Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
έχει ευχαριστίσει: 686 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1630 φορές

Re: Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Δημοσίευση από ch2700 » πριν από 4 χρόνια

Latest post of the previous page:

Νομιζω οτι διυλιζουμε το κονοπα. Χωρις να εχω εμπειρια τι 10κ τι 12κ τι 8κ. Της στραβης ψ..... της φταινε οι τριχες. Σορρυ κιολας. Ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι η σωστη για τον καθενα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανονας τουλαχιστων στο τελικο σταδιο αλλωστε το λεει και αυτος. Μπορει το δικο του χερι να ειναι βαρυ και να γινονται γρατσουνιες στην 12κ και μπορει το δικο μου να ειναι λαφρυ και να πανε ολα καλα. Μπορει σημερα στην 12κ να κανω ενα φανταστικο ακονισμα και τον αλλο μηνα παλι εγω στην ιδια πετρα να αλλαξω τα φωτα του μαχαιριου. Το συγουρο ειναι οτι απαξ και παρεις λιγο το κολαει το ξυρισμα θα το κανεις απαξ και δεν το κανεις δεν φταιει η 10κ η 12κ η 15κ κατι αλλο πρεπει να αλλαξει.

Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Εξοπλισμός: Straight Razors
Open Comb Razors
Single Edge Razors
Silvertips
έχει ευχαριστίσει: 7925 φορές
Έχει ευχαριστώ: 8146 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 1 χρόνο

Βρίσκομαι σε φάση επιλογής πετρών για ακόνισμα και διάβασα όλες τις σχετικές ανάρτησης στο φόρουμ σε αυτό το θέμα και είδα πολλές ώρες βίντεο στο youtube. Όσα περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο "χάνομαι" γιατί οι πληροφορίες στο διαδίκτυο είναι πολλές και συχνά αντικρουόμενες μεταξύ τους.

Πως βλέπεται την τεχνική ακονίσματος που χρησιμοποιεί ο κύριος στο βίντεο; Είναι τεχνική που μπορεί να υιοθετήσει ένας αρχάριος που δεν έχει ακονίσει ποτέ μαχαίρι (ούτε καν κουζινομάχαιρο). Πάντως φαίνεται έμπειρος και γνώστης.

ΗΛΙΑΣ

Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή.

Τα ξυρίσματα μου

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
έχει ευχαριστίσει: 4763 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5890 φορές

Δημοσίευση από Harry » πριν από 1 χρόνο

Αν και δεν έχω χρόνο να το δω όλο αναλυτικά, δεν είμαι σίγουρος. Προτείνω να δεις τα βίντεο του Neil Abrahms από το SRP.

Χάρης

Άβαταρ μέλους
Antonis
Συντονιστής
Συντονιστής
Εξοπλισμός: On the aggressive side...
έχει ευχαριστίσει: 5139 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5210 φορές

Δημοσίευση από Antonis » πριν από 1 χρόνο

Αϋπνίες σήμερα και είπα να ασχοληθώ με το ακόνισμα του μαχαιριού μου. Ομολογώ ότι με μια πρώτη δοκιμή στις τρίχες του χεριού, έγινε μέρα με την νύχτα. Τώρα μάλιστα, κόβει σαν τον διάολο (όπως το θέλω), πριν έπρεπε να περάσω 4-5 φορές πάνω από το ίδιο σημείο για να κόψει.

Και ένα αστείο περιστατικό. Πάω στο μαγαζί του link για να πάρω αυτήν την πέτρα. Παρεπιπόντως με τα μαχαίρια (για όσους δεν το ξέρουν) έχω άριστες σχέσεις, οι παππούδες και οι θείοι όλοι χασάπηδες της παλιάς σχολής, οπότε λατρεύω οτιδήποτε κοπτικό και έχω άριστη σχέση με μαχαίρια, σουγιάδες, κοπίδια κλπ και φυσικά με το ακόνισμά τους (καταλαβαίνω το πόσο καλά κόβει με τον αντίχειρα). Τέλος πάντων, δεν έχω πει στην εξυπηρετικότατη κατά τ' άλλα κυρία τι θέλω να ακονίσω, οπότε θεωρεί ότι είναι μαχαίρι κανονικό και μου λέει:

- Μα γιατί να πάρετε 8000 grit, θα κόβει σαν ξυράφι και θα στομώνει γρήγορα

- Μα για ξυράφι την θέλω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
έχει ευχαριστίσει: 4763 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5890 φορές

Δημοσίευση από Harry » πριν από 1 χρόνο

Μπράβο Αντώνη! Περιμένουμε εντυπώσεις από το ξύρισμα.

Χάρης

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Open Comb Razors
Single Edge Razors
Silvertips
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 6 μήνες

Εγχειρίδιο για μπαρμπέρηδες που πιστεύω θα βοηθήσει αρκετούς φίλους στο ακόνισμα των ξυραφιών τους. Κλεμμένο από το SRP.

