Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε:Slur , εγω το ακονισα .
Μου εχει δειξει καποια πραγματα ενα ηλικιωμενος κυριος ο οποιος στην ζωη του δεν εχει ξυριστει με τιποτε αλλο παρα μονο με straight και μαλιστα οχι ιδιαιτερα ακριβα .

Στη διαθεση οποιου μελλους χρειαστει κατι .

Εαν ειχα καλυτερο εξοπλισμο το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο . Θελω ακομα μια πετρα 10000 g.
η μια βελγικη .
Με αφορμή το παραπάνω ποστ ανοίγω αυτό το νήμα για να ανταλλάζουμε πληροφορίες περί ακονίσματος.

Το πρώτο που θέλω να σε ρωτήσω είναι το εξής, για τις βελγικές έχω διαβάσει πολλά θετικά σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνουν και ποια η διαφορά τους. Ξέρω ότι είναι πολύ σκληρό σαν διαμάντι το υλικό, και ότι είναι σε μικρές κοκομετρίες, αλλά ποια είναι πιο συγκεκριμένα τα πλεονεκτήματά τους στο ακόνισμα ;

Και τι πέτρες πιστεύεις ότι πρέπει να έχει κάποιος για να είναι σχετικά αυτόνομος με τα μαχαίρια του ;

Μία 4000 και μία 8000 δεν αρκούνε ;
Γιατί λες ότι σου είναι απαραίτητη η 10000 ;
Η Βελγική που κατατάσσεται ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 09 Ιουν 2011, 21:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Πιστευω οτι αναλογα με την κατασταση του μαχαιριου πρεπει να ξεκινισεις .
Δηλαδη ενα πολυ φθαρμενο μαχαιρι θα πρεπει ισως να ξεκιναει με 4000 και σταδιακα να παει στο 10000 .
Οσο ποιο λεπτοκοκη ειναι η πετρα τοσο ποιο καλο αιθερα πετυχαινουμε . Πολλες φορες δεν αρκει το περασμα μονο παραλληλα προς την πετρα αλλα εχεις καλυτερο αποτελεσμα με μια διαφορετικη κινηση .
Δειτε το παρακατω βιντεο

[youtube][/youtube]

Η φυσικη πετρα χρησιμοποιηται περισσοτερο σε ενα μαχαιρι που ειναι σε καλη κατασταση για να συντηρουμε τον αιθερα . Παλια ολα το κουρεια τετοιες πετρες ειχαν καταφευγαν σε ποιο δραστικα μετρα μονο οταν πραγματι χρειαζοταν .

Αρα θα πρεπει οχι μονο να εχουνε εξοπλισμο αλλα και σιγα-σιγα με την εμπειρια και συμφωνα με το τι μαχαιρι εχουμε να μαθουμε πως θα πρεπει να ακονισθει . Μια φυσικη πετρα πιστευω οτι δεν πρεπει να λειπει
απο ενα αξιοπρεπες συστημα λειανσης .
Μπορει καποιος να ξεκινησει απο απλα μαχαιρια κουζινας η καποιο παλιο ξυραφι χωρις να ταλαιπωρει χωρις λογο ειναι καινουργιο και ακριβο straight .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 22 Δεκ 2010, 09:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Για τα βίντεο του youtube,υπάρχει το ανάλογο κουμπί για να το ενσωματώσεις στην απάντησή σου!
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Πηρα μια πετρα Βελγικη , πραγματι ειναι οτι καλυτερο για τροχισμα . Αφηνει ποιο λεια και καθαρη
κοψη απο οποια συνθετικη εχω δοκιμασει , η λεπιδα περνανει ποιο μαλακα και ομοιομορφα πανω
απο την επιδερμιδα χωρις την παραμικρη υποψια γδαρσιματος .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22273 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Της έκανες κάποια λείανση στην επιφάνεια?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε:Πηρα μια πετρα Βελγικη , πραγματι ειναι οτι καλυτερο για τροχισμα . Αφηνει ποιο λεια και καθαρη
κοψη απο οποια συνθετικη εχω δοκιμασει , η λεπιδα περνανει ποιο μαλακα και ομοιομορφα πανω
απο την επιδερμιδα χωρις την παραμικρη υποψια γδαρσιματος .

