Κρητικές πέτρες.

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα στην παρέα.
Μία ερώτηση, έχω χρησιμοποιεί κάποιος από το φόρουμ κρητικές πέτρες.
Ο γιος μου τις είδε στην Κρήτη, και θέλει να μου αγοράσει μία, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι, ο συχωρεμένος ο παππούς μου μου έλεγε ότι τα κριτικά λαδάκονα είναι καλά μόνο, για μαχαίρια και όχι για φαλτσέτες (για κάνα δυο χρόνια ξυριζόταν με φαλτσέτα).
είναι αλήθεια η όχι.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα Βασίλη. Έχω αγοράσει απο εδώ.

Όντως, δεν είναι κατάλληλη για ξυράφια. Αν και φυσική και άρα δύσκολο εως αδύνατο να υπολογίσεις το grit, χοντρικά πρέπει να είναι γύρω στο 6k.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
stergios

Cοticule κιτρινη θα προτεινα 150x40 η μια 125x40 η κ μια μικροτερη οικονομικοτερη coticule που με λιγη υπομονη κ χρονο θα κανεις σωστη δουλεια. Κρητικη δεν εχω δουλεψει αλλα εχω δει κ καταλαβα πως ειναι πιο σκληρες με λιγοτερα grid κ δουλευονται κ με λαδι κ με νερο. Της ελουντας φημιζεται, πωλειται με το κιλο αλλα προσοχη στις συνθετικες που πουλανε καποιοι για φυσικές. Επισης η coticule σου δινει κ μια δευτερη πετρα για δημιουργια λασπης, αλλιώς slur, για να χεις μεγαλο ευρος grid.. Οι περισοτεροι παλιοι ακονιζαν με κιτρινη βελγικη. Καποτε τις διναν κ στον ΕΣ μαζι με ξυριστικα ειδη. Αν θες πιο οικονομικες δες κ τις μπλε coticule. Συγνωμη αν βγηκα off αλλα να βοηθησω προσπαθω κ ελπιζω καταφερα κατι. :-)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Επιβεβαιώνω και εγώ τα γραφόμενα του Φώτη...

Όπως τα λές είναι Βασίλη,για λαδάκονα είναι μια χαρά,για φαλτσέτες όχι...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Όπως προ είπα, με ρώτησε ο γιός μου κι ψάχνοντας στο google, έπεσα επάνω σε ένα νήμα του SRP που, κάποιος Βασίλης από Θεσσαλονίκη τις εκθειάζει. Είναι στο φόρουμ ο συγκεκριμένος ρε παιδιά γιατί από τα λεγόμενα μου φάνηκε ότι τις ξέρει καλά.
Ordo ab chao
stergios

Δωσε nickname κ ισως σου πει καποιος. Αν το nick ειναι βασιλης απλα, τρεχα γυρευε. Αλλιως γραψου εκει κ βρες τον! :-) στην τελικη παρε μια κ δοκιμασε. Δεν ειναι ακριβες.. Κ αν δε σου κανει για ξυραφι, κατι θ ακονισεις, δε θα παει χαμενη.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Μετά από αρκετά πειράματα, ήρθε η ώρα να αναφέρω την άποψή μου για τις Κριτικές πέτρες.
Όπως είχα πει σε παλαιότερο πόστ η πέτρα ήρθε δώρο από τον γιό μου τα Χριστούγεννα.
Στο βωμό των πειραμάτων πέσανε, τι άλλο, δύο GD πού έχω γι’ αυτή την δουλειά.
Ακολούθησα την συμβουλή μιας παρέας από το SRD που τις χρησιμοποιεί, και την ίσιωσα στεγνή σε γυαλόχαρτα μέχρι 600.
Δεν την έβαλα στο λάδι, μόνο νερό. Αποτέλεσμα.Ο Fotakas έχει απόλυτο δίκιο, 6Κ καθαρά, την πήγα λίγο παραπάνω με σαπούνι για τα πιάτα, αλλά 8Κ δεν είναι με τίποτα. Ξυρίστηκα και σου δίνει τη αίσθηση σαν shave ready από εργοστάσιο, δηλαδή πρέπει να ανοίξεις την γωνία αρκετά, χωρίς όμως να μου κάνει ερεθισμούς.

Συμπέρασμα για μεσαία πέτρα, είναι πολύ καλή γιατί, αν την λασπώσεις κόβει κόψη στον μισό χρόνο, τουλάχιστον από την δικιά μου Norton 1000 και φτάνεις άνετα μέχρι τα 6Κ χωρίς πολύ κόπο με αποτέλεσμα το φινίρισμα να είναι καλύτερο. Πρώτη φορά έκοψα τρίχα στα 12Κ, μέχρι τώρα το κατάφερνα μετά από στροπάρισμα σε σπρέι διαμαντιού ή οξείδιο του χρωμίου.

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα για δύο λόγους. Πρώτον 20 ευρώ για ένα φυσικό τούβλο του 1,5 κιλού δεν είναι τίποτα και δεύτερων στην μεσαία κατηγορία παίζει άνετα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
Στα ξυριστικά φόρα παίζει και αυτή η πέτρα που την λένε Κρητική.
Είδα και άλλες...
Ξέρουμε κάτι?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς αυτήν έχω και αγορασμένη από το συγκεκριμένο μαγαζί.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Απο ποιο μαγαζί αν επιτρέπεται?
Θα ηθελα να ξέρω διότι αν δεν κάνω λάθος είναι παρόμοιο αυτοκόλλητο με τις πέτρες Βερμίου...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”