Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

vsmirnios έγραψε: 21 Φεβ 2018, 07:46 @Akist Είναι φυσική ακονόπετρα Κρήτης, μπορεί να την έχεις ακούσει και ως λαδάκονο. Εγώ την χρησιμοποιώ μόνο με νερό και είναι πολύ καλή για διαμόρφωση κόψης, δεν αφήνει βαθιές χαρακιές όπως οι τεχνητές πέτρες των 1000 grit.
Ναι λαδάκονο τη λένε Βασίλη , όταν την είδα στην φωτό ήμουν σχεδόν σίγουρος , μάλιστα νόμιζα πως τα περισσότερα λαδάκονα έχουν μεγάλο grit (κάτω από 1000 συνήθως) και τα χρησιμοποιούν για μαχαίρια με προσθήκη ελαιόλαδου.
Άμα σε έχει βολέψει για την κόψη είναι μια χαρά , πρέπει να είναι και σχετικά οικονομικότερες πέτρες και σίγουρα είναι μέρος της ιστορίας του τόπου μας.

Για τη ταινία που έβαλες νόμιζα - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - πως με μικρότερο πάχος ταινίας θα δώσει διπλή κόψη έτσι δεν είναι ;

Νόμίζα πως με μεγαλύτερο πάχος ταινίας στο spine (που αλλάζει η γωνία επαφής της κάμας και λόγω μοιρών είναι πιο "επιθετικό") το ακόνισμα εξαλείφει έτσι την περίπτωση διπλής κόψης ( ; )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

@Akist επειδή είναι φυσικές πέτρες δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Η γενική αρχή της πέτρας είναι για μαχαίρια. Αλλά αν την χρησιμοποιήσεις με νερό και χωρίς λάσπη φτάνει αρκετά ψηλά γιατί είναι πολύ σκληρή. Εγώ για να κάνω λάσπη μου βγαίνει το λάδι και μόνο με πλάκα διαμαντιού τα καταφέρνω.
Για την γωνία που αναφέρεις έχεις δίκιο η διαφορά βρίσκεται στο αν φρεσκάρεις ή ακονίζεις. Όταν φρεσκάρεις σε μία πιο κλειστή γωνία με πιο χοντρή ταινία δεν θα φρεσκάρεις, αλλά θα ξεκινήσεις ακόνισμα το οποίο δεν θα πετύχει γιατί φρεσκάρεις σε ψιλά grit. Τώρα αν ακονίζεις θα έχεις μία ακονισμένη κόψη αλλά θα βλέπεις διπλή κόψη είναι περισσότερο αισθητικό και λιγότερο λειτουργικό το πρόβλημα. Όπως του αρέσει του καθενός.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δεν ήμουν αρκετά σαφής στην ερώτησή μου,συγνώμη δικό μου το λάθος. :(

Πιό αναλυτικά είπα πως αν κάνεις ακόνισμα ή φρεσκάρισμα συνέχεια με ταινία χαλάς την κόψη,και εννοούσα πως χαλάς το πάχος της κόψης.

Στο ξύρισμα δεν θα νιώσεις καμία διαφορά,είτε ακόνισες με ταινία είτε όχι η αίσθηση της λεπίδας θα είναι η ίδια,το πρόβλημα θα αρχίσει μετά από λίγο πχ:

