Πέτρα ακονίσματος.

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ, εφ' όσον έχεις την Coticule, θα πρότεινα μια DMT Dia-Sharp D8E (1200 mesh) και έκλεισες από πέτρες!
Άσε που δεν παθαίνει τίποτα και γι αυτό θα συντηρείς και τα μαχαίρια της κουζίνας σου.
Απλώς όταν την πρωτοπάρεις, δούλεψέ την σε μερικά μαχαίρια για να στρώσει, πριν την δουλέψεις σε ξυράφι!
Eίναι πάρα πάρα πολύ γρήγορη στο να σου δημιουργήσει νέα κόψη στο ξυράφι, ενώ μετά η Coticule με λάσπη άνετα καταφέρνει να γυαλίσει τις γραμμές της, χωρίς να χρειάζεται κάποια ενδιάμεση.

Μπορείς να πάρεις και μία DMT Dia-Sharp D8C (325 mesh) όχι για τα ξυράφια, αλλά για να ακονίζεις τα πολύ στομωμένα μαχαίρια της κουζίνας αλλά και να ισιώνεις την Coticule.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ρε Γ.ν για ξυράφια μιλάει ο άνθρωπος όχι για μαχαίρια.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Για ξυράφια του απάντησα κι εγώ! Εσύ μάλλον άλλα θα διάβασες...
Κακό είναι που θα μπορεί να ακονίζει εκεί και τα μαχαίρια του; Να μην το αναφέρω; =o
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

y.v έγραψε:Εγώ, εφ' όσον έχεις την Coticule, θα πρότεινα μια DMT Dia-Sharp D8E (1200 mesh) και έκλεισες από πέτρες!
Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά με 1 πέτρα θα είμαι εντάξει; Αυτή από ότι κατάλαβα θα παίξει το ρόλο της νερόπετρας 1000 grid. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να φτιάξω πολύ πηχτή λάσπη στην Coticule για να φτάσω περίπου στα 6000 grid. Δεν χρειάζεται και μια ενδιάμεση; Έχεις κάποιο site για αυτή την πέτρα; Κάνεις λάσπη και σε αυτή ή μόνο με νερό την δουλεύεις;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Οχι Βασιλη!
Δεν χρειάζεσαι άλλη πετρα, ουτε πολύ πηχτη λασπη μετα στην Coticule.
Καβει πολύ πολύ πιό γρηγορα από μια 1000, αλλά η αισθηση που εχεις όταν κόβει, αλλα και οι γραμμες που αφήνει στο μεταλλο ειναι σαν μια νερου περιπου 3000-4000.
Με μια 1000 νερου (Εγω λυπαμαι να βαλω επάνω της ενα καλό ξυραφι), σιγουρα θελεις τουλαχιστον μια ακόμα πριν την Coticule, για να μην πώ και δυο αν δεν θελεις να βασανιζεσαι με τις ώρες μεχρι να διώξεις τις γραμμές. Και παλι όμως ό χρονος που θα θελεις με την 1000 για να φτιαξεις κόψη, θα ειναι τετραπλάσιος απ ότι στην DMT για το ιδιο αποτελεσμα. Αν βαλεις δε και το χρονο με τις ενδιαμεσες πετρες που θα χρειαστεις...Ασε!

Πως να κανεις λασπη σε αυτήν βρε; Ενα κομματι μεταλλου με κολλημενα διαμάντια είναι!
Νερο μονο ριχνεις επάνω της για το ακόνισμα στα ξυραφια ενώ στα μαχαίρια δεν χρειάζεται καν νερό! (ελπίζω να μην με επιπλήξει που ειπα για μαχαιρια ο vsmirnios :D )
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Γιάννη αυτή είναι;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ναι! Αυτή είναι.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ ενδιαφέρον Γιάννη σε ευχαριστούμε.

