Πέτρα ακονίσματος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πρόκειται να αγοράσω μια πέτρα ακονίσματος για να ελέγχω εγώ σιγά σιγά πόσο κοφτερή θέλω την λεπίδα μου. Επειδή μου έχουν βγει τα μάτια στο διάβασμα τελευταία, αναζητώ τα έτοιμα, ο΄πότε όποιος έχει ασχοληθεί έστω και θεωρητικά θα ήθελα κάποια πρόταση.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Περιμενε 6 μηνες!

Εφοσον το straight σου ειναι ακονισμενο, ΜΑΚΡΙΑ απο πετρες! Και θα προτεινα να πας σε τροχειο να ρωτησεις!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Θα το τσεκάρω πάλι στο αυριανό ξύρισμα. Αν βελτιωθώ πάει να πεί ότι είναι θέμα τεχνικής και οτι ο Τσόμπαρης έχει δίκιο. Αν όμως όχι θέλω επιπρόσθετο ακόνισμα πέτρας. Απο το να τρέχω έξω, λέω να πειραματιστώ, άλλωστε στην ενασχόλιση μας το πείραμα (και οι καταστροφές ) είναι μέσα στο παιχνίδι.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Αποστολη εχω την coticule την κιτρινη με μια πιο μικρη για να φτιαχνεις το ασπρο σιροπι,την εχω ισιωσει σε γυαλοχαρτο,μου την ειχε στειλει ο βελγος και την ελεγε σε ιδιοχειρο la vienete.Tην πουλαω στειλε μου μηνυμα να συνενοηθουμε.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τελικά Απόστολε, διαβάζοντας την δική σου εμπειρία, αλλά και του καινούργιου μέλους του hero, αρχίζω να πείθομαι ότι καλά κάνεις και σκέφτεσαι να αγοράσεις πέτρα ακονίσματος.

Καλό θα ήταν να αγόραζα και εγώ τους προσεχείς μήνες μία πέτρα ακονίσματος και σιγά-σιγά να εκπαιδευόμουνα με βιντεάκια ώστε στο μέλλον να είμαι ικανός να ακονίζω μόνος μου τα μαχαίρια μου.

Κανένας δεν θα προσέξει περισσότερο από εμάς τα μαχαίρια μας, και επίσης είναι κάτι που θα κάνουμε ευχάριστα.

Το θέμα είναι ότι θέλει πολύ διάβασμα η υπόθεση ώστε να γνωρίσουμε τί πέτρες υπάρχουν, τί διαφορές έχουν, και πως ακονίζουμε σωστά το μαχαίρι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eνας τροπος για να μπορεσει καποιος να καταλαβει πως λειτουργουν οι πετρες ειναι να πειραματιστει
πρωτα σε φτηνα μαχαιρια κουζινας . Ετσι και να το χαλασει δεν θα ειναι μεγαλο προβλημα , θα
μας δωσει ομως την ευκαιρια να κατανοησουμε ποια πετρα και με ποια σειρα δηλαδη ποσα grite .
Oπωδηποτε θα πρεπει να ειναι νερου χρειαζονται τουλαχιστον 2 εως 3 με το τελευταιο περασμα να γινεται
σε οσο το δυνατον ποιο λεπτοκοκη .
Δεν Χρειαζονται πολλα περασματα αλλα σωστα περασματα , με το μυστικο να ειναι το εξης . Οταν
σερνουμε το μαχαιρι οσο φαρδια και εαν ειναι η πετρα θα πρεπει αφου ξεκινισουμε παραλληλα την κινηση
μαχαιριου προς πετρα οσο προχωραμε αλλαζουμε την παραλληλη κινηση ωστε στο τελος της πετρας
το μχαιρι να ακουμπα κατα το 1/4 πανω στην πετρα. Δηλαδη το τετλευταιο κοματι που θα ακουμπα θα ειναι απο την μυτι και πισω .
Αυτο μπορειτε να το δειτε και σε ολα τα video στο youtube .
Σημειωση . Οι πετρες πριν τροχισουν θα πρεπει να ειναι πληρως εμβαπτισμενες με σε νερο για 10 περιπου λεπτα .
Χρησιμοποιουμε παντα πετρες νερου και οχι λαδιου .
Οι συνθετικες πετρες ειναι μια καλη λυση για το τροχισμα γιατι ειναι λειες απο το εργοστασιο και δεν χρειαζονται στρωσιμο με γυαλοχαρτο ειναι χρωματιστες και τις ξεχωριζουμε ευκολα .
Καλες λενε οτι ειναι οι Γιαπνεζικες Νaniwa http://www.fine-tools.com/naniwa-stones.html
καλο θα ηταν εαν εχουμε μια φυσικη πετρα Εxtra fine το τελευταιο περασμα να γινει εκει .
Καποια στιγμη θα προσπαθησω να ανεβασω μια φωτο για το πως τσεκαρουμε το μαχαιρι για να δουμε
εαν εχει ψωμι για επιπλεον τροχισμα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

hero δηλαδή μία πέτρα (συνθετική η φυσική) δεν αρκεί?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Οι πέτρες που προτίνεις hero είναι πανάκριβες όπως κάθε τι το Ιαπωνικό.

Εγώ σκοπεύω να αγοράσω μία διπλή όψης 4000 - 8000 και μία μονή 12000, και οι δύο θα είναι Κινεζικές. Και είναι μια χαρά!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Aποστολε οχι δεν αρκει . Δες εδω
Επισης δες και εδω
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Φιλε slur
Δεν προτεινω κατι απλα εβαλα αυτο για να δειξω τον τροπο , σιγουρα ολες κανουν δουλεια .
Το 12000 νομιζω ειναι υπερβολικα λεπτοκοκοκη νομιζω οτι μεχρι 10000 ειναι αρκετο .
Επισης μετα το τροχισμα χρειαζετε αρκετο δουλεμα και στο δερματινο λουρι .

Εαν εχεις καποιο λινκ η τιμες για αυτες που γραψεις θα με εξυπηρετουσες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”