste Relative Dentin
Abrasivity
Enamel Saver 44
CloSYSII 53
Colgate 68
Tom's of Maine 93
Mentadent 103
Crest 106
Colgate Platinum 106
Aquafresh Whitening 113
AIM 185
Close-Up 218

Ειναι ποιο ηπιες απο της διαμαντοπαστες και καλες για μαθει καποιος χωρις να τραυματισει το μαχαιρι .
Διαμαντοπαστες χρησιμοποιουν και οι οδοντοτεχνιτες για το γυαλισμα των μεταλλων και υπαρχουν σε κλιμακα απο 1μm εως και 6 μm .

Συνεχιζω με τις παστες της εταιριας Thiers Issard

0,25 micron γκρι
1 micron κοκκινη
3 micron πρασινη
6 micron χρυσαφι

Oι διαμαντοπαστες αυτες εχουν μεγαλη περιεκκτικοτητα σε κοκους διαμαντοσκονης και φερνουν γρηγορο αποτελεσμα .Εχουν βαση το νερο και ετσι απλωνονται ποιο ευκολα .
Οι 3 και 6 ειναι για δραστικη χρηση σε ενα καινουργιο η για μετα απο ενα ακονισμα
1 και 0,25 ειναι για οταν θελουμε να φρεσκαρουμε τον αθερα .
http://www.rasurpur.de/english/shop/acc ... astes.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 06 Φεβ 2011, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Εκανα συμπτυξη. Οταν κανεις μεσα σε μερικα λεπτα 2 ή 3 ποστ, μπορεις απλα να κανεις επεξεργασια του υπαρχοντος ποστ και οχι νεο! ;-)
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σε ποιές περιπτώσεις όμως Νίκο, χρησιμοποιούμε μια πάστα;
Ακονίζουμε με πέτρα όταν χρειάζεται και πρίν απο κάθε ξύρισμα περνάμε στο λουρί. Την πάστα πότε θα την βάλουμε στο παιχνίδι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ έχω μόνο την πράσινη Dovo και την χρησιμοποιώ μόνο όταν αισθανθώ ότι η κόψη έχει λίγο αμβλυνθεί σε σχέση με το προηγούμενο ξύρισμα, αλλά όχι τόσο ώστε να χρειάζεται ακόνισμα.

Για παράδειγμα, το Bismarck που το έχω αγοράσει τον Οκτώβριο και δεν το έχω ακονίσει ποτέ, το πέρασα μία φορά μόνο από την πράσινη πάστα και επανήλθε στην αρχική του κατάσταση. Να πω την αλήθεια δεν πίστευα ότι να έβλεπα να κάνει δουλειά η πάστα, αλλά έκανε και σημαντική κιόλας.


