Πέτρα ακονίσματος.

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εχψ μπει σε δευτερες σκεψεις...
Κρατιέμαι να μην μπω στα straight.Εχω μία απορία...Έχει κανείς γνώμη για τη δικιά μας πέτρα ακονίσματος Vermio hone?
Είναι από την Εορδαία κι τα στο Βέρμιο.
Διαβάζω στο εξωτερικό ότι είναι φοβερή natural(δηλαδή οι άλλες δεν είναι?) πέτρα ακονίσματος.
Αν πάρουμε μόνο αυτήν είμαστε καλυμμένοι από συμπραγαλα ακονίσματος?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στο εξωτερικό τις έχουν σε μεγάλη υπόληψη τις Vermio hone αλλά είναι μόνο για φινίρισμα όχι για να φτιάξεις κόψη.
Δεν ξέρω όμως αν πωλούνται στην Ελλάδα. Κάποιο μέλος του φόρουμ έψαχνε.
Αν έχεις άποψη που πωλούνται με ενδιαφέρει να αγοράσω μία.
Τώρα για την άλλη σου ερώτηση η απάντηση είναι αρνητική με μία πέτρα μόνο δεν κάνεις δουλειά. Θα μπορούσες με κάποιες φυσικές πέτρες όχι με όλες, αλλά θέλει πολύ εξειδίκευση. Εγώ επειδή είμαι νέος ακόμα στο ακόνισμα παραμένω στις τεχνητές.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Βρήκα και μία cretan grey stone παρεμπιπτόντως.
Δηλαδή για να δώσω κόψη χρειάζεται άλλου είδους πέτρα ε?
Αυτή ας το πούμε δεν κάνει πάρα μονο για φινίρισμα?
Δηλαδή πρώτα περνάω το ξυράφι από μία coticule και μετά από τη vermio?Άρα αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν δέρμα?
Θεωρώ χωρίς να έχω πολλές γνώσεις ότι εάν το ξυράφι είναι shave ready με τη vermio είναι καλυμμένος κανείς.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Aχταρμα θα τα κανεις με τις πέτρες!
Αν θελεις μονο για συντηρηση, ψαξε μπας και βρεις μια "barber hone" Franz Swaty. 2-5 περασματα και κανει καλή δουλειά!

Added in 38 minutes 46 seconds:
EDIT: Ακυρο για τη Swaty! Πίστευα ότι ήταν πολύ φτηνή!
Ετσι που εχουν παει οι τιμες τους, λες και ήταν οι πέτρες του στεμματος της Αυστρίας, συμφερει πλεον μια μικρη Coticule.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εντάξει Γιάννη με έπεισες,και για να πω και την αλήθεια ούτε εγώ εκτιμώ τις νόρτον,απλά την πρότεινα έναντι των δυο άλλων που είχε βάλει ο Βασίλης(bill3377),θα δοκιμάσω τις DMT με το δολάριο... :) σε ευχαριστώ Γιάννη...


* Και για να γνωριζόμαστε και καλύτερα,ο Γιάννης(y.v), Βασίλη(vsmirnios)είναι ένας από τους master του είδους.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αντωνη! Με προβληματισε το ποστ σου και νομιζω ότι εσυ εχεις δικιο κι εγω αδικο.
Καμια φορα με πιανει ο ενθουσιασμός της ανταλλαγης απόψεων δεν λαβανω υπ όψιν ότι καποιοι τωρα πρωτοξεκινανε και προτεινω πραγματα που απαιτουν μεγαλύτερη εμπειρια.
Θα ξανακανω μια ανακεφαλαιωση λοιπόν βαζοντας τις πετρες...Εεε εννοω τα πραγματα καπως στη θεση τους.
Για καποιον που πρωτοξεκινα το ακόνισμα θα προτεινα μια τεχνητη πετρα 4000-8000 ή μιά 3000-8000 και μια πιο φινα ή μια Coticule (ωστε αργοτερα που θα αποκτηθει εμπειρια να χρησιμοποιηθει σε όλο της το ευρος) για τελικό φινιρισμα (όπως ήταν και η σωστη αρχική σκεψη του Βασίλη)
Δεν θα συνιστουσα να βαλει καποιος το ξυραφι σε τιποτα χαμηλότερο από 3000 με 4000 στην αρχή που μαθαινει να ακονίζει.
Κι αυτο γιατι ειναι βέβαιο ότι ο κάθε πρωταρης θα το παρακανει στο ακονισμα αφου δεν θα καταφερνει να φτιαξει σωστη κόψη, αλλα και αν τα καταφερει μια φορα θαναι μαλλον τυχαιο και μη ευκολα επαναλήψιμο.
Οπότε με μια DMT1200 θα μεινει γρηγορα με μισο ξυραφι.
Αν παλι θελει καποιος που πρωτοξεκινάει να την δοκιμασει γιατι εν γενει «πιανουν τα χέρια του», θελω να μην παραβλεψει ότι ειναι πολύ γρηγορη και αν δεν δημιουργειται γρηγορα κοψη, κατι δεν κανει σωστα ή εχει προβληματικό ξυραφι.

