Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Απαντώντας στο προηγούμενο πόστ :
Πότε είστε σίγουροι πως το ξυράφι σας είναι σωστά ακονισμένο; Το τεστ με το νύχι εκτός του ότι είναι ανατριχιαστικό, δε με σιγουρεύει κιόλας. Αν δεν έχεις 1 στάνταρ ακονισμένο να συγκρίνεις δε μπορείς να ξέρεις βασικά.
Η δοκιμή στις τρίχες του χεριού δεν ήταν ότι καλύτερο. Δλδ καμια σχέση με τις σαββέτες. Δεν περιμένω πια να κόβουν αντίστοιχα αλλά τουλάχιστον να κόβει χωρίς πίεση. Δε θέλω να αλλάξω τεχνική γιατί μετά θα κόβομαι με τις σαββέτες.
Ο μόνος τρόπος, για εμένα, τρόπος για να σιγουρευτεί κανεις ότι το ξυράφι ειναι ακονισμένο για ξύρισμα, ειναι να το περάσει ελαφρά και παράλληλα πάνω από τις τρίχες του χεριού του και να νιώσει ότι τις κόβει χωρίς να τις τραβάει.
Μήπως το πρόβλημα είναι στο στροπάρισμα; Έχω 2 custom λουριά από το MOMPSO, χωρίς κανβά, τα οποία δεν τα χω περάσει με καμία πάστα. Το ξυράφι αυτή τη φορά το κανα 20 πάνω κάτω πάλι χωρίς πίεση γιατί είδα πως με πίεση μπορεί να χαλάσει η αιχμή.
Επίσης, για εμένα, το στροπάρισμα ειναι εξαιρετικά σημαντικο μέρος της διαδικασίας. Δουλεύει πολύ καλά στα ξυράφια μου και το προτείνω, μετά από το τελείωμα σε φυσική πέτρα ή αντίστοιχα σε 12000-16000 συνθετική, 50-100 περάσματα σε καμβά και 200 περάσματα σε λουρί καλής ποιότητας. Αντίστοιχα μετά από κάθε ξύρισμα 50-100 περάσματα μόνο σε λουρί. Ο φίλος Sitalkas θα έχει τη δυνατότητα να συγκρίνει κόψεις και να μας πει συμπεράσματα σε επόμενο ποστ.

Εν τω μεταξύ, θα ήθελα να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια των πιο έμπειρων στο ακόνισμα μελών του φόρουμ σχετικά με το ακόνισμα Wedge και Kamisori ξυραφιών.

Όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει με τη συνήθη διαδικασία, η οποία δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα σε Hollow Ground ξυράφια (1000αρα συνθετική, 4000αρα συνθετική, Coticule) δεν μπορώ με τίποτα ουτε καν να κάνω κοφτερά τα Wedge και τα Kamisori μου. Είναι σίγουρα θέμα τεχνικής και αν και έχω δοκιμάσει ακονίσματα με μονωτικές ταινίες κτλπ δεν έχω καταφέρει να βρω τη σωστή τεχνική. Θα εκτιμούσα αναλυτικές συμβουλές και προτάσεις βίντεο (έχω δει κάμποσα) πάνω σε αυτο το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εν τω μεταξύ, θα ήθελα να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια των πιο έμπειρων στο ακόνισμα μελών του φόρουμ σχετικά με το ακόνισμα Wedge και Kamisori ξυραφιών.
Για Kamisori δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν έχω, αλλά για Wedge με βοήθησαν πολύ τα παρακάτω video.
Honing videos by SRP
Gssixgun you Tube videos
Ordo ab chao
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Sitalkas έγραψε:Γεια και πάλι σε όλους τους μαχαιράδες

Μετά από κάμποσο καιρό μη ενεργής συμμετοχής στο φόρουμ, καθώς το μόνο που με ενδιαφέρει ξυριστικά τώρα είναι τα μαχαίρια, είπα να επανέλθω με λίγες ερωτήσεις.
Περίμενα ως τώρα το μικροσκόπιο αλλά μάταια, κι έτσι χτες αποφάσισα να ακονίσω το 2ο gold dollar. Αυτή τη φορά έκανα διαφορετική τεχνική ελαφρώς. Προσπάθησα να μην του ασκώ πίεση κατα την επαφή με την πέτρα. Σίγουρα κόβει καλύτερα απ το 1ο ξυράφι που έχω αλλά δε μπορώ να μαι σίγουρος αν κόβει καλύτερα από εκείνο όταν το χα πρωτοακονίσει.

Πότε είστε σίγουροι πως το ξυράφι σας είναι σωστά ακονισμένο; Το τεστ με το νύχι εκτός του ότι είναι ανατριχιαστικό, δε με σιγουρεύει κιόλας. Αν δεν έχεις 1 στάνταρ ακονισμένο να συγκρίνεις δε μπορείς να ξέρεις βασικά.
Η δοκιμή στις τρίχες του χεριού δεν ήταν ότι καλύτερο. Δλδ καμια σχέση με τις σαββέτες. Δεν περιμένω πια να κόβουν αντίστοιχα αλλά τουλάχιστον να κόβει χωρίς πίεση. Δε θέλω να αλλάξω τεχνική γιατί μετά θα κόβομαι με τις σαββέτες.

