Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τι να πω Χάρη , αυτό του είπα και εγώ ότι δεν πετάμε και απο τη χαρά μας και μου είπε δε μπορεί, κάτι γίνεται μου είπε.Μετά το Πάσχα θα τη δουλέψω αρκετά και θα σου πω εντυπώσεις πάλι!Κάθε φορά πριν ξεκινήσεις το ακόνισμα να τη ισιώνεις τη πέτρα σου , να θυμάσαι!Περιμένω νέα σου απο το φρεσκάρισμα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εδω και αρκετο καιρο εχω παραλλαβει τις Naniwa 3/8 και 12. Δεν ειχα τον χρονο ομως να ασχοληθω κατι που εκανα χτες το βραδυ. Λογω της απηρειας σχετικα με το τι σημαινει shave ready αποφασισα να παραγκειλω ενα φρεσκο μαχαιρι (ωραιο Kropp 13/16)το οποιο και εχω κανα μηνα τωρα. Η παραγκελια εγινε με εντολη να μου κανει μονο το Bevel διοτι απο την μια δεν εχω πετρα για αυτο και απο την αλλη δεν ξερω.
Η προσπαθεια εγινε χτες οπως ειπα ξεκινωντας απο την 3 , 8 και τελειωνοντας στην 12. Δεν μπορω να πω οτι ακολουθησα καποια μεθοδο (πυραμιδα κλπ) δεν θυμαμαι ουτε ποσες φορες το περασα απο την καθε μια. Το μονο που προσεχα ηταν να ειναι ιδια περασματα σε καθε πλευρα. Οι πετρες ειναι καταπληκτικες και ξεκουραστες. Ουτε slurry ουτε τιποτα πεντε λεπτα στο νερο και μετα λιγο νερακι. Πρατηρησα οτι σε καμια δεν εβγαλε πολυ μαυριλα δηλαδη μεταλλο και ελπιζω να ειναι φυσιολογικο.

Αποτελεσμα ξυριστικα χτες μετα απο μια και μιση μερα και ολα πηγα πολυ καλα. Το μαχαιρι γλιστρουσε γλυκα μα πολυ γλυκα (καταλαβα οτι τα παλια μου θελουν φρεσκαρισμα κοντευουν χρονο καποια χωρις ακονισμα) και με δυο περασματα ημουν τζι τζι. Αρα λοιπον στοχος πετυχε αλλα παντα υπαρχει ενα αλλα. Δεν ειμαι συγουρος οτι σταματησα στην σωστη φαση. Με τρωνε τα ερωτηματα μηπως ηθελε λιγο ακομη? Και εαν ναι σε ποια πετρα? Ειναι σωστη η κοψη σε ολο το μαχαιρι? Δεν θα το πειραξω ομως αλλο και θα συνεχισω τα ξυρισματα μου με αυτο για να ειμαι συγουρος οτι ειναι οκ. Επισης μια ερωτηση. Τα παλια μου που θελουν φρεσκαρισμα να αρχισω απο την 3 η χρειαζεται μονο η 8 και 12?
Αυτα προς το παρων. Η συχεχεια επι της οθονης.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Νομίζω για φρεσκάρισμα μπορείς να κανεις με την 12κ. Δοκιμαζεις με ένα ξυρισμα και αν το αποτέλεσμα δεν ειναι καλο κατεβαινεις στην 8κ. Αν και πάλι δεν ειναι καλο κατεβαινεις στην 3κ (και φυσικα συνεχίσεις με 8κ & τελειώνεις με την 12κ).

Ας επιβεβαιώσουν φυσικα οι έμπειροι ακονιστές!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ναι Χαρη ειδα και καποια βιντεο. Ισως δοκιμασω πεντε εξι στην 8 και αλλα τοσα στην 12.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Νομίζω οτι τα περάσματα στην 12κ πρεπει να ειναι διπλάσια σπο της 8κ.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Δεν έχω ασχοληθεί με ακόνισμα ακόμη αλλά στο siteτου Martin, ο οποίος είναι έμπειρος αναφέρει αυτό:

"PS: The Naniwa 12K is not a good choice for razors. It leaves scratches like a 4K. I found that everything over 10K in artificial hones is a waist of money when it comes to razors but they work great on kitchen knives."

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα 12000 grit για το τελείωμα. Εκτός και αν από τα 10000 στα 12000 δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά..
Κώστας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι περίεργο είναι αυτό που λέει αλλά για να το λέει το έχει τσεκάρει προφανώς!Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ την coticule για τελειώματος ρίχνοντας πολύ νερό εώς και τρεχούμενο στο τέλος.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πάντως πολλοί, μεταξύ των οποίων και ο Neil Miller, τελειώνουν τα ξυράφια τους σε συνθετικές πέτρες της Shapton στα 15.000 ή ακόμα και στα 20.000 grit, ανάλογα με το πόσο "σκληρό" είναι το μέταλλο.
Πάντως τα 2 ξυράφια που έχω δοκιμάσει από τον Miller (Bengall και Wade & Butcher) ήταν απίστευτα κοφτερά αλλά ταυτόχρονα μαλακά με το δέρμα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δηλαδή βάζουνε τη 10Κ και μετά 15.000 ή 20.000 ανάλογα το ξυράφι?

Εδώ λέει τι περίπου πέτρες χρησιμοποιεί

"Usually I am using natural hones as the yellow Belgian coticule and and the Naniwa Superstone 10K for razors.
Then I am using a paddle strop with 1 my bio diamond paste. (This gives the best sharpness but you can skip this step and see how a "normal" stropping will work for your after the Naniwa 10K.)
After that I am using a cordovan strop from Japan.

If I have to do a heavier sharpening I am using the DMT diamond plates for setting a bevel or grinding out nicks.
After the 1200 Mesh side I am going directly to an older layer Belgian coticule (or use a 2K and 5K Superstone) which is working really fast.

In general the Belgian coticule and other fine natural hones (as special Japanese hones) are the best choice for straight razors!
Watch the new tutorial video here in the Media Center or on Youtube and go to the sharpening stone section in the shop to find out more.

PS: The Naniwa 12K is not a good choice for razors. It leaves scratches like a 4K. I found that everything over 10K in artificial hones is a waist of money when it comes to razors but they work great on kitchen knives."
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Νομιζω οτι διυλιζουμε το κονοπα. Χωρις να εχω εμπειρια τι 10κ τι 12κ τι 8κ. Της στραβης ψ..... της φταινε οι τριχες. Σορρυ κιολας. Ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι η σωστη για τον καθενα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανονας τουλαχιστων στο τελικο σταδιο αλλωστε το λεει και αυτος. Μπορει το δικο του χερι να ειναι βαρυ και να γινονται γρατσουνιες στην 12κ και μπορει το δικο μου να ειναι λαφρυ και να πανε ολα καλα. Μπορει σημερα στην 12κ να κανω ενα φανταστικο ακονισμα και τον αλλο μηνα παλι εγω στην ιδια πετρα να αλλαξω τα φωτα του μαχαιριου. Το συγουρο ειναι οτι απαξ και παρεις λιγο το κολαει το ξυρισμα θα το κανεις απαξ και δεν το κανεις δεν φταιει η 10κ η 12κ η 15κ κατι αλλο πρεπει να αλλαξει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”