Πέτρα ακονίσματος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Συγνώμη, μπορείς να είσαι λίγο πιο σαφής? Δηλαδή οι διάφορες 12Κ που χρησιμοποιούμε κατά κόρον είναι μαλακές? Μια σκληρή πέτρα χαλάει το ξυράφι? Με ποιό τρόπο?
Γιάννης
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

nik16v έγραψε:Επειδή αναπόφευκτα θα χρειαστώ κάποια στιγμή πέτρα και επειδή έχω κερδίσει σε δημοπρασία ένα μαχαίρι από τον taylor είδα ότι έχει ένα ζευγάρι πέτρες 9Κ και 13Κ στις 25 λίρες.
Τις δίνει και μεμονομένα με 15 λίρες η κάθε μία. Για να ανανεώσω το Bengall μου χρειάζομαι την 9Κ, τη 13Κ ή και τις 2;

Το μαυρο λαδι που γινεται μετα απο το ακονισμα,δεν ειναι μονο κομματακια απ'την πετρα.Ειναι και πολυ μικρα κομματακια μεταλλου,απ'οτι ακονιζουμε.
Αν η πετρα που εχουμε ειναι σκληρη,η αναλογια αλλαζει.Τρωγεται πιο πολυ το μεταλλο απ'την πετρα.
Οι coticule,για παραδειγμα,αν και δεν ειδα πουθενα να λενε soft,ή medium ,hard,
πανε προς το μαλακο.
Ανδρέας
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Συγνωμη που δε τελειωσα πριν.
Καποιο απ'τα δυο τρωγεται,φθειρεται περισσοτερο απ'το αλλο.Το μχαιρι ή η πετρα.Αυτη ειναι η αρχη.
Και προτιμαμε συνηθως να φθειρεται η πετρα.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συγνώμη Ανδρέα αλλά δεν καλαλαβαίνω καλά αυτο που λες. Γίνεται να ακονίσουμε μαχαίρι χωρίς να φαγωθεί το μέταλο; Αυτός δεν είναι ο σκοπός του ακονίσματος; Με την λογική μου δεν θεωρώ κρίσιμο τι τρώγεται περισσότερο γιατί για να πετύχω ην κόψη που θέλω θα πρέπει να φύγει συγκεκριμένη ποσότητα μετάλλου. Απλά με άλλη πέτρα θα φύγει γρηγορότερα και αν δεν σταματήσω όταν πρεπει η κόψη που έχω φτιάξει θα καταστροφή.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Οπως τα λέει ο Χάρης. Απλά ο όρος "σκληρή" είναι λάθος. Ισως είναι πιο κατανοητό να πούμε "άγρια" ή "τραχειά". Εχει να κάνει με τα grit, όσο πιο χαμηλά τόσο πιο αποτελεσματική στην αφαίρεση μετάλλου. Αν η κόψη έχει πρόβλημα και πρεπει να την φτιάξουμε από την αρχή τότε χρησιμοποιούμε μια 1000ρα και στην συνέχεια προχωράμε σε υψηλότερα grit. Αν απλά θέλουμε να "φρεσκάρουμε" την κόψη τότε πάμε σε μια πέτρα τελειώματος πχ. 12κ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω κανω αυτο που λεει ο Χαρης και ο Γιαννης και δεν εχω προβλημα καιρο τωρα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Μου αρέσει που σκεφτόμουνα να πάρω ένα ξυράφι και να κάνω δοκιμές. Με αυτά που ακούω όμως, δεν με βλέπω.

Επιστήμη ολόκληρη και πληρώνεις ακριβά τα λάθη....
Φαντάσου να πάρεις ένα ξυράφι 100-+ ευρώ και να το ακονίσεις λάθος και να χαλάσει :boeller .... Ωχχχ.. Άστο καλύτερα... :ninja_hide
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Να μη το φοβάσαι καθόλου, είνια πολυ δύσκολο να καταστρέψεις το ξυράφι σου.Αν κόβει καλά ήδη ,με μια πέτρα τελέιώματος 12κ θα το συντηρείς για πολυ καιρό περνώντας το απλά λίγα περάσματα.Αν δεν εισαι ικανοποημένος πάλι μεχρι να το φέρεις εκεί που θες.Δε τρώγεται σχεδόν καθόλου με μια πέτρα τελειώματος.Τώρα αν θες να κάνεις απο την αρχη ένα ξυραφι θέλει πιο πολυ δουλειά αλλά όχι να χαλάσεις το ξυράφι..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Καλημερα.Διαβαζω τις γνωμες,και τις σεβομαι.
Το παραδειγμα ειναι εδω.Σε οποιον εχει coticule,που τις ξερω-τις ειδα και τις διαβασα εδω,με καποια αλλη πετρα.Η λασπη που δημιουργει αυτη η πετρα,που ειναι περιπου 7 εως 10000 grit,σε αλλη πετρα δε δημιουργειται,8αρα ας πουμε.Αυτο ειναι η σκληροτητα.
Τα grit δεν εχουν σχεση με το ποσο σκληρη ή μαλακη ειναι.
Επεσε στα χερια μου απο φιλο,περυσι τον δεκεμβρη,κομματι απο κινεζικη,κινεζικη ητανε,αλλα την ειχε τοσο καιρο που το κουτι της το ειχε χασει.
Η πετρα ηταν <γυαλι>,πολυ γυαλιστερη,που σημαινε τουλαχιστον 8κ.Δοκιμαζω το εξης:κοβω ενα κομματι(με τροχο),με την προοπτικη να κανω λασπη,οπως στην coticule.
1ο συμβαν:εβγαζε σπιθες(........).Παραξενο 2ο συμβαν:δοκιμαζω να την ισιασω το ενα με το αλλο.Ξερετε...το μικρο με το μεγαλο.Ηθελε πολυ δυναμη,και κανα 3λεπτο για να αρχισει να <καταλαβαινει> η μια την αλλη.Τελος παντων,λεω.
Επι τω εργω θα δειξει,σκεφτομαι.Δοκιμαζω σε κουζινομαχαιρο.Με λαδι αφηνε λιγη μαυριλα πισω.Σκουπιζω πετρα και μαχαιρι,και παω στο αλλο σταδιο:νερο.Εκει εγινε η σφαγη του Δραμαλη.Μαυριλα ατελειωτη.Μισο λεπτο με ενα,με το νερο.Ανησυχησα λεω τι εγινε.
Τα σκουπιζω ολα,και κοιταω μετα.Η πετρα γυαλι ανεγγιχτη,και το μαχαιρι ειχε φαγωθει το στηθος-ειναι η γωνια στα κουζινικα μαχαιρια.Εκτοτε,την πετρα μονο την κοιταω.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Δεν κανεις λασπη σε όλες τισ πετρες. Στις δικές μου ασ πουμε που ειναι συνθετικες Ιαπωνεζικες χρειαζεται μονο νερο. Λασπη κάνεις στις φυσικές πετρες οπως η coticule.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”