Ας πούμε ότι κάνουμε 50 ακονίσματα με ταινία,φυσικά το πάχος της κόψης θα αρχίσει να μειώνεται σημαντικά,γιατί; διότι με την ταινία ακονίζουμε μόνο την κόψη και καθόλου την ράχη αφού της έχουμε βάλει ταινία,οπότε μετά από συνεχόμενα ακονίσματα με ταινία η κόψη λίγο λίγο αρχίζει να χάνει το πάχος της,πότε; αυτό εξαρτάτε και από την σκληρότητα του μετάλλου που έχει η κάθε φαλτσέτα,το αποτέλεσμα θα είναι μια φαλτσέτα ακονισμένη ανομοιόμορφα,όταν η κόψη χάνει το πάχος της και λεπταίνει δεν μπορεί να κρατήσει πολύ τον αιθέρα της,θα μας βγάζει όλο και λιγότερα ξυρίσματα,και θα πρέπει να την φρεσκάρουμε συνέχεια, έτσι στο τέλος εκτός από την κόψη,
θα έχουμε χαλάσει και την γεωμετρία της.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και απόψεις,σκοπός η βοήθεια στα μέλη μας,και κυρίως στους νεοεισερχόμενους... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Αγαπητέ Αντώνη, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις σύμφωνα με γραφόμενα σου, θα συμφωνήσω με την τελευταία φράση σου, όταν ακονίζεις μόνιμα με ταινία χαλάς την γεωμετρία του ξυραφιού. Εγώ ακονίζω με ταινία γιατί δεν νοιώθω ακόμα έτοιμος, να ελέγξω την δύναμη πού ασκώ στο ξυράφι κατά τη φάση του ακονίσματος.
τώρα η θεωρία λέει ότι η γωνία του ξυραφιού ως προς το πρόσωπο πρέπει να είναι η διπλάσια της γωνίας της κόψης, δηλαδή αν έχουμε μία γωνία κόψης 17 μοίρες, η ιδανική γωνία (σε σχέση με το δέρμα) ξυρίσματος πρέπει να είναι 34 μοίρες (το διπλάσιο). Η γεωμετρία του ξυραφιού προκύπτει από το τρίγωνο που δημιουργείτε μεταξύ του πάχους της ράχης και του πλάτους του ξυραφιού.
Όταν ακονίζουμε μόνιμα με ταινία, η ράχη δεν μειώνετε, πάρα μόνο το πλάτος του ξυραφιού με συνέπεια να μεγαλώνει και η γωνία ξυρίσματος.
Παράδειγμα.
Ξυριζόμαστε και ακονίζουμε ένα ξυράφι με ταινία για Χ χρονικό διάστημα, είναι δεδομένο ότι αργά η γρήγορα η γεωμετρία του ξυραφιού θα αλλάξει. Αν δεν καταλάβουμε την αλλαγή της γεωμετρίας και συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το ξυράφι με την ίδια γωνία ξυρίσματος όπως πριν, θα θεωρήσουμε ότι το ξυράφι δεν κόβει, λάθος το ξυράφι κόβει μια χαρά αλλά σε άλλη γωνία.
Συμπέρασμα, όταν ακονίζουμε με ταινία πρέπει να ξέρουμε ότι αργά ή γρήγορα θα αλλάξουμε την γεωμετρία του ξυραφιού μας, και πρέπει ή να το βάλουμε στην άκρη, ή να αλλάξουμε την γωνία που ξυριζόμαστε.
Παρακαλώ την άποψη σας ως προς τα αναγραφόμενα μου.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Για μένα είναι αποδεκτό να χαλάς την γεωμετρία ως κάποιο βαθμό. Οι κατασκευαστές φτιάχνουν τα ξυράφια ώστε η κόψη να είναι σεταρισμένη στις 17.5* μοίρες περίπου. Η χρήση ταινίας στο ακονισμα έχει ως αποτέλεσμα να αυξάνεται αυτή η γωνιά. Αν η γωνιά φτάσει στις 18.5-19 μοίρες δεν θα παρατηρήσουμε μεγάλη διαφορά στο ξύρισμα. Αν όμως η γωνιά ξεπεράσει τις 20 μοίρες το ξυράφι μας θα κόβει αισθητά λιγότερο. Άρα όταν χρησιμοποιούμε ταινία καλό είναι να κάνουνε συχνά μετρήσεις στο ξυράφι μας ώστε να γνωρίζουμε την γεωμετρία του και όταν πάει να ξεφύγει από το όριο των 19μοιρων να σταματήσουμε να βάζουμε ταινία ή να προβούμε σε διορθωτικές κινήσεις ώστε να επαναφέρουμε την γωνιά στις 17.5 μοίρες (θεωρητικά μπορεί να γίνει αν βάλουμε ταινία στην κόψη αντί στην ράχη αλλά πρακτικά κάτι τέτοιο φαντάζει δύσκολο).

*Οι 17.5° θεωρούνται ιδανικές για ένα κοφτερό ξυράφι που θα κρατάει κόψη για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Ένα ξυράφι με μικρότερη γωνία θα κόβει περισσότερο μεν αλλά θα χρειάζεται πιο συχνά συντήρηση δε, ενώ ξυράφι με μεγαλύτερη γωνία θα κόβει λιγότερο αλλά δεν θα χρειάζεται συχνά συντήρηση. Η αντίστοιχη γωνία για τα κουζινομάχαιρα είναι στις 25 μοίρες αν θυμάμαι καλά.

Προστέθηκε μετά από 26 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Εδώ ένα προγραμματακι στην Excel για τον υπολογισμό της κόψης από τον Kavik79 του B&B
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Ακη το αντιθετο. Με πιο παχια ταινια δημιουργειται διπλη κοψη γιατι σηκωνεται η κοψη στην πετρα περισσότερο απ το προηγουμενο ακονισμα. Αν βαλεις λεπτοτερη θα χεις τ αποτελέσματα που εξηγει ο Βασιλης.

