Κρητικές πέτρες.

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: Άμα γράψω δε θα Φτάσουν οι χαρακτήρες.Η merkur 15c και οι personna τρώνε την περισσότερη χρήση.
έχει ευχαριστίσει: 2327 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1223 φορές

Re: Κρητικές πέτρες.

Δημοσίευση από rhtoras » πριν από 9 μήνες

Latest post of the previous page:

Απο ποιο μαγαζί αν επιτρέπεται?
Θα ηθελα να ξέρω διότι αν δεν κάνω λάθος είναι παρόμοιο αυτοκόλλητο με τις πέτρες Βερμίου...

80's music
40 κρέμες/σαπούνια ξυρίσματος
30 aftershave
25 edt

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστίσει: 3710 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3693 φορές

Δημοσίευση από vsmirnios » πριν από 9 μήνες

Από τα Χανιά Σκαλιδάκης λέγεται.

Ordo ab chao

Ανδρέας-son
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 16 φορές
Έχει ευχαριστώ: 10 φορές

Δημοσίευση από Ανδρέας-son » πριν από 9 μήνες

Θα'θελα να καταθέσω τη γνώμη μου,απ'τη μέχρι τώρα εμπειρία.Δεν έχω φαλτσέτα,οπότε και καμία πέτρα ακονίσματος για ξυράφι ξυρίσματος.Στο forum,και στην οικογένεια γενικότερα,γράφτηκα πώς: έψαχνα για πέτρα ακονίσματος για τα κουζινομάχαιρα,γιατί λόγω μετακόμισης είχαν μείνει πίσω,στους γονείς μου τις άφησα.Που λέτε λοιπόν,μπήκα σε διάφορα φόρα,όπως και σ'αυτό,για να διαβάσω οτι δεν ήξερα.Οι παππούδες μου,έιχαν απο μία κρητική ο ένας,απ'τις οποίες η μία τωρα που μιλάμε είν'ακόμα ολόκληρη(και η πιο σκληρή,συγκριτικά)ενω η άλλη έσπασε σε 2-3 κομμάτια και είχα ένα εγώ.Κατάλαβα νωρίς οτι ήταν σκληρές πέτρες,κατά γενική παρατήρηση,και γι'αυτό τις δουλεύουνε με λάδι,και χοντρο κιόλας,π.χ. ελαιόλαδο.Έχω δει κουζινομάχαιρο να έχει σωθεί απ'΄το ακόνισμα σε διάστημα 12 χρόνων.Το άλλο που κατάλαβα,ήταν οτι τα grit που έχουν δεν είναι όλες το ίδιο,κι αυτό εκτιμώ οτι διακρίνεται απο το χρώμα τους(ώς ένδειξη εκτός από το ακόνισμα που κάνουν).Για μένα δεν κάνουν για φαλτσέτα ξυρίσματος,γιατί όσο γρήγορα και να φτάνει shave ready το ξυράφι,θα το έκανε να έχει χρόνο ζωής 7-9 χρόνια.

Ανδρέας

Άβαταρ μέλους
Tony
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστίσει: 6679 φορές
Έχει ευχαριστώ: 2334 φορές

Δημοσίευση από Tony » πριν από 9 μήνες

Ανδρέα τα 7-9 χρόνια εξαρτάτε,α)από την χρήση και β)από την γνώση και εμπειρία του τροχιστή.

* Γνώμη μου είναι ότι,τα 7-9 χρόνια,που λές για την συγκεκριμένη,για φαλτσέτα,ακόμα και με πολύ έμπειρο,
είναι πολλά,κόψε κάτι...

Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.

Ανδρέας-son
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 16 φορές
Έχει ευχαριστώ: 10 φορές

Δημοσίευση από Ανδρέας-son » πριν από 9 μήνες

Συμφωνώ με αυτό που λες Τόνυ.Η εμπειρία μου είναι με οτιδήποτε άλλο εκτός από ξυράφια ξυρίσματος.Μέχρι και ψαλίδια της μητέρας μου είχα βάλει πάνω,γιατί έκανε γλυκιά αθέρα(κόψη).

Ανδρέας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”