Περιμενω τις εντυπώσεις σου για την χρηση της DMT1200 για να φτιαξεις κοψη!

Για το αστερακι, το οποιο δεν χρειαζόταν, εχω μονο να πώ ότι ισχυει το «εκει που είσαι ημουνα κι εκει που ειμαι θαρθεις» (ή ήδη ηρθες), όπως και το ότι κανείς δεν διαθετει την απόλυτη γνώση αλλά ανταλλάσσοντας απόψεις βεβαιώνεται το «γηρασκω αει διδασκόμενος».
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ένα ενδιαφέρον βίντεο όπου ο Τζέρι μας εξηγεί τα πλεονεκτήματα μιας πέτρας που η επιφάνεια της δεν είναι επίπεδη αλλά κυρτή.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

y.v έγραψε: Για καποιον που πρωτοξεκινα το ακόνισμα θα προτεινα μια τεχνητη πετρα 4000-8000 ή μιά 3000-8000 και μια πιο φινα ή μια Coticule (ωστε αργοτερα που θα αποκτηθει εμπειρια να χρησιμοποιηθει σε όλο της το ευρος) για τελικό φινιρισμα (όπως ήταν και η σωστη αρχική σκεψη του Βασίλη)
.
μια τετοια πετρα (3000-8000) θα ηταν καταστροφικη κατα την γνωμη σου ? μιλαμε παντα για αρχαριο...η φαλτσετα ηρθε shave ready για να ειμαι σιγουρος οτι θα ξυριστω και τα καταφερα μερικες φορες καλα μεχρι τωρα οποτε αφου προχωραει η δουλεια θα πρεπει να μαθω να το κανω και μονος μου...εννοειτε οτι ειναι δεκτη απο οποιοδηποτε μελος η καθε απαντηση - συμβουλη. Α μου ειχαν κανει και μια πρασινη διαμαντοπαστα δωρο την οποια δεν την εχω ανοιξει διαβασα για πιο λογο ειναι κτλ εδω στο φορουμ η ερωτηση ειναι... απ οτι καταλαβα θελω αλλο ενα λουρι για την εφαρμογη της οχι το κανονικο που εχω αν παω σε ενα φτηνιαρικο απο ebay καθαρα για την παστα θα ειναι καλο?διαβασα οτι θελει συγκεκριμενο μεσα απο το φορουμ αλλα δεν περισευουν προς το παρον λεφτα για 2ο καλο λουρι και γενικα αν εχω μια πετρα 8000 grit για φρεσκαρισμα θα χρειαστει η διαμαντοπαστα?
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Θάνο η πέτρα 3000-8000 είναι για ακόνισμα και όχι για φρεσκάρισμα ή φινίρισμα. Πρέπει να επιλέξεις κάτι πάνω από 10000. Προσοχή με τις Κινεζικές πέτρες δεν είναι όλες ότι γράφουν.
Η διαμαντόπαστα κάνει για φρεσκάρισμα αρκεί να είναι κάτω από 1 micron. Μπορείς να αγοράσεις ένα φτηνό λουρί από το eBay κατά προτίμηση λινό η καμβά, όχι δέρμα. Μπορείς τέλος να φτιάξεις και μόνο σου από ένα παλιό τζιν ύφασμα καλά τεντωμένο σε ένα κομμάτι ξύλο.
Πιστεύω να βοήθησα λίγο, καλή συνέχεια.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τις τελευταιες μερες εχω ριξει αρκετο ακονισμα και θα ηθελα να μιραστω μαζι σας μερικα συμπερασματα που εβγαλα σχετικα με την βελγικη πετρα.

