Πάστες στίλβωσης

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι παραπάνω από μία. Εξαρτάτε βέβαια για τι χρήση τις θέλεις.
Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα από τον hero πιο πάνω πολλές πάστες δεν κάνουν διαφορά. Για τα microns που ρωτάς κάτι μεταξύ 0,2 έως 0,5 θα σου κάνει δουλειά. Δηλαδή από 30.000 έως 60.000 grit.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Να ρωτησω, επειδη εχω ενα ξυλο μπαλσα με οξειδιο του χρωμιου που εχει δει μεγαλη χρηση σκεφτομουν να το ξαναπερασω με παστα. Εκανα μια μικρη αναζητηση κι ειδα οτι οι τιμες παιζουν περιπου στα 30 ευρω. Ωστοσο βρηκα κι αυτη την επιλογη οπως και αυτη , λετε να κανει;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Λογικά θα κάνει, έλεγξε την κοκομετρία του και αν είναι στα μικρά που θέλεις όλα καλά.
Ordo ab chao
stergios

Καλο φαινεται το πρωτο τουλ που βλεπω μεσα. Αλλα αν δε λεει κοκκωση... Το ξυλο μπαλσα με τι το χες περασει την πρωτη φορα? Που το βρηκες? Μηπως εχεις πουθενα παραχωμενο κ αλλο? :) eμπεη δε θες? Εγω απο κει την ειχα παρει σε σκονη περιπου 4-5€ τα 50γρ.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το μπαλσα μου ειχε ερθει με το πρωτο μου σετακι, νομιζω εχει και το πλαισιο κομματια ετοιμα κομμενα. Προτιμω η αληθεια ειναι να το παρω απο εδω και να μην περιμενω ταχυδρομεια.

Παντως για την κοκωση που λετε απο την στιγμη που ο σκοπος του ειναι να διαλυθει για να δημιουργησει μπογια για αγιογραφιες φανταζομαι οτι θα ειναι ψιλο. Στο κατω κατω ακομα κι αν δεν κανει η τιμη του ειναι ιδιαιτερως χαμηλη.
Το Ιασονας με Ο
stergios

μην ειναι πολυ ψιλο σκεφτηκα η κ κ γιατι οχι πολυ χοντρο. Για μικρον μιλαμε... Κ για κοψη ξυραφιου που θελουμε να τη λειανουμε. Διυλιζουμε...τη σκονη. Ντεφ να γιν, χτυπα το! ;)
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Εχει το πλαίσιο απο εκει ειχα παρει και το ειχα περασει σε πολύ ψιλό γυαλοχαρτο για καλυτερη λείανση και για να το ισιώσω 100%και σχετικα οικονομικό ήταν.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον σχετικα με τις παστες που εχω παρει εδω και καποιες μερες. Δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα καμια κι αυτο γιατι στο πισω μερος του μυαλου μου υπηρχε η αμφιβολια για το εαν το grit ηταν καταλληλο. Επειδη ορεξεις για πειραματα δεν εχω εκατσα κι εψαξα περισσοτερο το θεμα, βρηκα ενα post στο SRP που ελεγε για προμηθευτη pigments στην Γερμανια. Η εταιρεια λεγεται Kremer και οι περισσοτεροι την θεωρουν κορυφαια εταιρεια στον χωρο της και χρησιμοποιουν το Crox και Feox της με μεγαλη επιτυχια. Σκονες Kremer χρησιμοποιει και ο Larry του Whipped Dog.
Στην Ελλαδα τις φερνει το Abio απ' οπου και τις αγορασα σημερα. Η επισημη θεση της εταιρειας ειναι οτι οτι το Crox της ειναι 0.3m και το Feox 0.09, τα impurities ειναι σε ποσοστο 1%.

Οι επισημοι κωδικοι της εταιρειας ειναι Chromium Oxide N44200, Ferum Oxide N.48100. Μεσα στην εβδομαδα ελπιζω να τις δοκιμασω.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”