Ευχαριστούμε Νίκο για το νήμα, είναι πολύ χρήσιμο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Aποστολε οπως απαναντησε ο Slur ειναι .
Μετα το ακονισμα χρησημοποιουμε τις διαμαντοπαστες για να ( μαλακωσει ) η αγριαδα απο τις πετρες.
Επισης με τις παστες σβηνουν οι ψιλογρατζουνιες.
Εαν στο μαχαιρι δεν εχει μειωθει η κοπτικη ικανοτητα τοσο ωστε να χρειαζεται πετρα μπορουμε να του δωσουμε μια παραταση καποιων μηνων μεχρι να μπει στην πετρα .Οι περισσοτερο λεπτοκοκες μπορουν να χρησιμοποιουνται συχνα για την διατηρηση του αθερα. Μικρη ποσοτητα ειναι αρκετη για μηνες , το μονο που χρειαζεται ειναι να εχουμε λουρι για καθε νουμερο παστας ,επισης το λουρι πρεπει να ειναι σε τακο και οχι
κρεμαστο . Ενα ξυλινο ΜΑΛΑΚΟ ορθογωνιο παραληλογραμμο ειναι το πλεον καταλληλο ,κολλαμε σε καθε πλευρα ενα δερμα λεπτο με βενζινοκολλα και το εχουμε για μια ζωη . Καθε πλευρα απο τις τεσσερις και μια
αδροτητα . Χθες εφτιαξα ενα με 2 πλευρες εχω κολλησει τα δερματα και τωρα ειναι στην πρεσα με τους σφηκτηρες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Ενας επισης ευκολος τροπος για χρηση και πειραματισμο με παστες ειναι το ξυλο balsa που βρισκεται σε καταστηματα ειδων μοντελισμου.Μετα απο ενα καλο ισιωμα με γυαλοχαρτο μπορει να χρησιμοποιηθει αντι για δερμα.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Αερομοντελισμού συγκεκριμένα! Με τέτοιο έφτιαξα και τις βάσεις για τα πινέλα μου, με τέτοιο είναι φτιαγμένο και το αεροπλάνο μου. Αν χρειαστείτε τίποτα σχετικά με το που μπορείτε να το βρείτε πείτε μου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα strop με διαμαντόπαστα για φρεσκάρισμα ξυραφιών ή/και για τελείωμα μετά από ακόνισμα. Μετά από όσα διάβασα στο φόρουμ μας αλλά και απόψεις ειδικών του χώρου (Neil Miller και Lynn Abrams) έχω καταλήξει να χρησιμοποίησω ως βάση ξυλο μπάλσα και πάνω να κολλήσω ύφασμα που θα του άπλωσω διαμαντόπαστα.
Τα ερωτήματα είναι τα εξής:
1. Το ύφασμα που προτείνουν όλοι ειναι το "hard wool felt". Απο ότι καταλαβαίνω είναι κάτι σαν σκληρή στόχα, αλλα πως λέγεται ακριβώς στα ελληνικά ώστε να ψάξω να αγοράσω;
2. Την διαμαντόπαστα την σκεφτομουνα μεταξύ 0,25 -0,5 micron. Τι προτείνεται;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Χάρρυ το μονο που μπορώ να σε βοηθησω είναι να σου δώσω να δοκιμάσεις οξειδιο του χρωμίου, μια πράσινη πάστα!Ο y.v έχει κάνει πάρα πολλά πειράματα, εφαρμογές και συνδυασμούς μου πρότεινε ανεπιφύλακτα το οξείδιο του χρωμίου και μόνο πάνω σε ξύλο μπάλσα.Στην επόμενη συνάντηση θα σου δώσω λίγο όπως και στο hero που έχω υποσχεθεί και όποιος άλλος θελήσει!!

Για τζιν δε γνωρίζω τίποτα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το ξυλο μπαλσα ειναι καταλληλο καλιτερα ομως να κολλησεις ενα δερμα πανω σε ενα mdf ξυλο και εκει θα απλωσεις τις παστες , που ειναι υδατοδιαλυτες και ετσι απλωνονται καλυτερα πανω στο δερμα . Στο ξυλο και στο υφασμα θα δυσκολευτεις να απλωσεις την παστα αφου θα αποροφουνται απο αυτα λογο των πορων που εχουν . Εαν απλωσεις σωστα στο δερμα θα το εχεις για χρονια .
0,5 και 1μ ειναι καλες σαν αδροτητα και οποσδηποτε το οξειδιο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Χθες παρήγγειλα οξείδιο του χρωμίου σε σκόνη. Όταν έρθει, μάλλον θα δοκιμάσω να το απλώσω στο δεύτερο (κρεμαστό) λουρί δέρματος που έχω.
Από ότι έχω διαβάσει στα διάφορα φόρουμ, δεν χρειάζεται να πρασινίσει το δέρμα, αλλά αρκεί μικρή ποσότητα όπως παρουσιάζεται εδώ.
Έχει κανείς κάποια άλλη άποψη για το πως πρέπει να απλωθεί η σκόνη;
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”