Υβριδικό ακόνισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Χαιρετώ την παρέα.
Την εβδομάδα που μας πέρασε πραγματοποίησα ένα τεστ που πιστεύω ότι ίσως βολέψει κάποιους από μας.
Το τεστ ονομάστηκε υβριδικό, γιατί περιλαμβάνει ακόνισμα με φυσικές πέτρες και φιλμ της 3Μ με οξείδιο του αλουμινίου. Το ξυράφι που χρησιμοποιήθηκε είναι ένα Gold Dollar 208 6/8, του οποίου έσπασα την κόψη τελείως με την μέθοδο της κοπής ψωμιού (bred knifing).
Η διαδικασία ξεκίνησε με δημιουργία κόψης, σε κρητική πέτρα με μέτρια λάσπη και αραίωση κάθε 20 περάσματα, μέχρι μόνο με καθαρό νερό. Συνέχισα με Αγγλικό σχιστόλιθο και τον ίδιο τρόπο αραίωσης. Να σημειωθεί ότι μέχρι εδώ, δηλαδή επίπεδο 6-7Κ η διαδικασία μπορεί να πραγματοποιηθεί με οπουδήποτε τύπο πετρών διαθέτουμε. Από εδώ και μπρος αρχίζει το ουσιαστικό πείραμα, το πακετάκι αγοράστηκε από Γερμανία στα 9 ευρώ και περιλαμβάνει 6 φιλμ από 9 μικρά έως 0,05 μικρά. Εγώ χρησιμοποίησα μόνο τρία, 3-1-0,3 μικρά με αντιστοιχία σε Grit 8-14 και 80Κ. Τελείωμα με πέρασμα στο δέρμα 100 φορές, εδώ κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί καλά μετά από 80Κ χρειαζόταν και λουρί ?. Ναι εγώ το πέρασα γιατί, το ξυράφι πέρασε το τεστ της τρίχας για πλάκα και φοβήθηκα ότι θα με κάνει φέτες. Το αποτέλεσμα είναι ένα πάρα πολύ απολαυστικό ξύρισμα τριών περασμάτων χωρίς κανένα ερεθισμό.
Συμπέρασμα όταν κάποιος δεν έχει να διαθέσει καμία τριακοσαριά ευρώ για μια αξιοπρεπή φυσική ή τεχνητή πέτρα φινιρίσματος επιπέδου 15Κ και άνω, μπορεί να κάνει την δουλειά του με ένα κόστος της τάξεως των 15 ευρώ.

Εικόνα
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπράβο Βασίλη συγχαρητήρια για την επιτυχία του τεστ!

Έχω και γω το ίδιο σετ από το λιμάνι και το χρησιμοποιώ για φρεσκάρισμα των ξυραφιών μου, εχώ δουλέψει μέχρι 1 micron (14000γριτ)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Ηλία, θεωρητικά δεν χρειάζεται πάνω από 14Κ, αν έχει προηγηθεί σωστή δουλειά, δοκίμασε και παρακάτω και δεν θα το μετανιώσεις.
Ordo ab chao
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Έπειτα από το αρχικο ποστ και απο καποια βιντο στο youtube (hone on film part 1 - 3 αν δεν κανω λαθος) το τελευταιο μαχαίρι ακονιστηκε εξολοκλήρου σε φιλμ (αυτα που αναφέρετε), την πρωτη φορα δεν το εκανα καλα λιγο η κουραση λιγο οτι ηταν η πρωτη δοκιμη λιγο οτι δεν ηξερα να θα πετυχει δεν βγηκε καλο.. Μια μερα δεν το επιασα κοθολου, την επομενη ομως ειπα που θα παει θα το πετύχω! Ξεκινηση απο την αρχη το δοκιμαζα συνεχεια σε καθε αλλαγη φιλμ για να δω αν κοβει και να συνεχισω στο επομενο τελικα τα κατάφερα και ξυρισα σχεδον και τα 2 χερια απο τις δοκιμες αλλα τα καταφερα! Φρεσκαρα επι τις ευκαιρίας και τα παλια!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

[mention]vsmirnios[/mention] Βασίλη μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τις φυσικές πέτρες όπως ονομασίες και από που τις προμηθεύτηκες;

Προστέθηκε μετά από 17 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
Και πόση ώρα ξοδεύεις στην κρητική για να φτιάξεις την κόψη;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ηλία μου την έφερε ο γιός μου αλλά αν γράψεις στο google πουλάνε σε πολλά μαγαζιά. Τώρα για το ακόνισμα ο χρόνος διαφέρει. Έχω κάνει και πέντε λεπτά αλλά και μισή ώρα. Εξαρτάτε από την λάσπη που θα φτιάξεις και βέβαια το βασικότερο τι ακονίζεις. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ πιο γρήγορη από την Norton 1000 που έχω. Και εννοείτε πολύ πιο φθηνή.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τις έχω δει στο γκουγκλ, ελπίζω να βρω κάποιον που να στέλνει στην Κύπρο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Γιατί δεν ρωτάς τον Σκαλιδάκη;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 21 Φεβ 2018, 17:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Φώτη! Πριν από μερικά χρόνια σε ταξίδι στην Κρήτη είχα επισκεφτεί το μαγαζί του κυρίου Σκαλιδάκη στα Χανιά αλλά τότε δυστυχώς κυκλοφορούσα αξούριστος.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”