Scrupleworks strops

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πριν απο εναν περιπου μηνα αποφασισα να κοψω τις πολλες περιττες αγορες και να αφοσιωθω στην βελτιωση του ηδη υπαρχοντος εξοπλισμου μου. Για χρονια χρησιμοποιουσα ενα μικρο λουρι απο τον Whipped Dog οποτε κι αποφασισα οτι ηταν καιρος για μια ανανεωση. Ψχνοντας σε διαφορα μαγαζια κατεληξα στο συμπερασμα οτι η ευρωπαικη αγορα λουριων ειναι ιδιαιτερως φτωχη μιας και τα μονα που εβρισκα ηταν τα Dovo. Ο μονος που ηξερα οτι κατασκευαζει λουρια ηταν ο συγχωρεμενος ο Neil Miller. Ψαχνοντας λοιπον στα φιαφορα forums βρηκα δυο ακομα ευρωπαιους κατσκευαστες, τον Torolf (Scrupleworks) και τον Alistair (Westholme). Ο τελευταιος δεν δεχεται παραγγελιες για κανενα χρονο γιατι ανακαινιζει το σπιτι του απ' οτι καταλαβα.
Εστειλα λοιπον mail στον Torolf ο οποιος ηταν πολυ ευγενικος και με βοηθησε να επιλεξω αναμεσα στα δερματα που ειχε διαθεσιμα. Η παραγγελια που δωθηκε ηταν ενα 2.5" Horween oil tanned horsehide με λινο και ενα μικρο λουρι 2" Swedish Bridal cowhide για ρεζερβα ή ταξιδι. Συνολικα η παραγγελια βγηκε στα 120 περιπου ευρω, εξαιρετικη τιμη για δυο χειροποιητα λουρια κατα την αποψη μου. Υστερα απο αιτημα μου ο Torolf μου εστειλε μερικες φωτο κατα την παραγωγη ωστε να τις παρουσιασω εδω στο φορουμ.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτη την στιγμη τα λουρια βρισκονται καπου στην Ευρωπη, ο συνολικος χρονος αναμονης ηταν 5 βδομαδες. Οταν τα παραλαβω θα ανεβασω φωτογραφιες και εντυπωσεις.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3761 times

Να βάλω κι εγώ το απόκτημά μου από τον Torolf.
Scrupleworks 2" Swedish Bridal/Brushed Cotton, Barber Style - οι φωτογραφίες είναι του ίδιου του Torolf, ο οποίος ευγενικά μου έδωσε και την άδεια να τις ποστάρω.

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”