Εγώ έχω ήδη παραγγείλει μία νερόπετρα κινέζικη στο 12000gritπου έχει καλές κριτικές.

Στο μέλλον θα αγοράσω και μία βελγική όπως λες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γιαννη η πανω πλευρα ηταν σχετικα ενταξει οποτε εαν το δουλευες στο χερι και οχι να πατει ηταν οκ.
Στην κατω την περασα με γιαλογαρτο πανο σε τζαμι γιατι ηθελε λιγο ισιωμα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22273 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

hero έγραψε: Στην κατω την περασα με γιαλογαρτο πανο σε τζαμι γιατι ηθελε λιγο ισιωμα .
Για δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες! Είχα την εντύπωση πως οι yellow coticule έχουν μια μόνο "καλή" πλευρά... Η κάτω (μαύρη) είναι μόνο για να δίνει βάρος και όχι για ακόνισμα. Η δικιά σου είναι διαφορετική? Το γυαλόχαρτο τι grit ήταν? Τέλος, από που η αγορά?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γιαννη συγνωμη για την καθυστερημενη αποντηση .

Η κιτρινη πετρα ειναι λεπτη και απο κατω εχει κολλημενη την αλλη η οποια ειναι μονο για βαρος και για να δινει καποιο υψος να μπορεις να ακονιζεις οταν την πατας σε σταθερη επιφανεια .Αλλους τους βολευει
να την κρατανε στη παλαμη τους και να ακονιζουν .
Ηθελε λειανση γιατι οταν την εβαζες να πατησει δεν ακουμπαγε καλα και κουνιοταν .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Θα ήθελα να συνεχίσω την παραπάνω συζήτηση αναφέροντας ότι οι coticule διαφέρουν σημαντικά μεταξύ τους ὀσο αφορά την απὀδοση σε grit αλλἀ και την ταχὐτητα κοπἠς.Είναι περισσότερο θέμα τὐχης να πετύχει κἀποιος μια πέτρα που να τα συνδυάζει όλα.Βέβαια η coticule είναι πολυχρηστικές και μπορούν να φτάσουν ένα ξυράφι σε αξιοπρεπές επίπεδο. Από την άλλη μεριά οι σύγχρονες συνθετικές πέτρες προσφέρουν σταθερά και γρήγορα αποτελέσματα, ιδιαίτερα δε στην περίπτωση των shapton που χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό,προσφέρουν γυάλισμα σε επίπεδο 16.000 και 30.000grit (προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο την πρώτη) με εξαιρετικό αποτέλεσμα.Συνοψίζοντας θα μπορούσα να πω ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται να ακονίζει μόνος τα ξυράφια του θα πρέπει πριν επενδύσει κάποια χρήματα να συγκρίνει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα ανάμεσα στις φυσικές και τεχνητές πέτρες ακονίσματος.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σπύρο θα ήθελα να σε ρωτήσω (αλλά και όλουτς υπόλοιπους) αν έχεις κάποιο wedge ξυράφι και πως προσαρμόζεις το ακόνισμά σου σε αυτό.
Ο Lynn λέει ότι δεν το ξαπλώνει στην πέτρα όπως τα υπόλοιπα αλλά το έχει σε γωνία 45 μοιρών. Εμένα μου φαίνεται δύσκολο να διατηρήσεις σταθερό το ξυράφι στις 45 μοίρες πάνω στην πέτρα σε όλο το πέρασμα.
Επίσης τι πέτρες θα χρησιμοποιούσες για ένα wedge;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”