Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο είναι πολύ σωστό,και βασικό αυτό που λέει ο Ηλίας,εάν δεν έχεις ξυριστεί ποτέ με μια φαλτσέτα "shave ready" πως θα κατανοήσεις ποιό είναι το shave ready,υποθετικά; ή με το τέστ της κοπής από τις τρίχες χεριού;

Επίσης για να ακονίσεις μια φαλτσέτα,που θέλεις να κόβει σαν μια SS θέλεις πάρα πολύ δουλειά,τα περισσότερα shave ready που έχω δει,δεν την πιάνουν την SS σε κόψιμο,(δεν μιλάω για το smoothness)βέβαια όλα γίνονται όχι όμως τόσο απλά.

Στο θέμα τώρα,για να μπορούμε να βοηθήσουμε,γιατί δεν είναι και εύκολο απλά να λέμε,βάλε κάποιες φωτογραφίες,πες με τι πέτρες δουλεύεις,δες ξανά και αυτό και πες... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Στέργιε με πρόλαβαν οι αποπάνω!

Το μαχαίρι σε σύγκριση με την SS θέλει πιο κλειστή γωνιά και η αίσθηση στο ξύρισμα είναι πολύ διαφορετική. Εγώ προσωπικά για να μάθω τον χειρισμό μιας φαλτσετας ώστε να ξυρίζομαι καλα με δυο περάσματα χρειάστηκα 50 με 60 ξυρίσματα και ακόμη μαθαίνω πράγματα :)

Οταν κάποιος ξεκινάει με μαχαίρια έχοντας προηγουμένως εμπειρία με DE, SE ή shavette και ειδικά στην αρχή της μετάβασης θα έχει την αίσθηση πως το μαχαίρι δεν κόβει με τίποτα. Γι'αυτό συνήθως συστήνεται η αγορά φαλτσετας που να είναι shave ready ώστε ο νέος χρήστης να αφοσιωθεί στο να μάθει την τεχνική του ξυρίσματος μη έχοντας να ανησυχεί για το αν κόβει το ξυράφι. Που θα το βρεις τέτοιο ξυράφι όμως; Εγώ πήρα ένα από τον Αλέξη που ήταν ακονισμενο από τον ίδιο και shave ready για τα δικά του υψηλά στάνταρ. Και ακόμη δυο από μέλη του αγγλικού φόρουμ ATG που τα περάσανε από τις πέτρες τους για φρεσκαρισμα προτού μου τα στείλουν.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις συζητήσεις σε αυτή την ενότητα γιατί με πέτρες και ακονισμα θα ασχοληθώ και γω κάποια στιγμή.

Added in 1 hour 28 minutes 10 seconds:
stergios έγραψε: Επισης δεν καταλαβαινω ποια η συσχετιση ακονισματος με τον τροπο ξυρισματος?
Το τελικό τέστ που γίνεται για να διαπιστώσουμε αν το ξυράφι μας έιναι ακονισμένο σωστά είναι το ξύρισμα (shave test).
The shave test is the only test which will positively identify a shave ready razor. All other tests on this page are meant for testing the sharpness of a razor's edge during the honing process. These tests are neither a substitution nor a replacement for the shave test Πηγή.
Added in 20 minutes 6 seconds:
Στέργιε δες εδώ τεχνικές που πιθανόν να σε βοηθήσουν στο να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επίσης διάβασε και αυτό το άρθρο από τη βιβλιοθήκη του SRP.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Οσο αφορα τη γωνια κοπης των φαλτσετων τη γνωριζα "εξ αποστασεως" που λενε, μα απ την αλλη, το ν αλλαξεις γωνια, ειναι το πρωτο πραγμα που δοκιμαζεις, ειτε μιλαμε για de, σαβετα η μαχαιρια. Ναι βεβαια την αισθηση ενος καλου ποιοτικα κ καλακονισμενου μαχαιριου δε τη γνωριζω. Απ την αλλη το "shave ready" ειναι πααρα πολυ "ρευστο" εχω καταλαβει, οποτε κ αυτο λαχειο ειναι.


Εδω και 3-4 εβδομαδες εχω αγορασει ενα j.r torrey ανακατασκευασμενο και υποτιθεται shave ready, πρωτον γιατι ηθελα ενα αυτου του κατασκευαστη κ δευτερον το ηθελα shave ready για να το εξετασω κ να το δοκιμασω. Το οποιο το περιμενω...


Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να ακονισω το μαχαιρι τοσο ωστε να περναει το τεστ τριχας ευκολα, που επισης γνωριζω οτι υπαρχουν ξυραφια που δεν το περνανε μα ξυριζουν καλα. Οταν ομως το περναει το τεστ υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να σε ξυρισει καλα υποθετω.


Εχω ριξει αρκετο διαβασμα κ λιγοτερα βιντεακια. Εχω διαβασει ολα αυτα που μου δωσατε ολοι κ σας ευχαριστω φυσικα για τα γραπτα σας. Ολα αυτα που ανεφερω, περισσοτερο στη θεωρια τα γνωριζω κι επειδη ειμαι της πραξης περισσοτερο, ειπα να "πιαστω" για να μαθω. Παρατηρω τον τροπο που κινειται το μαχαιρι, τη λασπη, τα κυματα που δημιουργουνται κατα το ακονισμα, την αισθηση στο χερι, ακουω το συρσιμο προσεκτικα και προσπαθω να δουλευω με ολες τις αισθησεις γιατι πιστευω οτι μονο τοτε θα βγει σωστο μαχαιρι. Μα ολο αυτο ειναι θα ελεγα αρκετα πολυδιεργαστικο κ συνεπως οχι ευκολο για ευνοητους λογους, μα το προσπαθω κ που θα μου παει. Ειμαι κοντα πιστευω.


Ειμαι στο δυσκολο σημειο νομιζω που πρεπει να γνωριζεις ποτε να σταματησεις κ πως να κλεισεις το ακονισμα. Οποτε πεφτω σε υπερακονισμα, η χαλαω το ακονισμα, η κοβει καλα αλλα ειναι τραχυ... Καπως ετσι το αντιλαμβανομαι. Το αλλο θεματακι ειναι οτι εχω πληγωσει το paddle strop που ειχα κ δε το ρισκαρω να βαλω ξυραφι επανω. Δεν εχω ουτε λινο. Θα ψαξω σημερα για κανα παλιο ρουχο λινο... :P Τελος δεν εχω μπαλσα για τη σκονη και το περιμενω και αυτο και μαλλον στο προχειρο θα πεσω στα χαρτονια.


Υπαρχουν μικρες λεπτομερειες που αν δε δωσεις σημασια, επεσες εξω... πχ παρατηρησα λογω μορφολογιας πιθανοτατα, της τριχας, παιρνεις διαφορετικα αποτελεσματα αν *την κρατας απ τη μερια της ριζας προς την κοψη του ξυραφιου, κοβεται πιο ευκολα. Μα στο προσωπο δε φυτρωνει δυστυχως ετσι. :) Το δουλευω και θα λεγα πως εχω βελτιωση...αφου πρωτιστως κοντευω να μαδησω τον κοτσο μου για το τεστ. XD

Υγ: Φυσικα δεν ενισταμαι πουθενα σε οσα ειπατε ολοι. :-)

Added in 48 minutes 41 seconds:
*Τη μερια της ριζας προς την κοψη εννοουσα.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο σε πολύ καλό δρόμο σε βλέπω.
Μία εύκολη-φτηνή λύση με πολύ καλά αποτελέσματα, είναι το τζιν, μπορείς να το δοκιμάσεις άφοβα.
Ordo ab chao
stergios

Ναι Βασιλη, φοραω ενα αυτη τη στιγμη κ στροπαρω στα μπουτια! Ρε τι εχουμε παθει! :)

Εχω δωσει εντολη στις γυναικες, :) να μου βρουν ενα παλιο μου υποκαμισο λινο!

Added in 37 minutes 34 seconds:
Μολις διαβασα κατι νομιζω σημαντικο για το τεστ τριχας. Την τριχα την πιανουμε απο τη μερια της ακρης κ οχι της ριζας για να μπορει να τη σκαλωσει το ξυραφι, αφου ειναι στον αερα κ οχι στο προσωπο. Νομιζα αντιθετα τη δοκιμαζεις. Και φυσικα αν τη δοκιμασω με το σωστο τροπο την κοβει ανετοτατα. Τζαμπα κ βερεσε παιδευομαι 2 μερες...αντι να ξυριστω! Ειχα απογοητευτει με το πρωτο ξυρισμα που ειχα καταφερει το καλυτερο ακονισμα και ετσι σκεφτηκα πως εχω δρομο. Ειχα βεβαια πολυ δρομο, αλλα εδω κ 2 μερες εχω τερματισει και προσπαθω με τον λαθος τροπο που ενω την κοβει, δυσκολευεται...