Και μια απορία μου,λόγω ό,τι έχω όλο το set της DMT Dia-Sharp,δεν "γδέρνει" το μέταλλο ποιο πολύ από ότι χρειάζεται;
Ποιο παλιά είχα δοκιμάσει διάφορες διαμαντόπετρες Extra Fine monocrystalline σε φαλτσέτα(όχι της DMT)και το αποτέλεσμα οπτικά ήταν καλό,μόλις έβαλα μικροσκόπιο είδα ότι ποιο πολύ "ζημιά" είχα παρά όφελος.

* Αν η απάντηση έρθει γρήγορα καλώς,αλλιώς θα γίνει δοκιμή σε ένα "Gold Dollar" που μόνο Gold δεν είναι... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
atmomixani
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 09:11
8
Has thanked: 44 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 50
Επικοινωνία:

eBay
Αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτές τις πέτρες θα ήθελα να ακούσω την γνώμη του έχω μία 10000 grid από αυτόν τον πωλητή και έχω παραγγείλει μία 15000 ώς μέγεθος και τιμή νωμιζω ότι είναι καλή αγορά το μέγεθος της 15000 είναι 20cm ×7.5 cm και κοστίζει 45 ευρώ με τα μεταφορικά την αναφέρει ως WELSH οπότε αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη του ευχαριστώ :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atmomixani την 11 Ιαν 2017, 08:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Tony έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον Γιάννη σε ευχαριστούμε.

Και μια απορία μου,λόγω ό,τι έχω όλο το set της DMT Dia-Sharp,δεν "γδέρνει" το μέταλλο ποιο πολύ από ότι χρειάζεται;
Ποιο παλιά είχα δοκιμάσει διάφορες διαμαντόπετρες Extra Fine monocrystalline σε φαλτσέτα(όχι της DMT)και το αποτέλεσμα οπτικά ήταν καλό,μόλις έβαλα μικροσκόπιο είδα ότι ποιο πολύ "ζημιά" είχα παρά όφελος.

* Αν η απάντηση έρθει γρήγορα καλώς,αλλιώς θα γίνει δοκιμή σε ένα "Gold Dollar" που μόνο Gold δεν είναι... :D

Αντωνη, επειδη έχω και την νόρτον 1000, δεν εχουν απολύτως καμμια σχεση μεταξύ τους.
Ουτε σε ταχύτητα κοπής (που ειναι πολύ κρισιμη σε αυτο το σταδιο) αλλά ουτε σε αίσθηση ακονίσματος.
Εγω πλεον δεν ακουμπαω ξυραφι στην Νορτον σε ότι κατασταση και να είναι αυτο.
Με την DMT 1200 κάνεις πολύ γρηγορα νέα κοψη.
Απλώς πρεπει καποιος να συνειδητοποιήσει ότι η πέτρα κοβει πολύ γρηγορα και να ελεγχει τακτικα ότι ενωθηκαν οι κόψεις ώστε να μην το παρακανει στα περάσματα θεωρώντας ότι έχει συμπεριφορα μιας πέτρας νερού.
Eξ άλλου η άλλη κρισιμη δουλειά που θα δωσει την καλή αισθηση στο ξύρισμα γινεται μετά με την Coticule

Added in 16 minutes 47 seconds:
atmomixani έγραψε:eBay
Αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτές τις πέτρες θα ήθελα να ακούσω την γνώμη του έχω μία 10000 grid από αυτόν τον πωλητή και έχω παραγγείλει μία 15000 ώς μέγεθος και τιμή νωμιζω ότι είναι καλή αγορά το μέγεθος της 15000 είναι 20cm ×7.5 cm και κοστίζει 45 ευρώ με τα μεταφορικά την αναφέρει ως WELSH οπότε αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη του ευχαριστώ :)
Εχω μία από τον μαυρο Ουαλικό σχιστόλιθο, Red dragon νομιζω γραφει το κουτι της.
Την υπολογιζω να αποδιδει σαν 8000-10000 το πολύ, αλλα είναι πολύ αργή και σπανιως την χρησιμοποιώ.
Πάντως δεν εχω ακουσει για Ουαλική που κανει πορφυρή λάσπη.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”