Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Κάποια (ελάχιστη) διαφορά έχω δει με το crox στη μπάλσα. Αλλά ξέρεις πως πάνε αυτά με τις μικροδιαφορές.
Και το λινό το χρησιμοποιώ μετά πιο πολύ για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει μείνει καθόλου πάστα στη λεπίδα.
Το ακόνισμα δεν είναι κάτι το άγνωστο, απλά δεν είχα φτάσει ποτέ πάνω από τα 3000 grit.
Και όχι σε τέτοιες μοίρες.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες !
Science of sharp !
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Tony έγραψε: 30 Δεκ 2020, 01:25 @Harry Χάρη φίλε μου και το ευνοώ, διότι με βοήθησες πολύ στα πρώτα μου βήματα που έψαχνα ένα πινέλο* (Το Πινέλο) :)

Και με όλο το σεβασμό θα πω πως, οι coticule είναι ένα φυσικό πέτρωμα, και όπως όλες οι φυσικές πέτρες ακονίσματος,
χαρακτηρίζονται από φυσικό συμπαγές πέτρωμα που αποτελείται από ορυκτά με σκληρότητα που κυμαίνεται.
Δεν έχουν κάποιο στάνταρ grit. Είναι στο κατά προσέγγιση, το έχω διαβάσει όλο το Coticule.be και ειλικρινά δεν μου λέει κάτι.

Μέχρι στιγμής εμπειρικά και μόνο, καμία coticule που πέρασε από τα χέρια μου δεν έφτασε τα 16k όπως μας λέει στην δημοσίευση,
να είχα μόνο φθηνές πέτρες; δεν νομίζω διότι έχω δοκιμάσει πολλές, αυτό που είδα στην πράξη και όχι θεωρητικά ήταν ότι οι coticule
είναι μία φθηνή και προσιτή λύση, λόγω ότι αν την δουλέψεις με λάσπη ή με νερό μπορείς να έχεις και διαφορετικά grits, ως εκεί.

Δεν αποτελεί πανάκεια, με το ζόρι φθάνει τα 8-9k και λόγω ότι είχα πολλές πέτρες συνθετικές που το grit τους είναι αυτό που αναγράφεται,
δεν μου άρεσαν ποτέ οι coticule, σε αντίθεση με τις απρόσιτες σε τιμή γιαπωνέζικες φυσικές που τις λάτρεψα, δηλαδή μόνο εάν βάλεις
δίπλα στην coticule μία πολύ καλή συνθετική 12k τότε μόνο θα μπορέσεις να καταλάβεις αυτήν την διαφορά.

* Που να φανταστώ τότε ο φουκαράς τι θα ακολουθούσε... :doh:
@Tony Αντώνη, μεταφέρω εδώ την συζήτηση γιατί είναι κρίμα να χαθεί!
Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα που παίρνω από την Coticule και έχω καταλήξει ότι τελικώς με ότι την εμπειρία των χρόνων, μπορείς να κανείς καλά ξυρίσματα και με λιγότερο καλά ακονισμένα ξυράφια.
Από Γιαπωνέζικες τι έχεις και τι θα πρότεινες; Naniwa Super Hone 12k ή Shapton 16k (τις οποίες προτιμούσε ο μακαρίτης Neil Miller);
Χάρης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1152 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Η συγκεκριμένη πέτρα χρειάζεται για ξυράφια που έρχονται ακονισμένα από το εργοστάσιο αλλά και για "φρεσκάρισμα" της κόψης όταν απαιτηθεί. Είναι ικανή όμως να ακονίσει οποιοδήποτε ξυράφι από την αρχή αν και θα ήταν κρίμα να "σπαταληθεί" για ένα ακόνισμα που μπορεί να γίνει και με βρεγμένο 1000άρι - 2000γυαλόχαρτο επάνω σε τζάμι. Βέβαια για ακόνισμα από την αρχή το ιδανικό είναι να έχουμε και μία Norton 4k/8k.
Όπως θα δείτε δεν χρησιμοποιώ ταινία στην ράχη του ξυραφιού, και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται σε κανένα στάδιο ακονίσματος. Κι αυτό γιατί δεν θέλω να αλλάξω την γωνία της κόψης που έδωσε ο κατασκευαστής, που σε κάθε περίπτωση όσο μικρότερη είναι τόσο καλύτερα τα ξυριστικά της αποτελέσματα . Στην αντίθετη περίπτωση με την χρήση της ταινίας μεγαλώνει η γωνία κόψης συνεχώς.
Ίσως η χρήση ταινίας να απαιτείται σε κάτι παλιά "wedge" ξυράφια της Wade Butcher , στο τελευταίο - τελευταίο στάδιο.
dimopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2021, 22:14
2
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Καλησπέρα καμία από μένα! Νέος και λίγο χαμένος στο ξύρισμα με φαλτσέτα! Έχω πάρει μια οικονομική dovo και ψάχνω την πρώτη μου πέτρα για να την κάνω shave ready. Οποία βοήθεια θα ήταν χρήσιμη !
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15659 times
Been thanked: 1546 times

Δες την δημοσίευση του ntinos60 από πάνω
και την πέτρα που προτείνει.
Το βίντεο που έκανε θα σε βοηθήσει πολύ, νομίζω.
dimopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2021, 22:14
2
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Εχει να προτείνει καποιος καποια πετρα 10.000 και επανω σε λογικη τιμη?
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1152 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1265 times
Ηλικία: 53

Θα ήθελα τις γνώμες σας για την πέτρα ακονίσματος RH Preyda Arkansas Translucent Ultrafine-Large(ο κατασκευαστής την δίνει 12000 grit) για το τελικό πέρασμα σε ξυράφια.Χρήση της πέτρας με λάδι Ballistol universal oil.

Εικόνα
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1152 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

Την συγκεκριμένη πέτρα δεν την έχω , αλλά αφού ο πωλητής λέει ότι δουλεύεται με λάδι και ότι είναι 12000 , εγώ θα την χρησιμοποιούσα για το "φρεσκάρισμα" της λεπίδας όταν πλέον η βελτίωσή της με το στροπάρισμα είναι αδύνατη. Υπομονή και πολλές πολλές επαναλήψεις χωρίς βιασύνη. Σε αυτό το τελευταίο στάδιο δεν χρειάζεται πίεση . Καλή επιτυχία !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”