ΗΛΙΑΣ

Τα ξυρίσματα μου

Άβαταρ μέλους
stergios
Δημοτικό
Δημοτικό
έχει ευχαριστίσει: 465 φορές
Έχει ευχαριστώ: 795 φορές

Δημοσίευση από stergios » πριν από 6 μήνες

Ηλια δοκιμασα κ μετονομασια κ δεν ανοιγει το αρχειο σου. Δεν ειναι σε μορφη pdf λεει.

Δεν ξεσηκώνομαι, δεν ψάχνω, δεν ξεσπάω,
δεν προχωράω πίσω ή μπροστά.
Κι όλα αυτά που θέλω ν’ αγαπάω
δε μ’ ανατριχιάζουν πια...

Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 670 φορές
Έχει ευχαριστώ: 202 φορές

Δημοσίευση από bono » πριν από 6 μήνες

Μια χαρά μου άνοιξε εμένα.

Γιάννης :auto-sportbike:

Άβαταρ μέλους
iogi
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστίσει: 8658 φορές
Έχει ευχαριστώ: 6964 φορές

Δημοσίευση από iogi » πριν από 6 μήνες

Κι εγώ δεν είχα πρόβλημα...

Γιάννης

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Open Comb Razors
Single Edge Razors
Silvertips
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 6 μήνες

stergios έγραψε:Ηλια δοκιμασα κ μετονομασια κ δεν ανοιγει το αρχειο σου. Δεν ειναι σε μορφη pdf λεει.
Σε μένα από το κινητό ανοίγει κανονικά. Δοκίμασε να το ξανακατεβάσεις και να το ανοίξεις με άλλο πρόγραμμα.

ΗΛΙΑΣ

Τα ξυρίσματα μου

Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Εξοπλισμός: Edwin Jagger DE86RC14BL
Fatip Piccolo
Feather Popular
Ikon El Jefe
Merkur 15c, 34c, 37c, Futur
Mühle R41 (head)
Parker Variant
Weishi 9306
Dovo shavette stainless
Feather ss artist club
no name shavettes
έχει ευχαριστίσει: 516 φορές
Έχει ευχαριστώ: 538 φορές

Δημοσίευση από Sitalkas » πριν από 6 μήνες

Γεια και πάλι σε όλους τους μαχαιράδες

Μετά από κάμποσο καιρό μη ενεργής συμμετοχής στο φόρουμ, καθώς το μόνο που με ενδιαφέρει ξυριστικά τώρα είναι τα μαχαίρια, είπα να επανέλθω με λίγες ερωτήσεις.
Περίμενα ως τώρα το μικροσκόπιο αλλά μάταια, κι έτσι χτες αποφάσισα να ακονίσω το 2ο gold dollar. Αυτή τη φορά έκανα διαφορετική τεχνική ελαφρώς. Προσπάθησα να μην του ασκώ πίεση κατα την επαφή με την πέτρα. Σίγουρα κόβει καλύτερα απ το 1ο ξυράφι που έχω αλλά δε μπορώ να μαι σίγουρος αν κόβει καλύτερα από εκείνο όταν το χα πρωτοακονίσει.

Πότε είστε σίγουροι πως το ξυράφι σας είναι σωστά ακονισμένο; Το τεστ με το νύχι εκτός του ότι είναι ανατριχιαστικό, δε με σιγουρεύει κιόλας. Αν δεν έχεις 1 στάνταρ ακονισμένο να συγκρίνεις δε μπορείς να ξέρεις βασικά.
Η δοκιμή στις τρίχες του χεριού δεν ήταν ότι καλύτερο. Δλδ καμια σχέση με τις σαββέτες. Δεν περιμένω πια να κόβουν αντίστοιχα αλλά τουλάχιστον να κόβει χωρίς πίεση. Δε θέλω να αλλάξω τεχνική γιατί μετά θα κόβομαι με τις σαββέτες.

Μήπως το πρόβλημα είναι στο στροπάρισμα; Έχω 2 custom λουριά από το MOMPSO, χωρίς κανβά, τα οποία δεν τα χω περάσει με καμία πάστα. Το ξυράφι αυτή τη φορά το κανα 20 πάνω κάτω πάλι χωρίς πίεση γιατί είδα πως με πίεση μπορεί να χαλάσει η αιχμή.

Δυστυχώς είχα ξυριστεί χτες το πρωί κι ακόμα δεν είμαι σε φάση να κάνω το μόνο πραγματικό crush test για τη λεπίδα για μένα, το ξύρισμα. Χωρίς τη γνώση του ξυρίσματος με καλοακονισμένη φαλτσέτα όμως ποτέ δε μπορώ να είμαι σίγουρος, γι αυτό και με βλέπω σύντομα να καταλήγω σε καμια επώνυμη shave ready.

Ελπίζω να μη σας κουράζω με απορίες που λίγο πολύ είναι στάνταρ για νέους στο χώρο.
Καλή σας μέρα και καλά ακονίσματα

μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”