Μήπως το πρόβλημα είναι στο στροπάρισμα; Έχω 2 custom λουριά από το MOMPSO, χωρίς κανβά, τα οποία δεν τα χω περάσει με καμία πάστα. Το ξυράφι αυτή τη φορά το κανα 20 πάνω κάτω πάλι χωρίς πίεση γιατί είδα πως με πίεση μπορεί να χαλάσει η αιχμή.

Δυστυχώς είχα ξυριστεί χτες το πρωί κι ακόμα δεν είμαι σε φάση να κάνω το μόνο πραγματικό crush test για τη λεπίδα για μένα, το ξύρισμα. Χωρίς τη γνώση του ξυρίσματος με καλοακονισμένη φαλτσέτα όμως ποτέ δε μπορώ να είμαι σίγουρος, γι αυτό και με βλέπω σύντομα να καταλήγω σε καμια επώνυμη shave ready.

Ελπίζω να μη σας κουράζω με απορίες που λίγο πολύ είναι στάνταρ για νέους στο χώρο.
Καλή σας μέρα και καλά ακονίσματα
εντελως πληροφοριακα μιας και απο οτι καταλαβα ειναι αγορασμενο απο internet και εσενα...και εγω το πρωτο το κατεστρεψα το δευτερο το ζητησα επειτα απο συννενοηση με το μαγαζι που το πηρα (ebay) αν μπορουν να μου το στειλουν shave ready και η απαντηση ηταν ναι με ενα κοστος εξτρα το οποιο ηταν 5 δολαρια μου εστειλε ξεχωριστω invoice για αυτη την πληρωμη μεσω paypal παντα. ΑΑΑ και επισης ειναι καποια αλλα μαγαζια τα οποια στην περιγραφη αναφερουν οτι ειναι shave ready το ειδα σε gold dollar πχ αυτο
stergios

Καλησπερα Παιδια! :-) Χρειαζομαι βοηθεια, πληροφοριες κ να συζητησω μερικα πραγματα, για ν αρχισω την καλη δουλεια με αισιοδοξια κ αυτοπεποιθηση!

Η coticule αυριο η μεθαυριο θα ναι στα χερια μου, μαχαιρι προς ακονισμα υπαρχει, strop υπαρχει, ορεξη υπαρχει! Μπαλσα κ παστες στο αμεσο μελλον.

Για αρχη λοιπον... :) ενα, ενα να μη σας κουραζω.

Το bevel ειναι το Α και το Ω θεωρω. Πως καταλαβαινεις λοιπον οτι θελει επαναπροσδιορισμο?!
Ευχαριστω εκ των προτερων.
,
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο σήμερα διάβασα την απορία σου, εύλογη.
Για να προσδιορίσουμε, αν η κόψη μας χρειάζεται δουλειά από το μηδέν ή όχι, πρέπει να γνωρίζουμε τα παρακάτω.
• Το ξυράφι μας, είναι καινούργιο ? είναι shave ready ?.
Εάν είναι shave ready, δεν κάνεις τίποτα απλά γυαλίζεις στο λουρί και ξυρίζεσαι.
Εάν είναι καινούργιο αλλά δεν είναι shave ready, ελέγχεις την ράχη με έναν μεγεθυντικό φακό, ή (ότι έχεις που να μπορεί να μεγεθύνει), για σημάδια. Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν η πρωταρχική κόψη έχει γίνει με ταινία ή όχι, και αναλόγως να αποφασίσεις πως θα συνεχίσεις.
Τώρα αν το ξυράφι είναι παλιό, πάλι ελέγχεις την ράχη και για πιο μεγάλη σιγουριά, περνάς την κόψη με έναν μαύρο μαρκαδόρο. Στην συνέχεια κάνεις τρία τέσσερα περάσματα σε στεγνή πέτρα, για να καταλάβεις από τα σημάδια που θα μείνουν, αν έχει ακονιστεί με ταινία ή όχι. Για να προλάβω την απορία σου η ταινία αλλάζει την γωνία της κόψης, αν δεν το γνωρίζεις ήδη. Αυτό που πρέπει να δεις είναι, ή να έχει εξαφανιστεί το χρώμα του μαρκαδόρου, μέχρι την άκρη της κόψης ( το ξυράφι είναι ακονισμένο χωρίς ταινία) ή βλέπεις χρώμα στην άκρη και όχι πιο πάνω. Εδώ έχουμε το φαινόμενο της διπλής κόψης(double bevel). Ή βάζεις και εσύ ταινία και συνεχίζεις, ή δεν βάζεις ταινία και κάνεις περισσότερα περάσματα στην πρώτη πέτρα για να εξαλείψεις την διπλή κόψη.
Εγώ προσωπικά, σε όλα τα ξυράφια μου φτιάχνω κόψη από το μηδέν, για να είμαι σίγουρος ότι αν υπάρξει αστοχία, είναι από δικό μου λάθος και όχι από τον προκάτοχο.
Καλή αρχή και καλύτερη συνέχεια.
Ordo ab chao
stergios