Added in 19 hours 9 seconds:
Και αφου τελειωσα με το helje και ξυριστηκα χθες αργα, εχω μια απορια! Ξυριζει καλα σε ολο το μηκος της κοψης. Απλα σε σχεση με την ss μου φανηκε πολυ harsh. Θα γλυκανει αρκετα με οξειδιο, λινο κ λουρι?! Επισης δε με ξυρισε τοσο βαθια οσο η ss, παρ ολο που επαιξα με γωνια, πιεση κ τεντωματα.


Αλλη ερωτηση. Περασα σε αλλο μαχαιρι. Του οποιο οταν βαλω ολη την κοψη και τη ραχη στην πετρα, κανει τραμπαλα. Μαλλον απο κατασκευης ειναι ετσι υποθετω. Παρακατω οι φωτο:

Εικόνα
Εικόνα

Σκεφτηκα να βαλω ταινια κοψη κ ραχη και να αφησω γυμνα τα σημεια που παταει περισσοτερο ωστε να "φαω" τα ψηλοτερα σημεια της ραχης? Τι λετε?
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο όχι το ξυράφι είναι τύπου smile. Στην μέση η ράχη είναι ελαφρά πιο χοντρή για να μπορέσεις όταν το ακονίζεις να πιάνεις ομοιόμορφα την κόψη. Θα παιδευτείς αρκετά, μα μόλις τα καταφέρεις, ένα ξύρισμα βελούδο. Εμένα το δικό μου μου πήρε μια ολόκληρη Κυριακή. Παρακαλάω να αργήσει να χρειαστεί, έστω και φρεσκάρισμα. Αλήθεια ή το έχεις γράψει και το έχω χάσει ή δεν το έχεις. Με τι πέτρες ακονίζεις ;
Ordo ab chao
stergios

Βασιλη μπερδευτηκα με το παρακατω που εγραψες. "Αλήθεια ή το έχεις γράψει και το έχω χάσει ή δεν το έχεις. Με τι πέτρες ακονίζεις;"

Με μια coticule ακονιζω. Το ξυραφι οχι δεν ειναι smile. Ισως σε μπερδεψαν οι φωτο, η το "τραμπαλα". Εννοω πως αν βαλεις την καθεμια οψη του στην πετρα και βαλεις πχ ενα δαχτυλο στη ραχη της μυτης κ ενα δαχτυλο στην κοψη για να το πατησεις κατω στην πετρα, τοτε βλεπεις οτι δεν εφαπτεται στο ακονι ολη η πλευρα ταυτοχρονα.

Added in 16 minutes 40 seconds:
Εικόνα
Εικόνα
Δειτε τις φωτο ξανα και πειτε μου. Δε μου φερνει για smile...
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο μπορεί να με γελάει ο μαρκαδόρος. Βάλε ταινία στην κόψη, μαρκάρισε την ράχη και σε στεγνή πέτρα κάνε δυο περάσματα, αν χάνετε το σημάδι του μαρκαδόρου μόνο στο κέντρο είναι smile, αν χάνεται μονόπαντα έχεις δίκιο το ξυράφι είναι στραβό. Δοκίμασε όμως και από την άλλη πλευρά, αν είναι στραβό από κατασκευής πρέπει να χάνεται το σημάδι στην αντίθετη κατεύθυνση, σε απλά ελληνικά είναι πέτσικο. Είναι στην διακριτική σου ευχέρεια αν θα φας την ράχη ή θα το ακονίσεις όπως είναι.
Ordo ab chao
stergios

Στα χαμογελαστα δηλαδη ξυραφια, σε μια ισια επιφανεια δεν εφαπτεται ολη η ραχη κ ολη η κοψη ταυτοχρονα?
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο ίσος δεν το διατύπωσα εγώ σωστά.

Εικόνα
Εδώ έχουμε ένα smile με ίδιο πάχος ράχης σε όλο το μήκος.

Εικόνα
Εδώ έχουμε ένα smile με μεγαλύτερο πάχος στο κέντρο της ράχης, κάνει δηλαδή μία κούρμπα αν το προσέξουμε από επάνω.

Το πάχος είναι ίδιο και στις δύο πλευρές πάντα. Ο ποιο εύκολος τρόπος ακονίσματος αυτών των ξυραφιών είναι το Χ πέρασμα, ο τρόπος αναφέρεται στο αρχείο του SRP που σου πρότεινε ο Ηλίας.
Καλή συνέχεια.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”