Ιασονα οντως νιώθεις καλυτερα την κοψη με την ταινια γιατι απλούστατα παταει πιο καθετα ας πουμε, απο πριν, η κοψη στην πετρα κ υπαρχει διαφορετικη προσφυση_τριβη. Οταν αγορασα ταινια κ παχος, πηρα πακέτο για να μην ψαχνω τα micro. :) Οσο αφορα το σκισιμο της ταινιας μπορει κάποιος κ με αλουμινοταινια. Δεν αφηνει τοσο ευκολα κομματια κ κόλλα στην πετρα κ αντεχει.

Ηλια συμφωνω σε ολα. Ακομα κ με το "ταινια στην κοψη". Ειναι εφικτο οταν θες να "κατεβασεις" την ραχη. Αν και ειναι αχρειαστο εκτος ακραιων περιπτωσεων.

Αντωνη τα χουμε πει ξανα αυτα. ;) Τα ξυραφια δημιουργηθηκαν για να ξυριζουν κ να τρώγονται. Ουτε για μοστραρισμα στη βιτρινα ουτε για να μη χασει την αξια του. Προσωπικα εχω ακονισει αρκετες φορες, αλλα οχι πανω απο μια φορα το ιδιο ξυραφι. Τα περισσότερα με ταινια για λογους αισθητικης. Αλλα δε θα το κανω παντα. 2-3 ακονισματα με ταινια κ τα επομενα 2-3 χωρις. Θεωρητικα για να υπαρχει μια ισορροπια. Αν και κατα τη γνωμη μου αν εχεις καλο χερι κ τεχνικη, η ραχη δεν φαγωνεται δυσανάλογα της κοψης. Οταν θα τελειωσει η ραχη, θα ναι για πεταμα το ξυραφι. Υπαρχουν καποια περιθωρια οσο αφορα τη γωνια-γεωμετρια οπως ειπε κ ο καπεταν, οποτε κ καμια ταινία σε συνδυασμο με παπαλουτσες, δε βλαπτει! Χα! Χα!


Επισης εχω δει ξυραφια με αρκετό honewear ομοιομορφο σε σχεση με την φαγωμενη λεπιδα μετα απο αρκετα ακονισματα κ μαλιστα χωρις να μοιαζουν σα να τα βαλες στον τορνο κ λοξα.
Σαν καποια ακριβοπληρωμενα wedge meat choppers (wade, wostenholm, rodgers, greaves, κτλ)


Βασιλη συμφωμω κ καταλαβαινω τις αποψεος σου μα εχω αλλη αποψη περι γωνιας. Κατ εμε δεν εχει να κανει μονο με τη γωνια ξυρισματος την οποια θεωρω αμελητέα στο χερι, το πιο σημαντικο ειναι οτι αν ακονιζεις συνεχεια με ταινια, θα ναι σε καποια φαση μετα απο πολλα ακονισματα, τοσο μεγαλη η γωνια επαφης με την πετρα που δεν θα υφισταται Bevel. (κ οτι συνεπάγεται σ συτο) Ουτε μονο, ουτε διπλο. :) θα γινει wedge. (τροπος του λεγειν)

Υπαρχει κ ο συνδυασμος.
Οταν βιάζομαι να ξυριστω με κάποιο, φτιαχνω πρωτα το πρωτευον bevel χωρις ταινια κ επειτα με ταινια το δευτερον bevel με την τελικη κοψη. (Unicot method.)


Με τη σειρα μου, αν κανω λάθος θα χαρω να με διορθωσετε. :-)
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φυσικά και δεν κάνεις λάθος Στέργιο. Όλοι οι επαγγελματίες ακονιστές του εξωτερικού προτείνουν ταινία μέχρι να μάθει ο τεχνίτης και το χέρι του, πόσο πίεση και που χρειάζεται. Μετά χωρίς ταινία.

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 34 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Ακόνισμα εχθές με την νέα πέτρα Βερμίου που απέκτησα πρόσφατα. Δεν θα πω πολλά, πρώτη φορά πέρασε ξυράφι μου το τεστ της τρίχας πριν το στροπάρισμα. Απλά υπέροχη και φθηνή σε σχέση με τις αντίστοιχες Ευρωπαϊκές.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Βαγγελη αν επιτρεπεται απο που προμηθευτηκες την πετρα;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ιάσονα αν απευθύνεσαι σε μένα Βασίλης όχι Βαγγέλης. Από Ελλάδα αν θέλεις μπορώ να σου στείλω pm.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Βασίλη και ένα pm σε εμένα για την πέτρα Βερμίου εάν σου είναι εύκολο.
Ευχαριστώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”