Εχω ακονισει χωρις επιτυχια 2 ξυραφια. Ξυριζουν ικανοποιητικα το χερι αλλα στο ξυρισμα ουτε κατα διανοια να φτασουν τη γλυκυτητα του ss. Δεν μου αρεσει η τεχνικη με την ταινια... Αυτο με το μαρκαδορο το χρησιμοποιουσα στα κανονικα μαχαιρια. Μαρκαρα λοιπον την κοψη και εφτιαξα απ την αρχη το bevel. Δοκιμασα unicot, dilucot, ellipticot, αλλα τπτ. Ξανασπασα την κοψη πολλες φορες κ φτου κ απ την αρχη αλλα δεν καταφερα να ξυριστω. Τεστ τριχας δοκιμαστηκε αλλα την κοβει μονο αν κατεβασεις γρηγορα το μαχαιρι σαν τσεκουρι στην τριχα απο πανω.

Ολα αυτα δοκιμαστηκανε προ παστας κ stroping. Δοκιμασα και αφου στροπαρισα. Υπομονετικα αραιωνα τη λασπη μεχρι να γινει νερο κ καποιες φορες τελειωνα με σκετο νερο. Τα μαχαιρια "ξυριζουν" ομοιομορφα τη λασπη απ την coticule. Οι κινησεις σωστες, το ξυραφι πατουσε σωστα, υπερακονισμα δεν εχει η κοψη.


Τα μαχαιρια ειναι ισια. Το bevel κ η κοψη ειναι ομοιομορφα ισια. Εχω πληρωσει ενα σωρο λεφτα για ξυραφια, πετρα κτλ και εχω σπαστει αφανταστα.

Η πετρα φταιει, η εγω. Μαλλον κατι μου διαφευγει...

Added in 40 minutes 56 seconds:
Η κοψη μου εχει πλατος 0.5mm μετα την ρυθμιση του bevel, η ισως κ κατω απο 0.5mm. Μηπως ειναι λιγο? Σ αυτη την περιπτωση βαζω ταινια στην κοψη ενδεχομενως, για να κατεβασω κ αλλο τη ραχη, ωστε μετα να φτιαξω πιο φαρδια κοψη?

Added in 2 hours 50 minutes 36 seconds:
03:04 κ ακομη ειμαι πανω απ την πετρα... Εχω φαγωθει να ξυριστω με το heljestrand. Καλο βραδυ. Παω για υπνο. Θολωσα! Για να μην πω καηκα! :-) Η που θα τα πουλησω ολα, η δεν ξερω! :)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Προτού ξεκινήσεις να ακονιζεις θα πρέπει να μάθεις πως ξυριζει σωστά ένα ξυράφι ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης. Μην περιμένεις η φαλτσετα να σε ξυρίσει όπως σε ξυριζει η SS, είναι δυο διαφορετικά εργαλεία που κάνουν την ίδια δουλειά αλλά το καθένα με τον δικό του τρόπο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Αλλαζει κατι αλλο εκτος απ τη γωνια κοπης Ηλια? Επισης δεν καταλαβαινω ποια η συσχετιση ακονισματος με τον τροπο ξυρισματος?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν εννοουσε "τροπο" ο Ηλιας, Στεργιο, αλλα την αισθηση. Θα ξεκινησεις να ακονιζεις και θα υποθετεις οτι ειναι οκ - χωρις ομως να ξερεις μεχρι ποιου σημειου κοβει και πως. Γενικα θα ηταν καλο να εχεις μερικα ξυρισματα με ξυραφι πριν πεσεις με τα μουτρα στις πετρες.

Και επειδη - και σωστα - θα μου πεις, που θα βρω shave ready ξυραφι ? - δυστυχως δεν εχω απαντηση :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο αυτό που φαντάζομε ότι θέλει να πει ο Ηλίας είναι ότι, στην σαβέτα και στις 35 μοίρες κόβει χωρίς πρόβλημα. Στην φαλτσέτα η πεπατημένη είναι 30 μοίρες με την φορά της τρίχας και 15 κόντρα. Από προσωπική εμπειρία, ακόνισα ξυράφι χωρίς να μετρήσω την γωνία, με αποτέλεσμα στις 30 μοίρες να γδέρνει και στις 15 να μην αφήνει τίποτα στο πέρασμά του. Το βέβαιο είναι ότι την κόψη από οποιοδήποτε ξυραφάκι δεν πρόκειται να την έχεις σε φαλτσέτα.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”