Πέτρα ακονίσματος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Απο τις συγκεκριμενες φωτο δεν μπορεις να καταλαβης και πολλα για την κατασταση της επιφανειας λογω γωνιας αλλα και τελεια να μην ειναι μπορει να διορθωθει με λιγη ως αρκετη δουλεια αναλογα με την κατασταση.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Η πρώτη φαινεται πολυ καλή, η δεύτερη και η τρίτη μου δίνουν την αίσθηση ότι έχουν ρωγμές. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Περίμενε να δεις τι θα πει ο Ηλιάς και ο Νίκος (hero).
Πάντως μη ξεχνάς ότι η πέτρα είναι κάτι που θα το έχεις για πάντα, άρα και κάποιο μικρό κόστος παραπάνω, θα αποσβεστεί.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Κατι ειδε ο Χαρης κατι ειδα και εγω . Καμια σχεση με την πετρα που ειχαν φερει τα παιδια σε παλαιοτερη συναντηση . Κοιτα σε καλυτερη ποιοτητα και επισκεψου και το sait με τις βελγικες , ζητα του εαν εχει να σου δωσει τιμες και εαν η πετρα συνοδευεται απο πιστοποιητικο . Εαν ειναι κολημενη πανω σε αλλο ορυκτο ή ειναι μασιφ . Μην βιαζεσαι θα την εχεις μια ζωη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μπορει ακονισμα straight να μην εχω κανει ποτε αλλα απο πετρες δεν ειναι ασχετος μια και ακονιζω πολλα χρονια εργαλεια σε λαδακονο. Αυτο που βλεπεις για ρωγμη μαλλον ειναι νερα της πετρας ( απο οσο μπορω να ξεχωρισω απο την φωτο). Η πρωτη πετρα εχει κοπει με τα νερα κοντρα η το κομματι αυτο ετυχε να μην εχει πολλα νερα. Νομιζω οτι με μια ερωτηση στον πωλητη θα διευκρινιστει ευκολα. Παντως αν επρεπε να διαλεξω και εγω μια την πρωτη θα διαλεγα
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Και εγω για τη πρώτη μιλάω αλλά όποια ερώτηση στο πωλητή θα ήτανε σεβαστή!Η τελευταία καλή τιμή αλλά δε ξέρω για τη ρωγμή αν και με ένα ίσιωμα καλό δε θα υπάρχει τίποτα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Ευχαριστώ άπαντες για τις παρατηρήσεις και τη βοήθεια στην επιλογή πέτρας. Έστειλε και ρώτησα τον πωλητή αν υπάρχει κάποια ρωγμή ή ατέλεια στις πέτρες και μου απάντησε τα παρακάτω

"Thanks for your message. The stones don´t have mistakes you can see always visual defaults.
One bout including slurry stone and devilery to Greek is 44 EUR ( 7 EUR delivery, 7 EUR slurry stone)".

Από ό,τι κατάλαβα μου λέει πως δεν έχουν ρωγμές κι αν υπήρχε κάτι θα φαινόταν (έτσι το εκλαμβάνω εγώ ίσως). Του ξαναέστειλα ρωτώντας τον αν είναι κολλημένες σε Μπλέ βέλγικες νερόπετρες όπως του Ηλία που είδα στη συνάντηση. Αν ναι, τότε πιστεύω πως η τιμή για τις συγκεκριμένες διαστάσεις είναι πολύ καλή. Και επειδή κάτι ειπώθηκε για ίσιωμα πιο πάνω, αυτό δεν είναι κάτι που το χρειάζονται όλες οι πέτρες? Με ένα 200άρι ντουκόχαρτο ή με τη slurry stone?
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι θα ειναι καλή η τιμή, μια χαρά!Με ένα 500 η και 1000 ντουκόχαρτο θα είσαι οκ!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 49

Ξεθάβω αυτό το νήμα, όχι για να ρωτήσω για πέτρες ακονίσματος φαλτσέτας -είμαι κουτάβι ακόμα για το θέμα..- αλλά για μια πέτρα ακονίσματος μαχαιριών που βρήκα στην αποθήκη.
Πρόκειται για μια Lansky Natural Arkansas Bench Stone (soft) 6x2 ίντσες σε ξύλινη βάση. Έχει επάνω της από τη χρήση ένα μαύρο υλικό, προφανώς λάδι (πιθανό και ρινίσματα), αλλά η επιφάνεια έγινε λεία και γυαλιστερή σαν μέταλλο. Δεν νομίζω να ακονίζει πλέον..

i. Πως μπορώ να βρω πόσα grit είναι;
ii. Μπορώ να την κάνω επίπεδη (αν χρειάζεται) με τη μέθοδο που αναφέρθηκε με τα γυαλόχαρτα ή αφορά μόνο τις συνθετικές;
iii. Μέχρι τώρα ακόνιζα με άλλους τρόπους τα μαχαίρια μου αλλά μιας και τη βρήκα λέω να ασχοληθώ με το θέμα. Χρειάζομαι καμιά άλλη για συντήρηση των μαχαιριών ή φτάνει αυτή;
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μέχρι σήμερα τα ξυράφια μου τα ακονίζω σε μια coticule και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Βέβαια όλα είχαν έρθει ακονισμένα οπότε δεν χρειαζόταν να φτιάξω την αρχική κόψη.
Το ερώτημα είναι τι πέτρα θα χρειαστώ για να φτιάξω την αρχική κόψη σε ένα wedge; Μήπως η coticule δεν κάνει και θα χρειαστώ καμία 1000 πχ Naniwa ή DMT (1200);
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Χαρη αφου ασχολουμαστε με τα μαχαιρια πετρες αναποφευκτα καποια στιγμη πρεπει να αγοραστουν.
Εγω αγορασα την Naniwa Chosera 1000 την οποια προτεινουν και ο Lynn και ο Glenn. Πολυ ωραια πετρα με πολυ καλη αισθηση, την προτιμω απο την superstone που ειναι πιο μαλακη.

Οσο για μαγαζι σου προτεινω αυτο . Αν και εκαναν λιγο καιρο μεχρι να στειλουν την παραγγελια μου (ειχα ενημερωθει πριν κανω την παραγγελια), τους προτεινω ανεπιφυλακτα.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”