Την πετρα μου την αγορασα πριν απο 5 περιπου χρονια οταν ειχα μπει στο κοσμο των straights και με ετρωγε το χερι μου να μαθω να ακονιζω Την αγορασα για τους παρακατω λογους.
-Ειναι πολυ διαδεδομενη στο φορουμ μας
-Απο την στιγμη που μονο με την βελγικη μπορουσες να κανεις ολες τις εργασιες σε ενα ξυραφι πιστευα οτι κανω και οικονομια
-Ολοι λενε το ποσο φιλικη ειναι στο δερμα

Τα 5 λοιπον αυτα χρονια τα αποτελεσματα στο ακονισμα ηταν κυμαινομενα. Καποιες φορες πετυχαινα το τελειο ακονισμα, αλλες πολυ μετριο κι αλλες απλα το ξυραφι δεν ξυριζε. Ειχα πειστει οτι ειμια εντελως αχρηστος απο την στιγμη που τοσοι ανθρωποι εχουν καλα αποτελεσμα και το δικο μου ποσοστο επιτυχιας ηταν στο 30% .Τοτε καταλαβα οτι το shave ready διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, εχω ξυριστει με μαχαιρια που μου εχουν ακονισει αλλοι και πολλες φορες τα αποτελεσματα ηταν τραγικα. Αυτο δειχνει οτι αυτο που θεωρω εγω ετοιμο για ξυρισμα πανω στα δικα μου γενια και επιδερμιδα ο αλλος μπορει να το θεωρει δολοφονο ή κι ανικανο να ξυρισει.

Η βελγικη λοιπον ειναι μια δυσκολη πετρα, θελει εμπειρια για να μπορεσει καποιος να εχει παντα 100% επιτυχια. Επισης μην ξεχναμε οτι ολες οι πετρες δεν εινια ιδιες, μια που θα παρω εγω μπορει να φυσαει και μια που θα παρει ο Τακης, Σακης, Λακης να μην ειναι στο ιδιο επιπεδο. Το προσωπικο μου συμπερασμα λοιπον εινια οτι οι νεοι δεν θα ηταν οτι καλυτερο να στραφουν στην βελγικη. Ιδανικη λυση θα ηταν μια συνθετικη στην οποια παντα θα εχεις σταθερη αποδοση.

Η αληθεια εινια οτι πολλοι αγχωνονται με την ιδεα του φρεσκαρισματος και νοιωθουν μια ανασφαλεια μονο με το λουρι στην αρχη. Η δικη μου σθμβουλη στους νεους μαχαιραδες ειναι να ξεκινανε με ενα ξυραφι απο γνωστο πωλητη που σιγουρα θα εινια shave ready, ενα καλο λουρι και ενα ξυλο μπαλσα (ή felt ή λινο) με οξειδιο του χρωμιου, ετσι θα μπορουν να συντηρησουν το ξυραφι για εναν χρονο σιγουρα. Μεσα σε αυτον τον χρονο με αποταμιευση ας παρουν μια πετρα φινιρισματος (12000 ) και υστερα σιγα σιγα να κατεβαινουν σε 8000 , 50000 κτλπ, μετα αποκαιρο θα εχουν ενα πληρες σετ που θα τους κρατησει για χρονια χωρις να εχουν τις απογοητευσεις που ειχα εγω πχ.

Πλεον την βελγικη την χρησιμοποιω μονο με νερο στο τελος του progression ( 1k, 3k, 5k, 8k, 12k) και παιρνω εξαιρετικα αποτελεσματα καθε φορα. Για εμας που εχουμε ευαισθητο δερμα και μας αρεσει να ξυριζομαστε καθημερινα η coticule ειναι οτι καλυτερο.

Πληροφοριακα η δικη μου εινια τυπου La Grise.


Εικόνα

Θα χαρω να ακουσω και τις γνωμες αλλων μελων!
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”